Различните варијации на рулетот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Коцкарите со векови ги плени рулетот и неговите мултинационални верзии и сорти. Рулетот, со препознатливото тркало што се врти и возбудата од обложување каде ќе падне топката, е старата школа на секое угледно казино.

Сепак, кои се различните варијации на рулет? Исто така, дали се достапни во најдоброто онлајн казино? Трите најчести варијации на рулет се американски, европски и француски. Секоја верзија има свои правила, таблата за рулет во секоја игра, работ на куќата и она што го прави толку уникатно играњето на различните маси за рулет во казино.

Различните варијации на рулетот

Американски рулет: Верзијата 00

На играчите им треба посебно тркало со 38 слотови (1 до 36, плус една нула (0) и двојна нула 00) за да играат американски рулет. Слотовите во американскиот рулет се црвено-црни, а нулите се зелени. За разлика од европскиот и францускиот рулет, американскиот рулет има двојна нула преграда.

Вториот слот „нула“ го разликува американскиот рулет од другите форми на игра. Поради оваа дополнителна преграда, работ на куќата во американскиот рулет е многу повисок отколку во европските или француските верзии. Во зависност од тоа колку броеви има во рулетните тркала, се менува и бројот на опции за обложување што ги има играчот.

Европски рулет: Најпопуларната игра

Европското тркало на рулет има 37 слотови, нумерирани од 1 до 36 плус една нула. Секоја цифра е или црвена или црна, а нулата е претставена со зелена површина. Бидејќи куќниот раб во европскиот рулет е помал отколку во американскиот рулет, тој е почест меѓу играчите.

Слот за двојна нула никаде го нема во европскиот рулет, што е главната разлика помеѓу европската и американската верзија на истиот. Поради оваа разлика, предноста на куќата во европскиот рулет е помала, што ја прави играта многу посоодветна да користи не само стратегии, туку и да има поголеми можности за победа.

Во споредба со американскиот рулет, европскиот рулет има помала куќна предност од 2,70%. Со само еден слот нула, играчите имаат помал раб на куќата бидејќи имаат помали шанси топката да падне во џеб што губи.

Француски рулет: „La Version Francaise“

Француското тркало на рулет има и 37 броеви на рулет (1 до 36 плус една нула) исто како и европската верзија. Францускиот рулет најзначајно се разликува од европскиот рулет по неговите правила и можности за обложување.

Прифаќањето на Франција за играта со рулет има свој сет на правила и можности за обложување кои ја издвојуваат од другите варијанти. Францускиот рулет има свои посебни можности за обложување како „voisins du zero“, „orphelins“ и „tiers du cylindre“, покрај стандардните облози „en затвор“ и „en burger“.

Ако некое лице се обложи парни пари (црвено/црно, непарно/парно, високо/ниско, итн.) и топката падне во отворот за нула, тој или таа ќе изгуби само половина од својот оригинален облог (регулатива La Partage). Францускиот рулет им нуди најдобри шанси на играчите поради ова правило, кое ја намалува предноста на облозите за парни пари на 1,35%.

Други онлајн верзии на рулетски игри

По толку многу години, сосема е разбирливо што рулетот веќе нуди различни верзии. Плус, создавањето на рулет со дилер во живо лансираше уште повеќе варијации, давајќи ѝ на играта модерен пресврт.

Рулет со повеќе тркала, мини рулет и 3Д рулет се само неколку од многуте варијанти на рулет таму - сите три се исто така верзии во живо. Вообичаена практика е онлајн казината да им дозволуваат на играчите бесплатно да ги практикуваат овие варијанти пред да им дозволат да се обложуваат со вистински пари.

Мини рулет

Благодарение на провајдери на софтвер како Playtech и Evolution Gaming, љубителите на рулет сега можат да играат Мини рулет, што е помала верзија на оригиналната онлајн игра. Мини рулетот може да се прилагоди на помали екрани - и покрај тоа што се игра на компјутер или лаптоп. Ова им овозможува на играчите да играат рулет додека вршат друга активност, како обложување за време на игра.

Рулет со повеќе тркала

Ако едно тркало од рулет едноставно не успее, има и можност да се обложите на рулет со најмногу осум игри истовремено. Рулетот со повеќе тркала ги следи правилата на европскиот рулет, при што сите игри се случуваат во исто време.

Рулет за дилер во живо

Игри со дилери во живо се совршен спој помеѓу реалното искуство и онлајн верзиите. Во случај на рулет, игрите со рулет со дилер во живо им овозможуваат на играчите да комуницираат со дилерот, да гледаат како се врти тркалото, додека прават облози што дилерот ги става на вистинска маса. Плус, рулетот со дилер во живо има повеќе верзии во повеќето казина во живо.

Флипер рулет

Време е да заборавите на класичното рулет и да го замените со нешто свежо, како флипер. Ова е принципот на рулет за флипер, најпознат од Playtech. Играта се заснова на правилата на европскиот рулет, со голема разлика во распоредот. Очигледно, ова ја прави играта повозбудлива и подинамична.

Куќата Еџ во рулет

Еве табела што го прикажува куќниот раб на најчестите варијации на рулет:

Roulette VariationHouse Edge
European Roulette2.70%
American Roulette5.26%
French Roulette1.35%
Mini Roulette7.69%
Multi-Wheel Roulette2.70% to 5.40%
Multi-Ball Roulette2.70% to 5.40%
Double Ball Roulette2.70% to 5.40%
Live Dealer Roulette2.70% to 5.40%

Ве молиме имајте предвид дека наведените бројки не се точни и може да се менуваат во зависност од специфичните правила и варијации на играта што се игра. Терминот „работ на куќата“ значи просечна сума на пари што казиното очекува да победи за секој облог поставен во подолг временски период.

