Онлајн Казино Лиценци

iGaming индустријата продолжува да напредува во време кога другите индустрии се борат, благодарение на нејзината способност да ги забавува луѓето во нивните домови, па дури и да ги телепортира на масите во казино во живо.

Технологијата за игри во облак им овозможува на играчите да пристапат до казино игрите од речиси секој уред, а содржината е оптимизирана за тој уред. Но, покрај сите остри графики и масни дизајни, како играчите знаат на кои казина да им веруваат? Ова е причината зошто е корисно да се разбере лиценцата за игри.

DGOJ Spain

Како и со повеќето јурисдикции каде што коцкањето е овластено, Шпанија има оддел специјално создаден за овластување, регулирање, надзор и контрола на сите активности за обложување на државно ниво.

Прикажи повеќе
AAMS Italy

Мора да следат онлајн казино со седиште во Италија Autonoma dei Monopoli di Stato (AAMS) прописи. Ова регулаторно тело ги надгледува сите коцкање во земјата, вклучително и издавање лиценци и следење на операторите преку Интернет. Операторите кои не ги следат законите за коцкање во земјата ризикуваат да го изгубат правото на компанијата да нуди услуги за казино и онлајн обложување.

Прикажи повеќе
Curacao

Курасао спроведува опсежни реформи во својот процес на лиценцирање. Со дистрибуција на лиценци историски контролирана во голем дел од главните носители на лиценци кои обезбедуваат подлиценци за казина, Карибите Остров долго време нуди лесни за добивање лиценци за онлајн казино за почетници. Како резултат на тоа, Курасао е дом на повеќе од 450 онлајн казина. Курасао е еден од најугледните авторитети што ја става заштитата на играчите во прв план. Сите казина што го носат логото на Curacao eGaming се темелно истражени и ревидирани. Ајде да ги истражиме овие онлајн казина, придобивките и недостатоците на казината лиценцирани во Курасао.

Прикажи повеќе
PAGCOR

Онлајн казина на Филипините мора да добијат лиценца од регулаторната агенција, Philippine Amusement and Gaming Corporation (PAGCOR). Корпорацијата го следи и регулира целото коцкање во регионот, ги обработува апликациите и издава лиценци на одобрени оператори. Нудејќи различни видови лиценци, агенцијата дозволува пренос во живо за онлајн услуги за коцкање и аутсорсинг на деловни процеси. Сите услуги кои работат незаконски или не ги исполнуваат условите за лиценцирање може да ја изгубат лиценцата.

Прикажи повеќе
Malta Gaming Authority

Органот за игри на среќа на Малта (MGA) е регулаторно тело одговорно за надзор на активностите на лиценцираните копнени и онлајн казино претпријатија во Малта. Овој орган се грижи казината да ги следат правилата, да ги решаваат жалбите на играчите и да се борат против криминалот. Играчите на онлајн казино ќе забележат дека органот за игри на среќа на Малта често го користат онлајн казина и има добра причина за тоа. MGA е една од најпознатите добро воспоставени и најдобри во регулирањето на активностите на казиното. Ако видите казино лиценцирано од MGA, вие сте во добри раце. Со угледниот печат на MGA, играчите можат да уживаат во омилените игри без грижи.

Прикажи повеќе
Ukrainian Gambling License

Пред 2020 година, коцкањето беше нелегална активност во Украина. Причината за ова беше затоа што, во 2009 година, украинската влада донесе закон за забрана на сите коцкарски активности во земјата, откако во пожар во казино загинаа девет лица кои беа внатре во зградата. Како резултат на тоа, неколку субјекти и многу луѓе во Украина побараа коцкањето да биде нелегално. На крајот беше донесен закон за забрана на коцкање.

Прикажи повеќе
Belgian Gaming Commission

Белгиската комисија за игри (BGA) обезбедува надзор на онлајн казина и издава лиценци за дигитални оператори во нејзините граници. Играчите и компаниите се одговорни да се придржуваат до прописите за коцкање преку Интернет.

Прикажи повеќе
Lithuania Gaming Control Authority

За онлајн казина во Литванија, економијата што брзо се шири предизвикува раст во пазарниот сектор. Бидејќи коцкањето преку онлајн казино е од суштинско значење за финансискиот раст во регионот, агенцијата за контрола на игри во Литванија (LGCA) спроведува строги контроли. Управата која има регулаторна контрола на онлајн коцкањето, ги надгледува сите онлајн коцкање во областа.

Прикажи повеќе

Alderney Gambling Control Commission

Курасао ќе воведе построги закони за коцкање
2023-07-21

Курасао ќе воведе построги закони за коцкање

Индустријата за онлајн коцкање постојано се развива за да биде во тек со моменталната реалност. Неодамна, европските регулативи ги променија своите закони за да ги направат нивните пазари побезбедни за сите вклучени. Добар пример е Обединетото Кралство, кое го лансираше Бела книга за коцкање во април 2023 година.

Водич за почетници за лиценци за онлајн коцкање
2023-06-05

Водич за почетници за лиценци за онлајн коцкање

Навигацијата во светот на онлајн коцкањето може да биде застрашувачка задача, особено за почетници. Со толку многу различни казина и обложувалници за избор, може да биде тешко да се знае од каде да се започне. Една од најважните работи што треба да се земат предвид при изборот на веб-локација за онлајн коцкање е дали таа е лиценцирана или не.

