Лотарија на градот Буенос Аирес (Lotería de la Ciudad de Buenos Aires)

Градот Буенос Аирес е воодушевен што објави значајна пресвртница во својата индустрија за игри: Лотарија на градот Буенос Аирес (Lotería de la Ciudad de Buenos Aires - LOTBA). Оваа вест е дочекана со голем ентузијазам и возбуда бидејќи процесот на аплицирање траеше околу две години за конечно да се реализира. Иако коцкањето на земјиштето постои многу години во земјата на Аргентина, најавата дека сега се издаваат онлајн лиценци е пресвртница за индустријата. Да го погледнеме ова подетално, не само во земјата на Аргентина, туку поконкретно во градот Буенос Аирес.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Што е лотарија на градот Буенос Аирес?

Процесот на доделување лиценци за онлајн казино започна во јуни 2019 година, но се случи само под новото раководство на Карлос Бјанко, кој во декември 2019 година беше новоименуван за шеф на провинциската лотарија, од страна на гувернерот на провинцијата Аксел Кицилоф. На 31 декември 2020 година беше објавено дека се доделени седум лиценци. Лотаријата на градот Буенос Аирес е тело кое го регулира коцкањето во градот Буенос Аирес, така што веста дека конечно дозволува онлајн коцкање е важен чекор за индустријата за онлајн коцкање, не само во независниот град Буенос Аирес, туку за Аргентина како целина. Во земјата на Аргентина, провинциите се ставени под целосна контрола на нивното управување. Ова значи дека овие провинции ја регулираат индустријата во рамките на нивните четири ѕида, така што лиценците на Лотарија на градот Буенос Аирес (или Лотерија де ла Сиудад де Буенос Аирес) се специјално издадени за да се користат само во градот Буенос Аирес. Тоа значи дека успешните оператори ќе можат легално отворете онлајн казина а во согласност со нивните прописи. Провинцијата Буенос Аирес се наоѓа на западниот брег на Јужна Америка во земјата Аргентина.

Онлајн казина лиценцирани од Лотаријата на градот Буенос Аирес

За да се усогласи, законодавството наведува каде е вклучен странски оператор, лиценцата може да се издава само кога локално лице или компанија има удел од 15% во работењето. Се потврдува дека од поднесените 17 апликации, лиценци се доделени на седум партнерства.

 • ArgenBingo, во партнерство со Вилијам Хил
 • Пастеко со бет365
 • Хотел Казино Тандил во партнерство со Playtech
 • 888 Holdings with Boldt
 • Atlantica de Juegos заедно со Flutter Entertainment
 • Binbaires со Intralot и
 • Казино де Викторија со Бетсон

Според оваа лиценца, операторите можат да нудат казина онлајн казина игри вклучувајќи блек џек, спортско обложување, слотови, рулет, покер, виртуелно обложување, неспортско обложување и игри на лотарија. Операторите мора да остварат вкупен приход од продажба од над 100 милиони американски долари и да работат најмалку две години. Тие исто така треба да обезбедат чисти листови за да докажат дека не се осудени за нелегално коцкање во Аргентина. Тие, исто така, можеби не се сопственици на агенција за обложување на мало или коцкарски сали во градот Буенос Аирес. Со население од само 3 милиони, властите се уверени дека неколку оператори ќе продолжат да аплицираат за оваа конкретна лиценца.

Како да аплицирате за лиценца:

Процесот на аплицирање, како што се очекуваше, е и скапа и интензивна вежба. Како административна такса ќе се наплаќа такса за апликација од 30 000 УСД (триесет илјади американски долари). Откако ќе се плати таксата, апликантот треба да ја испрати својата апликација преку веб-страницата на Лотарија на градот Буенос Аирес (LOTBA). Ова е целосно самоуправувана платформа. Мора да се достават сите релевантни документи, потврди и даночни сметководствени записи. Покрај прелиминарниот технички извештај за сертификација на проектот, потребен е оперативен план за комерцијализација и/или дистрибуција и/или продажба на онлајн игри, првичен проект за имплементација и план за имплементација за компјутерската платформа за да се добие Финалниот извештај за сертификација (пред добивање на лиценцата). Откако ќе се даде лиценца, успешниот апликант се нарекува „Агенција за онлајн игри“. Лиценцата се издава за период од пет години и може да се обновува. Издадената лиценца не може да се додели или пренесе и дозволува користење само во градот Буенос Аирес.

