Најчестите грешки во рулетот и како да ги избегнете

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Стотици години, луѓето ги плени тркалото на рулет додека ги ставаат своите облози и нервозно го чекаат звукот на топката што тропка и погледот на победничкиот број.

Сепак, таквата прекрасна игра сè уште ги носи своите правила, што значи дека може да се направат грешки. Грешките во рулет може да бидат скапи, исто како и во секоја игра. Ќе ги разгледаме главните грешки во рулетот, како да ги спречиме и кој е навистина најдобриот начин за играње рулет.

Најчестите грешки во рулетот и како да ги избегнете

Грешка број 1: Играње на американското тркало

Онлајн рулет доаѓа во различни формации и тркала, а најиграните верзии се американските и европските игри. Овие онлајн казино игри користат идентични правила, облози и исплати. Но, додека европската верзија на играта броеше 37 џебови, американското тркало има 38, благодарение на дополнителните 00 делови. Ова е она што ја прави целата разлика.

Во европскиот рулет, шансите да се добие директен облог е 1:37. Спротивно на тоа, шансите се подолги во американската верзија во 1:38, и покрај тоа што повеќето онлајн казина го ставаат на 1:35 на двете тркала. Дополнителниот џеб на американското тркало очигледно го зголемува работ на куќата. Оваа игра има повисока стапка со 5,24% куќен раб во споредба со европското тркало 2,70%. Тоа е огромна разлика за игрите што ги користат истите правила, облози и исплати.

Но, изненадувачки, европската верзија не е ни најдобрата игра со рулет. Секогаш играјте на француското тркало, кое нуди примамливо низок раб од 1,35% на куќата, и покрај тоа што го користите истиот распоред и правила како европската игра. Работата е што француското тркало ги користи пријателските правила La Partage и En Prison. Но, од очигледни причини, повеќето онлајн казино сајтови не ја нудат оваа верзија на рулет.

Грешка бр. 2: врзување на вашите надежи дури и на облози за пари

Нормално е за почетниците да ги полагаат сите свои надежи дека ќе добијат облог во рулет на облози со парни пари. Ова е сосема оправдано ако се земе предвид дека облозите како што се непарни/парни, високо/ниски и црвено/црни имаат речиси 50% шанса за победа. Да бидам попрецизен, ќе уживате во 48,60% шанси на европското тркало и 47,40% на американската верзија.

Но, статистички гледано, играчите сè уште ќе губат пари дури и ако се држат до рамномерни облози во рулет. Казиното сепак ќе освои повеќе од 50% од времето, што е лоша вест за вашата банка. Затоа, играњето облози со парни пари ќе биде доволно ако сакате да регистрирате мали добивки овде и таму. Но, не очекувајте да додадете нешто значајно на вашата банка со овие облози.

Стратегија

Ќе најдете многу статии кои ги советуваат играчите на рулет да користат системи за обложување за да ги подобрат своите шанси за победа. Но, вистината е дека овие блогери се како соработници за продажба на змиско масло, кои на играчите им даваат лажни надежи само за да се испечат во казиното. Системот за обложување е повеќе стратегија за управување со субсидирам отколку стратегија за игри. Едноставно кажано, тие воопшто не ги подобруваат шансите за победа.

Сепак, вклучувањето на систем за обложување во вашата стратегија за управување со субсидирам може да биде она што ви недостасува во вашата игра. Размислете за ова; системот Martingale ве советува да го удвоите вашиот удел по загуба во рулет. Ако имате дневен буџет од 500 долари, поставете основна сума од 1 или 5 УСД за да му дадете простор на системот за обложување да издржи долга серија на губитници.

Подолу е пример:

 • Обложете 5 долари и изгубите, што значи дека немате 5 долари.
 • Обложете 10 долари и изгубите, што значи дека немате 15 долари.
 • Обложете се 20 долари и изгубите, што значи дека немате 35 долари
 • Обложете се 40 долари и изгубите, што значи дека немате 75 долари.
 • Обложете се 80 долари и победите, што значи дека имате 5 долари.
 • Сега вратете се на првичниот облог од 5 долари.

Како што можете да видите, оваа стратегија обезбедува играчите да ги покријат своите изгубени облози со една победа. Работите можат дури и да станат посочни со две победи еден до друг. Сепак, користењето на системот за обложување бара голема сума за да ги издржи шоковите од губење на десет или повеќе облози. И играјте го повеќе на облозите со парни пари.