Заклучок

Секоја онлајн игра на рулет нуди возбудлива акција. Сепак, онлајн игрите со рулет се различни и од клучно значење е да ги искористите пред да започнете. На пример, поради правилата La Partage, играчите имаат поголеми шанси да победат во француски рулет отколку во американски рулет. Со цел да го искористите најдоброто од вашето онлајн искуство со рулет, важно е не само да ги разберете разликите помеѓу различните верзии на играта, туку и да имате солидно разбирање на правила на рулет и вообичаени стапици што треба да се избегнат.

Играчите можат да го користат истото стратегии во сите верзии на рулет, но од витално значење е да се запознаете со тоа колку броеви има на тркалото на рулетот, правилата на секоја верзија и рабовите на куќата за да се оптимизираат добивките. Препорачливо е играчите да испробаат разни видови на коцкање со рулет онлајн за да го откријат оној во кој најмногу уживаат да играат.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Кои се главните варијации на рулет?

Американски рулет, европски рулет и француски рулет се трите најпопуларни типови на рулет. И покрај тоа што секоја варијација на рулет има свои правила и естетски необичности, сите тие ја споделуваат основната премиса за вртење тркало и ставање облог за тоа дали добиената топка ќе падне или не на нумеричко место.

Како се разликуваат американскиот и европскиот рулет?

Обликот на тркалото е главната разлика помеѓу американскиот и европскиот рулет. Бидејќи Американскиот рулет вклучува и двојна нула (00), вкупниот број на места за обложување сега е 38. Во Европскиот рулет, има само еден слот нула (0), за вкупно 37 можни опции за обложување. Разликата во работ на куќата се рефлектира во фактот што европските конкуренти имаат мала предност.

Што го издвојува францускиот рулет од другите варијации?

Француската верзија ги има истите броеви на тркалото на рулет како и европскиот рулет. Сепак, има и две дополнителни правила наречени La Partage и En Prison, од кои и двете можат дополнително да го намалат работ на куќата. La Partage враќа половина од нивниот влог ако играчот се обложи на парен влог и топката падне на нула. Ако топката падне на нула, играчите можат да „затворат“ или да го задржат својот облог за следното вртење, надевајќи се дека ќе ги вратат загубите.

Може ли да ги користам истите стратегии за сите варијации на рулет?

И покрај тоа што многу тактики на рулет се универзални, најуспешните ќе се разликуваат врз основа на играната варијанта. На пример, со помал раб на куќата во европскиот и францускиот рулет, стратегијата Мартингал може да биде попрофитабилна. Ако играта има повеќе варијации, играчите треба да ги научат правилата на секоја од нив и соодветно да ја прилагодат својата тактика.

Што е „тркачка патека“ во рулет, и кои варијации ја користат?

Во европскиот и францускиот рулет, тркачката патека е дополнителен аранжман за обложување за играчите. Тоа е претстава на цифрите на тркалото што им овозможува на играчите да се обложуваат на групи броеви кои се блиску еден до друг. Вообичаени примери вклучуваат Voisins du Zero, Tiers du Cylindre и Orphelins. Играчите кои сакаат да се обложуваат само на одредени сегменти на тркала може да ги сметаат овие облози попрактични.

Како да играте рулет

Како да играте рулет

Рулетот останува една од најпопуларните игри во светот. Копнените казина беа изградени специјално за оваа игра. Тоа не е само фенси игра со казино, туку и онаа која го издржа тестот на времето - со што стигна до најдоброто онлајн казино.

Како да користите калкулатор за рулет за да го зголемите бројот на победи

Како да користите калкулатор за рулет за да го зголемите бројот на победи

Рулетот отсекогаш бил популарен во онлајн казината. Но, што ако можете уште повеќе да ја зголемите возбудата од играта и да ги навалите шансите во ваша корист? Внесете го калкулаторот за рулет, паметна алатка дизајнирана да ја подобри вашата стратегија за обложување. Со крцкање бројки и веројатности, овој калкулатор може да биде вашето тајно оружје во навигацијата на масата за рулет. Без разлика дали сте искусен играч или новодојденец во играта, разбирањето како да користите калкулатор за рулет може да ја промени играта, нудејќи увид што може да доведат до почести победи. Ајде да погледнеме како оваа алатка може да додаде нова димензија на вашата игра на рулет преку Интернет.

Коефициенти на рулет и исплати

Коефициенти на рулет и исплати

Како и со секоја друга игра на среќа, Рулетот исто така е многу поврзан со веројатностите, шансите и исплатите. Сепак, за разлика од Блек Џек, тие се многу лесно да се пресметаат, бидејќи е извлечен само еден добитен број од вкупно 35 (во француски рулет). 

Најдобри стратегии за рулет

Најдобри стратегии за рулет

Дали има смисла да се користи стратегија кога се игра популарната игра Рулет или не е важно како некој ќе избере да ги стави своите облози? Кој е најдобриот начин да се игра рулет? 

Најчестите грешки во рулетот и како да ги избегнете

Најчестите грешки во рулетот и како да ги избегнете

Стотици години, луѓето ги плени тркалото на рулет додека ги ставаат своите облози и нервозно го чекаат звукот на топката што тропка и погледот на победничкиот број.