Како да изберете онлајн казино за еспортско обложување
2023-01-23

Како да изберете онлајн казино за еспортско обложување

Постојат тони коцкарски активности во кои можете да учествувате во онлајн казината. Може да играте игри како слотови или да играте некои казино игри во живо како блек џек во живо. Можете исто така да ставате облози на е-спортски натпревари како што се финалето на ESL за CSGO или финалето на DPC за Dota 2.

Зошто лиценцата за коцкање Курасао е толку популарна
2022-10-24

Зошто лиценцата за коцкање Курасао е толку популарна

Лиценцирањето е суштинско внимание меѓу играчите на онлајн казино. Овој документ докажува дека казиното е лиценцирано и регулирано од доверливо тело за лиценцирање. Тоа докажува дека игрите се фер, а регулаторното тело ќе интервенира доколку казиното почне да се однесува лошо со средствата и информациите на играчите.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Целта на коцкање органи и лиценци

Властите за коцкање постојат за да се заштитат играчите од измами и да се интервенира каде што е потребно за да им се помогне на ранливите играчи. Тие исто така обезбедуваат многу услуги за самите казина. Властите (или комисиите) ги регулираат казината врз основа на нивните сопствени кодекси на прифатлива практика. Лиценца од таков орган значи дека казиното мора да се придржува до сет на стандарди. Регулаторите можат и навистина ги одземаат лиценците поради различни причини, вклучително и неплаќање на играчите.

Зошто да ја проверите лиценцата за коцкање?

Од перспектива на играчот, идејата за проверка на лиценцата за коцкање на казиното може да изгледа досадна, но не сите онлајн казина играат фер. Нечесните казина постојат во изобилство и, се разбира, нивната специјалност е што им олеснува на играчите да губат пари и тешко или невозможно да ги повлечат.

Нивната услуга за клиенти нема да реагира. Подобро е да ги проверите ингеренциите на казиното пред да депонирате средства на нечија сметка.

Двојно проверете ја лиценцата за онлајн казино

Играчите треба да ја проверат лиценцата за игри на која било веб-страница на казино со лизгање надолу на почетната страница за детали. Откако играчот ќе забележи со кој орган е лиценцата, паметно е да ја проверите двапати така што ќе отидете на веб-страницата на тој орган и ќе го барате казиното на одобрениот список. Ова најдобро се прави независно наместо да кликате на лого, што може да доведе до лажна веб-страница.

Се разбира, играчите кои се држат до познатите, мејнстрим казина можат да се откажат од нивно истражување за лиценци, бидејќи ниту едно угледно казино не работи без лиценци. На играчите кои сакаат да ги заштитат облозите и да откриваат нови возбудливи места за игра, треба да бидат малку повеќе претпазливи.

Има многу органи за коцкање низ различни континенти, а некои почесто се среќаваат од другите. Од перспектива на играчот, вреди да се напомене дека властите се разликуваат во нивото на заштита што го нудат.

Секогаш е добра идеја да ги проверите рецензиите и доверливите страници пред да отворите сметка во казино. Како и кај осигурителните компании, сепак, рецензиите од колегите за казината и регулаторите имаат тенденција да бидат искривени кон неповолните, па затоа се корисни страниците за независни прегледи.

Список на лиценци за игри

Подолу е кратка листа на некои од најчестите лиценци за коцкање зад онлајн казина врз основа на локацијата.

  • Курасао еИгри: Една од најлесните лиценци за стекнување на онлајн казина. Лиценцата е совршено легална и респектабилна, како што доаѓа од еден од најстарите регулатори во индустријата, но фактот дека е евтина и брза за добивање значи дека е подложна да се користи од непријателските оператори. Играчите треба да бараат дополнително уверување за доверливоста на казиното. Curacao eGaming не посредува во спорови во казино и играчи.

  • Комисија за игри на Гибралтар: Има репутација како еден од најпочитуваните регулатори, кој поставува и спроведува правила за коцкање во ЕУ и ги штити играчите. Овој регулатор е лидер во индустријата во спречување на малолетни коцкање.

  • Комисија за игри на Kahnawake: Со седиште во Квебек, оваа комисија е најголемиот авторитет во американската онлајн казино индустрија. Исто така, регулира над 250 локации во Канада. KGC активно ги штити играчите и ги поздравува поплаките од нив.

  • Орган за игри на Малта: Овој регулатор нуди силна заштита на играчите и заштита од криминални активности. Многу познати казина имаат MGA лиценца за игри, вклучувајќи ги Bet365 и Unibet.

  • Комисија за коцкање на Обединетото Кралство: UKGC го регулира коцкањето во Велика Британија, вклучувајќи ја и Националната лотарија. Тој нуди силна заштита од неправедни практики и има лесен за употреба систем за жалби. Комисијата активно им помага на ранливите играчи со проблеми со коцкањето.

  • Шведската управа за коцкање: Со задача од шведската влада да ја обезбеди законитоста на коцкањето, Шведската управа за коцкање има за цел да обезбеди фер и транспарентен пазар за коцкање.

  • Данска управа за коцкање: Овој владин оддел работи на минимизирање на зависноста од коцкање и одржување на одговорност на казината. Данскиот орган за коцкање гарантира дека пазарот е легален и дека играчите имаат корист. Тие имаат голема поддршка за луѓето заробени во зависност од коцкање.

Изборот на лиценца за казино не е само клучен за потенцијалните нови бизниси во индустријата, туку и за играчите кои бараат креативни нови места за играње. Така, проверката на автентичноста на лиценцата е најважна.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)