Како да играте рулет

Грешка # 4: Немање специфични ограничувања за банкроти

Повеќето почетници не буџетираат за нивните казино сесии. Овие играчи само би ги проверувале своите паричници и би го погодиле казиното во вистинско време. Но, ова ве поставува за неуспех затоа што буџетирањето за вашата игра со рулет ќе обезбеди да знаете колку сте победиле или изгубиле. Запомнете дека одговорното коцкање е за обложување пари што можете удобно да ги изгубите во казиното.

Но, колку и да е добро управувањето со субсидирам, не очекувајте да освоите нешто значително од играта со буџет од 50 долари. Како што беше споменато претходно, ќе ви треба значителен фонд за да ја спроведете вашата стратегија за обложување совршено. Експертските играчи препорачуваат да имате 1.000 пати поголема големина од вашата стандардна големина на облог. Значи, ако сте обложувач од 1 долар, имајте облог од најмалку 1.000 долари, иако буџетот од 500 долари за облози од 1 долар би бил добар.

Не заборавајте да поставите ограничувања за стоп-губење или победи. Ограничувањето за стоп-загуба е ограничување за губење на банкротот на играчот. На пример, може да имате налог за стоп-загуба од 20% од вашиот буџет од 1.000 долари. Ова значи да се јавите еден ден откако ќе изгубите 200 долари. Препорачливо е да го напуштите казиното откако ќе додадете износ на вашиот првичен буџет. Само наречете го да се откаже додека е уште напред.

Грешка #5: Прескокнување на бонусите за онлајн казино

Една предност што ја имаат играчите на онлајн казино во однос на нивните копнени колеги е изобилството на бонуси и промоции. Најдобрите онлајн казина за рулет ги пречекуваат новодојденците со бонуси за депозит за натпревар, бонуси без депозит и бонуси за повторно вчитување. Лојалните играчи на рулет добиваат и чести подароци за враќање на готовина и покана за турнири.

Како нов играч на рулет, исцедете ја секоја паричка од овие промоции. Работата е во тоа што играњето рулет онлајн може да биде скапо, со просечен играч што прави најмалку 300 вртења на час. И колку повеќе вртења играте секој час, толку повеќе губите, благодарение на работ на куќата. За среќа, бонуси за онлајн казино може да ви помогне да го продолжите вашиот субсидирам со тоа што ќе ви овозможи да ставате бесплатни облози на рулет преку Интернет.

Но, кој бонус и да го барате, секогаш не заборавајте да ги прочитате одредбите и условите. Некои казина може да им дадат на играчите нереални барања за обложување, како на пр., 70x барање за играње за бонус за депозит од 500 долари. Исто така, казиното може да ги специфицира квалификациските игри, периодот на важност на бонусот и максималните граници на облози.

Грешка #6: Не играње игри во казино во живо

Почетниците често брзаат да играат игри со рулет, а RNG насловите добро им служат. Иако нема штета во играњето RNG игри, насловите на рулет во живо нудат нешто уникатно. Социјалните играчи несомнено ќе уживаат во разговорот со дилерот и другите играчи за поживотно искуство. Варијантите во живо имаат и статистика во играта за топли и ладни облози/броеви, историја на резултати и многу повеќе.

Имајќи го тоа на ум, најдобрите титули на рулет во живо се од Evolution Gaming, Pragmatic Play, Playtech, Microgaming, Ezugi и NetEnt. Овие игри можат да се пофалат со остра HD или 4K графика и мултипликаторни вредности за зголемување на исплатите. Рулетот XXXtreme Lightning на Evolution е одличен пример, кој ги зголемува исплатите до 2.000x. Квантниот рулет на Playtech е уште една опција со максимален множител од 500x.

Но, немојте да бидете алчни, бидејќи овие множители главно се однесуваат на тешките облози, кои доаѓаат со подолги коефициенти. Покрај тоа, игрите во живо казино често не се квалификуваат за користење бонус. Затоа, играјте ги овие игри за забава како некој во копнено казино. Забележете дека минималните ограничувања за облози може да бидат ниски до 0,10 долари.

