Кои броеви се најчести во рулетот за онлајн казино?

Рулет

2022-03-22

Benard Maumo

Онлајн казино рулет е првенствено игра на среќа. Како такви, гејмерите практично не можат да направат ништо за да го наведнат рулет шансите во нивна корист. Но, чекајте, дали има навистина подобри бројки во рулетот од другите? За жал, нема конечен одговор на ова прашање. Тоа е затоа што тркалата за рулет се дизајнирани да одржуваат сè што е можно пофер. И покрај ова, некои цифри се покажаа како среќни броеви. Кои се тие? 

Кои броеви се најчести во рулетот за онлајн казино?

Разберете ја масата за рулет

Дали сте почетник со оваа класична игра на маса? Започнете со разбирање како функционира играта. Едноставно е; ги ставате чиповите на подлогата, означувајќи ги шансите на секоја комбинација пред да го завртите тркалото на рулетот. Потоа, тензијата ќе почне да се зголемува додека чекате топката да падне во црн или црвен џеб.

Повеќето онлајн казина нудат рулет на американско или европско тркало. Очекувано, главната разлика е во распоредот, што на крајот влијае на работ на куќата. Додека американското тркало има 38 џебови, европската варијанта има 37. Тоа е затоа што првото има дополнителен зелен џеб 00.

Оваа мала разлика неизмерно влијае на шансите за рулет. Во американската варијанта, имате 1 спрема 38 шанси да добиете среќен број во споредба со 1 спрема 37 на европската верзија. Оттука, американското тркало има повисоко работ на куќиштето од 5,26% од 2,7% на европската верзија. Тоа е значајна разлика, имајќи предвид дека игрите се исти во повеќето аспекти.

Кои се најдобрите бројки во рулет?

Како што беше кажано претходно, резултатите од рулетот се случајни. Затоа, ниеден број не е најверојатно да се погоди од другиот. Но, искусни играчи може да молат да се разликуваат. Откако ќе поминат некое време на рулет, повеќето играчи сфаќаат дека некои бројки едноставно се посреќни од другите. Затоа професионалните играчи упорно се обложуваат на овие „жешки“ бројки за да ги зголемат шансите за победа.

Како што рече, историјата докажува дека 17 најмногу погодиле на рулет, иако жирито сè уште е надвор. Тоа е веројатно затоа што овој број стратешки се наоѓа во центарот на таблата за игри. Поранешниот шеф на Њукасл, Мајк Ешли, е познат по тоа што освои 1,3 милиони фунти, благодарение на легендата за 17. Шкотскиот актер Шон Конери, исто така, ги постигна среќните 17 за да освои пет директни облози во италијанско казино. 

23 и 24 се други среќни броеви кои ги привлекуваат играчите. Повеќето гејмери ги сакаат овие бројки бидејќи седат прилично блиску еден до друг на масата. Исто така, размислете за 3 бидејќи легендата вели дека добрите вести доаѓаат во три. Но, која било одлука да ја донесете, имајте предвид дека овие бројки се омилени само врз основа на митови и верувања.

Што е со бојата?

Дали има најдобра боја за обложување во рулет? Сите тркала за рулет доаѓаат со 18 црвени и исто толку црни џебови. Ова ја прави шанса 50:50 да се погоди која било боја во облогот. Но, историјата на играта без никакво сомневање докажа дека црвената боја удира почесто од црната или зелената. Така повторно, паметните играчи користат факти наместо обични митови.

Ако зборуваме за факти, ставањето облози со црвена или црна боја е еден од најинтелигентните потези на масата за рулет. Тоа е затоа што шансите за победа на било кој облог на американското тркало се 47,4% и 48,6% на европското тркало. Истите стапки важат за други облози како ниски/високи и парни/непарни. 

Но, дури и ако одите со овие надворешни облози, сепак нема да покриете половина од цифрите на масата за рулет. Практично гледано, имате 52,6% и 51,4% шанси за губење на американски и европски тркала, соодветно. Накратко, ќе изгубите повеќе надворешни облози отколку што добивате.

Несреќни броеви во онлајн казино рулет

Сега мора да се запрашате кои бројки да ги избегнувате како чума на рулет. Иако ниту еден не е фактички одговор, некои бројки се едноставно „цицачки“ облози. На пример, 13 нашироко се смета за несреќен број во западната култура, па многу играчи му даваат широко место. 

Покрај 13, гејмерите се охрабруваат да избегнат 34. Причината е што оваа бројка седи најдалеку на табелата, ограничувајќи ги шансите да ја погодат. Нула и 6 исто така се сметаат за непопуларни меѓу повеќето играчи на рулет. Интересно е што нема опипливо објаснување за непопуларноста на овие бројки. Само верувања!

Заклучок

Сè на сè, речиси е невозможно да се искористи секое тркало на рулет, освен ако нема некои несовршености. Повеќето тркала се програмирани да избираат броеви по случаен избор, со што секоја цифра има еднакви шанси за победа. И дури и ако ги изберете популарните надворешни облози, шансите за победа се уште се помали од поразот.

Но, немојте да се однесувате како пословичен ној и оставете ги добрите да ве одминат. 17 и 7 постојано се покажаа како поволни бројки. Значи, сè е да пронајдете број што најмногу ве фаворизира. Едноставно не банкротирај на ништо!

Најнови вести

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина
2022-09-17

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости