Еволуцијата на онлајн слотови

Слотови

2020-10-31

Слот машини биле ексклузивно механички неколку генерации. За да започнете со игра, ќе треба да се лизнете надолу лост што ќе ги придвижи ролните. Кога ќе ја повлечете рачката, можете да ја истегнете внатрешната пружина што ќе спречи бавно вртење на ролерите. Овој рачен пристап кон слотови им даде на гејмерите чувство за манипулирање со играта и со резултатите. 


Еволуцијата на онлајн слотови

Тоа беше една од причините за успехот на овие уреди. Рачката придонесе за развој на жаргонската терминологија „вооружен разбојник“. Најпознатите казино игри што досега се измислени се автоматите. Има илјадници од кои можете да изберете, без разлика дали е онлајн или традиционално. Сепак, како слотот еволуираше до она што го имаме денес? Иновацијата, позадината, клучните мозоци зад него, овде ќе научите за нив

Приказната за слотови

1891 - Потеклото

Во 1891 година, Ситман и Пит го измислиле првиот автомат. Историјата на автоматите датира од крајот на деветнаесеттиот век. Ситман и Пит од Њујорк во 1891 година го измислиле првиот автомат. Имаше пет тапани и вкупно 50 карти за играње во неколку шипки каде што беше пронајден автоматот и чинеше една паричка за играње. Овој автомат немаше директен систем за плаќање. Работите како бесплатни пијалоци и цигари, беа непарични награди за кои луѓето играат.

Од 1887 до 1895 г.

Либерти Бел беше првиот слот машина на Чарлс Август Феј, тој исто така се сметаше за пронаоѓач на првиот автомат што овозможува автоматско плаќање. Датумот на кој е изграден неговиот прв автомат не е детален, иако се претпоставува дека се случил помеѓу 1887 и 1895 година. Феј развил електронска машина за плаќање. 5-те тапани беа заменети со три макари. Картите за играње исто така беа заменети со пет симболи - срца, дијаманти, влошки, потковици и ѕвонче на слободата. На 3 икони за ѕвонче им е доделена најголема исплата. Оваа машина доби многу позитивни критики затоа што беше именувана како Ѕвоно на слободата.

Од 1902 до 1908 г

Ѕвоното на слободата сè уште се произведуваше иако автоматите беа официјално забранети во 1902 година. Добата на автоматот за овошје започна кога паричните награди повеќе не беа употребливи. Овошните симболи и наградите во гуми за џвакање и бонбони со соодветниот вкус беа користени во овие автомати. Херберт Милс произвел автомат наречен оператор Бел во Чикаго во 1907 година. Знакот BAR, кој сега го знаеме, се користел во тоа време на автоматите и врз основа на логото на компанијата Bell-Fruit.


Пронајдокот на видео слотови

Од 1976 – 1978 г

Во 1976 година беше означен првиот пат кога беше создаден оригинален видео слот. Слотовите беа произведени од фирмата Fortune Coin со седиште во Лас Вегас во Калифорнија. Играта беше опремена со конфигуриран телевизор од 19 инчи на Sony. Првата игра се одржа во хотелот Хилтон во Лас Вегас. На крајот потоа, видео слот машината заработи овластување од Државната комисија за игри на Невада, по заштита од измами и подобрување. Накратко после тоа, лентата во Лас Вегас стана исклучително високо ценета. IGT ја купи Fortune Coin во 1978 година.

Од 1996 година до денес

Следниот пробив во традицијата на слотови беше воведен од WMS Industries Inc. во 1996 година, со воведувањето на 'Reel 'Em. Ова на крајот стана првиот видео слот кој има втор екран за прикажување бонус круг. Секогаш кога ќе се активираше бонусната рунда, се прикажуваше сосема поинаков екран од кој се играше бонус играта. Во текот на целиот тој бонус, можеше да се добие дополнителна заработка. Слотовите стануваа сè попознати во казината во тој период. Навистина, тие сочинуваа околу 70% од приходите од казиното и презедоа 70% од просторот што беше достапен.

Онлајн слотови и нивното потекло

Во средината на 1990-тите, појавата на Интернет доведе до создавање на првиот онлајн казина. Само на почетокот, беа обезбедени само стандардните казино игри како рулет и блек џек, но слот игрите по неговото воведување станаа новата невеста. Слотовите брзо станаа попознати од конвенционалните казино игри, како што се копнените казина, кои брзо создадоа голем дел од колекцијата на игри од онлајн казината.

Од година во година, има зголемен број на развивачи на игри и нивното портфолио на игри. Додека развивачите на автомати за автомати се релативно малку, онлајн слотови има повеќе од 100. Додека неколку мали фирми нудат минимален опсег на игри, има толку многу гиганти кои нудат огромна опција во индустријата.

Размислете за Microgaming, на пример, тие се еден од најголемите добавувачи на софтвер за Интернет игри и имаат повеќе од 500 различни игри во нивниот каталог. Севкупно, вкупниот број на онлајн слотови во сите организации се предвидува да биде над 2000. Сега има неколку илјади слот игри таму.

Најнови вести

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина
2022-09-17

Уругвај се приближува до легализација на онлајн казина

Новости