Како да играте рулет

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Рулетот останува една од најпопуларните игри во светот. Копнените казина беа изградени специјално за оваа игра. Тоа не е само фенси игра со казино, туку и онаа која го издржа тестот на времето - со што стигна до најдоброто онлајн казино.

Откако најдобрите ќе се стават на масите на рулетот во казино, играчите можат да се надеваат само на една работа: победа откако ќе ги стават своите облози на повеќекратен избор.

Рулетот нашироко се смета за игра на чиста среќа, заедно со некои долготрајни стратегии. Ако некој е сè уште нов во играта, има уште долг пат напред. Ние сме среќни да ги споделиме најдобрите начини за играње рулет веднаш подолу, за да му помогнеме на секој да започне!

Како да играте рулет

Што е рулет?

Рулет е казино игра која вклучува тркало што се врти со нумерирани џебови кои се обоени во црвена или црна боја.

За играчите кои се нови во онлајн рулетот, важно е да разберат дека играта е слична на нејзината копнена колега. Во двете верзии, целта е да се предвиди бројот што ќе се врти на рулетот. Разликата меѓу двете е во тоа што онлајн рулетот користи компјутер за генерирање на случајни броеви што се користат во играта, додека копнените казина користат физички уреди. Ова е причината зошто онлајн рулетот се смета за полесен за играње, бидејќи не се потребни посебни вештини или обука. Онлајн рулет може да се игра во секое време и секаде, под услов да има пристап до интернет.

Како да играте рулет и да победите

Првиот чекор е да пронајдете онлајн казино што нуди рулет. Онлајн CasinoRank им обезбедува на играчите сеопфатна листа на најдобрите казино сајтови за играње рулет. Играчите можат да најдат различни варијации на рулет, вклучувајќи американски рулет, европски рулет и француски рулет. Играчите исто така можат да најдат информации за различните правила за секоја игра и најдобрите стратегии за играње.

За да играте рулет во онлајн казино за вистински пари, играчот мора да создаде сметка. Потоа мора да се депонира и да се обложи со свои пари или бонус што го нуди избраната локација. Еден од најдобри начини за играње рулет е да се распределат облози, бидејќи тоа ќе му даде на играчот поголема шанса за победа. Исто така, важно е да запомните да одредите буџет пред да играте и да се држите до него.

Играчите исто така треба да се фокусираат на шансите за секој облог, бидејќи некои облози имаат подобри шанси од другите. На пример, внатрешните облози имаат повисоки исплати, но помали шанси за победа, додека надворешните облози имаат помали исплати, но подобри шанси за победа. Играчите исто така треба да ги искористат предностите бонуси и промоции понудени од онлајн казина, бидејќи тие можат да помогнат да се зголемат нивните шанси за победа. Конечно, играчите треба да запомнат да се забавуваат и да не се зафаќаат премногу во обидот да победат.

Правилата за онлајн рулет

Пред да играте рулет, важно е да ги разберете основите на играта и нејзиниот бонтон. Еве ги најважните правила што треба да ги следите:

 1. Играчите ги ставаат своите облози на маса, или на единечни броеви, групи на броеви, црвени или црни, или непарни или парни.
 2. Откако ќе се стават сите облози, тркалото се врти и топката се фрла врз него.
 3. Бројот или бојата на која паѓа топката ги одредува победничките облози.
 4. Ако топката слета на број на кој играчот се обложил, тој ќе го добие облогот.
 5. Ако топката слета на друг број или боја, играчот ќе го изгуби облогот.
 6. Ако топката слета на нула или двојно нула, сите облози ставени на внатрешниот дел од табелата ќе бидат изгубени.
 7. Исплатата за секој облог ќе зависи од видот на облогот и казиното.

Различни видови облози во онлајн рулет

Постојат многу различни типови на облози кои можат да се стават на масата за рулет.

 • Внатре облози вклучуваат обложување на единечни броеви, групи на броеви или комбинации на броеви.
 • Надворешни облози вклучуваат обложување на црвено или црно, непарно или парно, високо или ниско и десетици.
 • Улични облози се облози ставени на три броја во хоризонтална линија.
 • Аголни облози се облози на четири броја во формација квадрат.
 • Линиски облози се облози ставени на шест броја во две хоризонтални линии.
 • Колона облози се облози ставени на дванаесет броеви во вертикална линија.
 • Десетина облози се облози ставени на дванаесет броја по ред.
 • Облози за змии се облози ставени на серија броеви во цик-цак формација.

Добрите и лошите страни на рулетот

Добрите

Основните принципи на играта може да се објаснат брзо и лесно, и тие се универзални.

 • Исплатата за лесни можности е скромна, но шансите за победа се скоро 50%.
 • Сите победнички облози, плус сите заработки заработени во согласност со шансите за плаќање, се враќаат на обложувачот. На пример, со коефициент 8:1, успешен облог од 10 долари на каре ќе донесе 80 долари плус оригиналниот облог, за вкупно 90 долари.
 • Започнувањето со скромни влогови и едноставни коефициенти ќе им помогне на играчите брзо да добијат чувство за рулет и можните стратегии.

