Pai Gow

October 22, 2022

Како да се игра Pai Gow покер

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Искусните покер играчи знаат дека играта доаѓа во многу варијации. Една од најомилените покер варијанти денес е Pai Gow. Оваа игра се игра со користење на кинески домино наместо Pai Gow. Но, иако покерот Pai Gow е забавен и наградуван за играње, можеби ќе ви треба рака за помош за да ги сфатите основите на играта пред да започнете целосно. Ова е токму она што ви треба. Во овој краток водич, ќе научите како да играте Pai Gow и што да правите на масата за да создадете добри ситуации. 

Како да се игра Pai Gow покер

Основните правила на покерот Pai Gow

Ако претходно сте играле кинески покер, не би требало да имате проблеми да влезете во масата Pai Gow. Дури и секој со основно знаење за покер треба брзо да ја научи оваа игра. Во Pai Gow, идејата е да се создаде рака која ќе ја победи раката на дилерот, исто како и во секоја онлајн казино покер игра. Но, за разлика од традиционални покер игри кои користат една рака, играчите на Pai Gow и дилерот создаваат две раце. Интересно!

Оваа игра користи стандардна палуба со 52 карти со дополнителен Џокер, што го прави вкупно 53. Во оваа игра, Џокерот е вајлд-карта што може да заврши флеш или директно кога ќе се дели. Но, ако не може да ги комплетира овие две победнички раце, картичката Џокер се брои како кец. Џокерот се брои и како кец во раката со две карти. 

Покерот Pai Gow започнува со играчите кои прават анте облог. Потоа, седум свртени карти се делат на позициите на играчот и дилерот. После тоа, играчите ги распоредуваат своите карти во 5-карти (високи) и 2-карти (ниски) раце. Запомнете дека раката со 5 карти мора да се рангира повисоко од раката со 2 карти. Ако вашите раце ги победат двете раце на дилерот, се зема предвид исплата со користење на стандардни рангирања за покер раце. 

Ако сè уште сте љубител на покер, подолу се главните комбинации на покер раце:

 • Кралски флеш: 10, Џек, кралица, крал и кец на сличен костум.
 • Стрејт флеш: пет последователни карти како 3-4-5-6-7 од сличен костум.
 • Четири од еден вид: четири слични вредности на картички со различни костуми.
 • Фул хаус: ова се две карти со иста вредност и три карти со иста вредност.
 • Флеш: пет карти од сличен костум.
 • Стрејт: пет последователни карти, но со различни одела.
 • Три од еден вид: три слични вредности на картички со различни костуми.
 • Два пара: две картички со иста вредност и уште две картички со иста вредност со различни рангови.
 • Пар: две соодветни карти.
 • Висока карта: ова е картата со највисок ранг во покерската рака.

Нерешено или туркање е уште еден можен исход во покерот Pai Gow. Ова се случува ако освоите една рака, а дилерот освои рака на нивна страна. На пример, ако вашата рака со 2 карти ја победи раката со 2 карти на дилерот, а раката со 5 карти на дилерот ја победи вашата, играта се префрла во следната рунда. 

Учењето да поставувате стрелки на Pai Gow е исто така важно бидејќи овде ќе се занимавате со две раце. Како што беше кажано претходно, високата рака мора да ја надмине ниската рака. Значи, ако ниската рака има пар кралеви, високата рака мора да има поголема вкупна вредност од 10. Имајте предвид дека и другите карти како Џек и Квин имаат номинални вредности од 10.

Иако можеби не размислувате да ја претворите вашата игра во специјалитет, доколку сакате да дознаете повеќе за покерот Pai Gow, можете да го најдете нашиот детален водич за играње покер на Pai Gow онлајн.  

Pai Gow Poker House Edge и табела за плаќање

Сега мора да се прашувате како плаќа Pai Gow. Добрата вест е; оваа игра има еден од најниските рабови во покерот. Овде, онлајн казиното одржува предност од 2,8%, што е многу пониско од 5,22% за Caribbean Stud Poker. Работ на куќата изгледа повисоко од она што е на повеќето онлајн покер игри поради провизијата од 5% за куќата за сите добивки. Без провизија, куќата има проценета предност од 1,3%. 

Што се однесува до исплатата, оваа онлајн покер игра има неколку варијанти кои доаѓаат со исплати на странични облози кои можат да достигнат 8.000 пати повеќе од влогот. Еве како изгледа платната табела на Pai Gow:

Стратегија за покер на Pai Gow

Човек мора внимателно да ги постави рацете за да успее на покер масата во Паи Гоу. Запомнете, оваа игра нема рунди за обложување. Сепак, правилата за поставување на рака за покер на Pai Gow може да зависат од онлајн казиното. Обично, два пара се поделени на ниски, средни или високи. Ниските парови се пар од 2-ки до 6-ки, додека средните парови се пар од 7-ки до 10-ки. Високите парови се состојат од кецови, кралеви, кралици и дигалки. 