Грешка #7: Бркање загуби

Овој водич разговараше за играње онлајн рулет со системи за обложување како Мартингејл, Пароли, Фибоначи и многу повеќе. Но, не дозволувајте овие системи за обложување да ја диктираат вашата игра. Некои играчи продолжуваат да се надеваат дека следниот облог може да резултира со победа и да им помогне да ги намалат загубите со победа или две.

Тоа е опасна грешка во рулетот бидејќи ништо не е сигурно. Никој, вклучително и дилерот, не е сигурен дали следниот облог ќе резултира со победа. Рулетот е игра заснована на среќа, така што секој број има 50:50 шанси да се појави во спин. Поради оваа причина, знајте кога да престанете да играте и пробајте ја вашата среќа следниот ден. Имањето ограничување за стоп-загуба несомнено ќе ви помогне во ова.

Грешка #8: Играње во погрешно онлајн казино

Последната, но дефинитивно не и најмалата грешка што ја прават почетниците е играњето во погрешно казино. Индустријата на iGaming е полна со сајтови за измама за коцкање кои мамат доверчиви играчи со големи бонуси и обемни библиотеки за игри. Играчите ќе сфатат само кога ќе биде предоцна откако казиното ќе ги намести или веб-локацијата одби да ги плати нивните добивки.

За среќа, можете да шмркате казино за измама од далеку. Потврдете дали веб-локацијата е легална во земји како ОК, САД, Канада, Шведска, Малта, Гибралтар и Курасао за да избегнете да станете жртва на измами со казино. Овие земји имаат строги регулаторни тела кои обезбедуваат дека сите лиценцирани казина им нудат на своите играчи бесплатни, фер и транспарентни услуги.

Откако ќе потврдите дека онлајн казиното е легално во вашата земја, проверете ја неговата позадина. Посетете ги платформите како AskGamblers.com и Trustpilot за да видите како играчите коментираат за услугите на казиното, како исплати, поддршка, бонуси и многу повеќе. И да, можете да изберете еден од добро истражени опции овде на ранг на OnlineCasino.

Избегнување на вообичаени грешки во рулетот

Еве неколку многу важни совети за рулет за да ги избегнете овие типови грешки:

 1. Учење на правилата: Играчите мора да поминат извесно време за да се запознаат со правилата и шансите на играта пред да стават пари на линија. Информираното одлучување е клучот за заштеда на пари, што ќе им помогне на играчите во текот на целиот процес.
 2. Развивање на стратегија за обложување: На играчите им се потребни стратегии за рулет за да го задржат трошењето под контрола. Иако методите Мартингејл, Фибоначи и Д'Алемберт уживаат широка употреба, неопходно е да се запамети дека потпирањето на системите за обложување не секогаш ќе обезбеди успех.
 3. Поставување граници: Важно е да одлучите колку пари сака да потроши играчот без да го надминете тоа. На тој начин, играчите нема да бидат во искушение да ги бркаат своите загуби и ќе можат да се релаксираат и да уживаат во рулет онлајн без да се грижат дека ќе пропаднат.
 4. Фокусирање на веројатноста, а не на суеверие: Важно е да запомните дека новите вртења немаат ефект на претходните. Играчите треба да прават избори врз основа на статистика и веројатност, а не на логички грешки.
 5. Избор на вистинската варијанта на рулет: Европскиот и францускиот рулет се посоодветни од американскиот рулет поради долниот раб. На долг рок, ова ќе го подобри шансите за победа на играчот.

Како да ги изберете најдобрите сајтови за онлајн рулет

Пред да ги завршите овие совети и трикови, еве го вистинскиот начин да го изберете најдобар онлајн рулет сајт да уживате во еден куп игри со рулет:

 1. Лиценцирање и регулирање: Играчите секогаш мора да се осигураат дека доверлив орган за коцкање, како што е Комисијата за коцкање на Обединетото Кралство или Управата за игри на среќа на Малта, го издала онлајн казиното за рулет со соодветни лиценци и прописи пред да игра за вистински пари.
 2. Игра Разновидност: Европските, француските и американските игри со рулет се достапни во реномирани онлајн казина. Сепак, треба да има и други оригинални и креативни варијации на рулет.
 3. Мобилна компатибилност: Пристојна онлајн страница за рулет треба да им овозможи на играчите да играат во движење со обезбедување на мобилна верзија или апликација.
 4. Бонуси и промоции: Иако мотото овде е „безбедноста на прво место“, треба и казината обезбеди бонуси и промоции за да го направат искуството повозбудливо. Меѓу бонусите што ги очекуваме се враќање на готовина, бонуси за депозит и бонуси без депозит.
 5. Поддршка за корисници: Најдобро би било да отидете на локација со одлична услуга за клиенти во случај на какви било прашања или проблеми. Плус, поддршката за корисници во денешно време може да биде достапна на повеќе јазици.