Конс

 • Бидејќи исходот од рулет игра е доста сложен, стратегиите мора да се научат темелно.
 • И покрај значењето на бројот нула, можно е куќата да има посебна предност пред другите играчи.
 • Ако топката слета на нула, играчите ги губат своите облози на основните попречени шанси, како и на повеќекратните шанси (препреки, десетки и колони) многу брзо.
 • Ако некој игра Рулет со високи влогови, ризикува многу брзо да изгуби многу пари.

Заклучок за рулет

Кога играте рулет, важно е да ги раширите вашите облози, да одредите буџет и да изберете реномирана онлајн казино. Исто така, важно е да ги прочитате правилата на играта пред да играте, бидејќи секое казино може да има различни правила и структури за исплата. Со правилни стратегии и малку среќа, играчите можат да ги зголемат своите шанси за победа во Рулет.

Интернетот е полн со рулет казина кои можат да се пофалат со десетици интересни бонуси и промоции. Онлајн CasinoRank е добро свесен за овој факт, поради што страницата ги нуди сите најнови сигурни бонуси и верзии.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Што е онлајн рулет?

Онлајн рулет е онлајн верзија на класичната казино игра Рулет. Во моментов, постојат повеќе верзии, како Европски рулет или рулет со дилер во живо, заедно со повеќе исплати и стилови на правила за рулет.

Кои се различните видови на рулет?

Постојат два главни жанра во индустријата за онлајн рулет. Ова се RNG казино игри кои се играат против доверлив софтвер и игри со дилери во живо. Сепак, пред да играте некоја од овие игри, важно е да дознаете колку броеви на тркалото на рулет има, еден покрај друг, Рулет што значи дека тоа е во рамките на правилата.

Како да се игра рулет онлајн?

Играњето онлајн рулет е исто толку лесно како создавање сметка на онлајн казино, депонирање вистински пари и избирање на вистинските игри на рулет. Откако ќе се игра, играчите треба само да се обложуваат на броевите на тркалото на рулет и да се надеваат на најдобриот можен исход.

Дали онлајн рулетот и рулетот во живо се разликуваат?

Тие се сосема различни, главно во начинот на кој се играат. Редовниот онлајн рулет користи генератор на случаен број, кој се грижи крајниот резултат да биде целосно случаен. Live Roulette, од друга страна, се потпира на дилер кој ја игра играта во вистинско казино или студио, користејќи HD камери за да ги вклучи игрите што се играат од дома.

Каде да ставате облози на маса за рулет?

Облозите се ставаат на броевите на рулет што се достапни на секоја игра. Колку броеви има во рулетот зависи од верзијата, при што некои се движат до 35 додека други имаат 36. Она што е важно е играчите да ги стават овие облози пред дилерот или софтверот да го повика крајот на нив.

Како да користите калкулатор за рулет за да го зголемите бројот на победи

Како да користите калкулатор за рулет за да го зголемите бројот на победи

Рулетот отсекогаш бил популарен во онлајн казината. Но, што ако можете уште повеќе да ја зголемите возбудата од играта и да ги навалите шансите во ваша корист? Внесете го калкулаторот за рулет, паметна алатка дизајнирана да ја подобри вашата стратегија за обложување. Со крцкање бројки и веројатности, овој калкулатор може да биде вашето тајно оружје во навигацијата на масата за рулет. Без разлика дали сте искусен играч или новодојденец во играта, разбирањето како да користите калкулатор за рулет може да ја промени играта, нудејќи увид што може да доведат до почести победи. Ајде да погледнеме како оваа алатка може да додаде нова димензија на вашата игра на рулет преку Интернет.

Коефициенти на рулет и исплати

Коефициенти на рулет и исплати

Како и со секоја друга игра на среќа, Рулетот исто така е многу поврзан со веројатностите, шансите и исплатите. Сепак, за разлика од Блек Џек, тие се многу лесно да се пресметаат, бидејќи е извлечен само еден добитен број од вкупно 35 (во француски рулет). 

Најдобри стратегии за рулет

Најдобри стратегии за рулет

Дали има смисла да се користи стратегија кога се игра популарната игра Рулет или не е важно како некој ќе избере да ги стави своите облози? Кој е најдобриот начин да се игра рулет? 

Најчестите грешки во рулетот и како да ги избегнете

Најчестите грешки во рулетот и како да ги избегнете

Стотици години, луѓето ги плени тркалото на рулет додека ги ставаат своите облози и нервозно го чекаат звукот на топката што тропка и погледот на победничкиот број.

Различните варијации на рулетот

Различните варијации на рулетот

Коцкарите со векови ги плени рулетот и неговите мултинационални верзии и сорти. Рулетот, со препознатливото тркало што се врти и возбудата од обложување каде ќе падне топката, е старата школа на секое угледно казино.