Подолу се стратегиите на Pai Gow што треба да се користат во однос на двата пара:

 • Без пар: Користете ја картата со највисок ранг во високата рака и втората и третата највисока карта во ниската рака. 
 • Еден пар: ако седумте раце имаат пар, користете го на високата рака, а втората и третата највисока карта на ниската рака. На пример, ако ви поделат 5-5-8-9-JQK, 5-ките ќе останат на високата рака, а кралот и кралицата ќе ја направат ниската рака. 
 • Низок пар + низок пар: Држете ги паровите во високата рака и играјте ги следните две највисоки карти во ниската рака.
 • Низок пар + среден пар: секогаш се дели освен ако немате крал или повисок. Потоа, играјте го двопарот во висока рака. 
 • Низок пар + висок пар: Сплит освен ако немате кец или Џокер. Потоа, играјте го двопарот во висока рака.
 • Среден пар + среден пар: Сплит, освен ако немате Џокер или Ас, а потоа играјте ги двата пара на висока рака. 
 • Среден пар + висок пар: Сплит, освен ако немате крал или кец, потоа додадете ги двата пара на високата рака.
 • Висок пар + висок пар: Секогаш поделен.

Исто така, вообичаено е да се најдете во сложена ситуација, како да стекнете две тројки. Овде, играјте ја највисоката три-на-вид комбинација во ниска рака и најниската три-на-вид во високата рака. Ако седумте карти имаат три пара, додадете го највисокиот пар во ниската рака и најнискиот пар во високата рака. Што се однесува до петте Аса, тие секогаш се делат, а потоа играат ас пар на ниска рака. 

Постапете како банкар ако е можно

Неверојатната провизија од 5% за покерот на Pai Gow може да биде неуспешна во повеќето случаи. Значи, за да играте без провизија, ќе треба да најдете игра Pai Gow која ви овозможува да играте како банкар. Со други зборови, ќе играте против други играчи, а не против куќата. За возврат, ќе ги добиете сите облози за нерешени, исто како и дилерот кога играте против вас. 

Сепак, провизијата од 5% сè уште ќе важи за сите ваши добивки, иако предноста на куќата сега ќе се намали на 1,46% поради победничките облози со нерешени. Покрај тоа, повеќето казина ќе им дозволат на играчите да ја играат улогата на банкар само еднаш во секои седум раце. Покрај тоа, ќе ви треба разумен субсидирам за да го играте банкарот. На пример, ако играте против десет покер играчи кои обложуваат 20 долари по рака, ќе ви требаат 200 долари за да го покриете ова. Сега знаете зошто некои играчи одбиваат понуда да бидат банкар. 

Но, светот на онлајн коцкањето е земја со многу можности. Во некои ретки прилики, играчите можат да најдат покер Pai Gow без провизија. Казиното нема да земе намалување од 5% од сите ваши добивки во овие игри. Но, финтата е што гејмерите не можат да го играат банкарот, што е доволно фер. Добар пример е EZ Pai Gow Poker, каде што високата рака на дилерот со кралица резултира со туркање. Тоа е цената што треба да се плати. 

Варијанти на покер на Pai Gow

Pai Gow покер има неколку варијанти на играјте во вашето омилено онлајн казино. Подолу се главните:

6-картичка Fortune Pai Gow

Целта на оваа онлајн варијанта на Pai Gow останува иста – да ги победи двете раце на дилерот! Но, наместо да добијат седум карти за да направат две раце, дилерот и играчот добиваат по шест карти. Правилото е да имате рака со 5 карти која е со поголема вредност од раката со 1 карта. Во оваа игра, не треба да плаќате провизија на куќата за вашите добивки. Сепак, играта не нуди банкарство на играчите. Ако го победите крупието со двете раце, ќе добиете исплата од 1:1.

Покер на Fortune Pai Gow без провизија

Како што сугерира името, играчите не ја плаќаат вообичаената провизија од 5% кога му даваат под на дилерот. Наместо тоа, играчите автоматски притискаат ако дилерот има 9-висока во нивната ниска рака. Но, она што ја издвојува оваа варијанта на Pai Gow се двата возбудливи бонус облози. Облогот за Fortune Bonus победува ако најдобрата можна висока рака на играчот е најмалку три од еден вид. Играчите исто така можат да го поднесат облогот за бонус за дилер, кој се однесува на раката со 7 карти на крупието. 

EZ Pai Gow покер

Во оваа варијанта без провизија, основниот облог станува притисок ако високата рака на дилерот има кралица. Играта содржи и бројни странични облози, вклучително и бонус за династија, кој се исплаќа доколку високата рака на гејмерот е тројна. Ако друг играч создаде барем четири од еден вид, тие го добиваат „Бонусот за завист“. Играта нуди и облог за заштита, кој делува како осигурување на Pai Gow. Овој облог се исплати ако најдобрата висока рака на играчот има кец или помал. 

Face Up Pai Gow покер

Сакате да видите што има во раката на дилерот? Играјте Face Up Pai Gow Poker. Оваа игра ги користи истите правила за игра како и стандардната игра Pai Gow, освен што сите карти се делат свртени нагоре. Face Up Pai Gow, исто така, доаѓа со страничните облози Ace Bonus и Fortune Bonus. Во страничниот облог за Fortune Bonus, ќе добиете исплата од 7.000:1 ако постигнете природно рамно со седумте карти.

Уживајте во играта!

Откако ќе го прочитате овој водич, сега треба да бидете подготвени да започнете да играте покер Pai Gow. Како што можете да видите, нема ништо сложено во играта. Само знајте ги оние типични рангирања за покер раце и како да ги организирате вашите раце за да создадете добри ситуации. Но запомнете дека играта не е широко распространета како другите варијанти на покер како Texas Hold'em, Omaha, Jacks or Better и Caribbean Stud. Значи, направете ја вашата домашна задача.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање
2024-05-03

Јаболкото на раздорот: Проверките за достапност во Обединетото Кралство го промешуваат тенџерето во секторот за коцкање

Вести