Заклучок

Накратко, рулетот е возбудлива коцкарска игра која може да ги забавува играчите со часови. Играчите можат да го подобрат своето искуство со коцкање и шансите за победа со тоа што ќе дознаат за најчестите грешки во рулет и ќе преземат мерки за да ги спречат.

За правилно да играат рулет онлајн, играчите мора да го изберат вистинското онлајн казино, да ги научат правилата и исто така да вежбаат доволно за да уживаат во играта максимално.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Кои се некои од најчестите грешки во рулет?

Грешките во рулет вклучуваат играње без познавање на правилата, обложување без стратегија, следење загуби, во зависност од претпоставките и избирање погрешна игра со рулет.

Како можам да избегнам да правам грешки во рулет?

За успешно да играат рулет, играчите треба да се запознаат со правилата на играта, да создадат стратегија за обложување, да воспостават граници, да им дадат приоритет на шансите пред верувањето и да ја изберат соодветната верзија на рулет.

Дали има некои стратегии за да се избегне правење вообичаени грешки во рулет?

Играчите можат подобро да се грижат за своите пари и да прават образовани облози со стратегии како што се системите Мартингејл, Фибоначи и Д'Алемберт. Сепак, не постои стратегија за победа отпорна на куршуми.

Дали е вообичаено новите играчи да прават грешки во рулет?

Да, неискусните играчи често прават скапи грешки бидејќи не се запознаени со правилата на играта, стратегиите за обложување или шансите. Играчите можат да ја намалат веројатноста за правење грешки со проучување на играта и користење ефективни стратегии.

Кои се некои од најголемите грешки што треба да се избегнуваат во рулет?

Никогаш не бркајте загуби, верувајте во митови или играјте варијација на рулет со поголем раб, како американскиот рулет, бидејќи ова се некои од најчестите грешки што ги прават играчите. За да ги зголемат шансите за победа на рулет, играчите треба да се фокусираат на три работи: проучување на правилата, воспоставување граници и играње европски или француски рулет.

Како да играте рулет

Како да играте рулет

Рулетот останува една од најпопуларните игри во светот. Копнените казина беа изградени специјално за оваа игра. Тоа не е само фенси игра со казино, туку и онаа која го издржа тестот на времето - со што стигна до најдоброто онлајн казино.

Како да користите калкулатор за рулет за да го зголемите бројот на победи

Како да користите калкулатор за рулет за да го зголемите бројот на победи

Рулетот отсекогаш бил популарен во онлајн казината. Но, што ако можете уште повеќе да ја зголемите возбудата од играта и да ги навалите шансите во ваша корист? Внесете го калкулаторот за рулет, паметна алатка дизајнирана да ја подобри вашата стратегија за обложување. Со крцкање бројки и веројатности, овој калкулатор може да биде вашето тајно оружје во навигацијата на масата за рулет. Без разлика дали сте искусен играч или новодојденец во играта, разбирањето како да користите калкулатор за рулет може да ја промени играта, нудејќи увид што може да доведат до почести победи. Ајде да погледнеме како оваа алатка може да додаде нова димензија на вашата игра на рулет преку Интернет.

Коефициенти на рулет и исплати

Коефициенти на рулет и исплати

Како и со секоја друга игра на среќа, Рулетот исто така е многу поврзан со веројатностите, шансите и исплатите. Сепак, за разлика од Блек Џек, тие се многу лесно да се пресметаат, бидејќи е извлечен само еден добитен број од вкупно 35 (во француски рулет). 

Најдобри стратегии за рулет

Најдобри стратегии за рулет

Дали има смисла да се користи стратегија кога се игра популарната игра Рулет или не е важно како некој ќе избере да ги стави своите облози? Кој е најдобриот начин да се игра рулет? 

Различните варијации на рулетот

Различните варијации на рулетот

Коцкарите со векови ги плени рулетот и неговите мултинационални верзии и сорти. Рулетот, со препознатливото тркало што се врти и возбудата од обложување каде ќе падне топката, е старата школа на секое угледно казино.