Добрите и лошите страни на Лотаријата на градот Буенос Аирес

Со оглед на тоа што индустријата за онлајн игри неодамна е легализирана, логично е дека ќе биде исполнета со свои добрите и лошите страни:

Добрите страни:

 • Коцкарската индустрија ќе генерира големи суми на приходи за бизнисите, но поконкретно за владите, што пак може да биде од корист за заедниците.
 • Сегашните регулативи го отежнуваат работењето на кој било лет до ноќ или нови бизниси, што може да спречи неискусните бизниси да се вкорени или измамниците да вршат операции.
 • Регулирањето на индустријата само по себе искоренува прилично голем број незаконски операции.
 • Обезбедувањето на онлајн пандан му овозможува погодност на коцкарот.
 • Издавањето лиценца во градот спречува какво било коцкање надвор од ѕидините на покраината.

Конс:

 • Сегашните критериуми ќе го отежнат секој локален бизнис да биде успешен во своите апликации.
 • Како што наведовме, процесот на аплицирање сам по себе е долг и напорен.
 • Градот Буенос Аирес изрази загриженост за ан зголемување на зависностите од коцкање во нивните заедници.
 • Донесувањето повеќе приходи има тенденција да биде меч со две острици. Иако може да има придобивки за заедницата, тоа може да доведе до поголема корупција во индустријата.

Домашни закони и ограничувања на место

Аргентина признава федерален модел кога се работи за игри и коцкање. Законите ги спроведуваат локалните јурисдикции. Буенос Аирес, конкретно, има статус сличен на провинција, сите со регулаторна надлежност за коцкање и игри. Во градот Буенос Аирес нема општинско ниво на власт.

Буенос Аирес истакна дека приходите од игри и коцкање ќе бидат наменети за социјален развој и благосостојба. Прописите го легализираа онлајн обложувањето и се регулирани со закон. Градот има развиено и строги мерки против офшор операторите за коцкање. Во секој случај кога овие закони не се почитуваат, може да има административно или кривично гонење.

Историја на лиценцата

Коцкањето на копно е дел од аргентинската коцкарска индустрија веќе неколку години. Меѓутоа, неговиот онлајн пандан беше воведен само во последниве години. До 2018 година, единствената форма на коцкање што беше дозволена беше Националната лотарија, која на крајот беше распуштена. Дозволите доделени на онлајн коцкањето го започнаа нивниот процес на преглед во 2018 година. Лотаријата на градот Буенос Аирес (Lotería de la Ciudad de Buenos Aires) потврди дека процесот за онлајн апликации започна во јуни 2019 година. , кој беше во целосна поддршка на онлајн коцкањето, загуби од Аксел Кицилоф. Подоцна, сепак, тој ќе продолжи да го назначува Карлос Бјанко, кој ќе претседава со Провинциската лотарија. Оригиналната легислатива беше воведена за да се потисне индустријата за онлајн игри, но бидејќи COVID-19 предизвика поголема побарувачка за онлајн опции, властите наскоро ги видоа придобивките од легализирањето и регулирањето на индустријата. Првите лиценци беа издадени на почетокот на 2020 година.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Дали коцкањето е легално во Аргентина?

Онлајн коцкањето е забрането освен ако не е изречно овластено од надлежен орган - ова се управува на привремено ниво. Во овој пример, Буенос Аирес го легализираше онлајн коцкањето преку издавање лиценца од Lotería de la Ciudad de Buenos Aires.

12-те аргентински провинции каде што е дозволено коцкањето преку Интернет се:

 • Мендоза,
 • Санта Фе,
 • Кориенти,
 • Чако,
 • мисии,
 • Сан Луис,
 • Тукуман,
 • Влез Риос,
 • Ла Пампа,
 • Неукен,
 • Рио Негро и
 • Санта Круз.

Како да добијам лиценца за коцкање во Буенос Аирес?

Барањето за лиценца ќе треба да се поднесе до Lotería de la Ciudad de Buenos Aires. Постојат експресни административни такси што се применуваат, како и релевантни даноци што се применуваат. Покрај релевантните документи што треба да се достават, постојат и правни параметри во кои ќе треба да работите.

Можете ли да се коцкате онлајн во Буенос Аирес?

Да, онлајн коцкањето е дозволено во Буенос Аирес. Меѓутоа, Аргентина како поголема земја дозволува секоја јурисдикција да ја регулира индустријата во својата провинција и е одговорна за сите свои закони што се однесува до онлајн коцкањето.

Дали има казина во Буенос Аирес?

Буенос Аирес конкретно има здрав пазар на казино базиран на земја. Сепак, онлајн индустријата за коцкање е прилично нова со седум оператори кои ги издаваат нивните лиценци во 2020 година. Некои од операторите на кои им се доделени овие лиценци се Bet365, Betsson и 888 Casino.

Која е законската возраст за коцкање во Буенос Аирес?

Законската возраст за коцкање во Буенос Аирес е 18 и повеќе години.