Ukrainian Gambling License

Пред 2020 година, коцкањето беше нелегална активност во Украина. Причината за ова беше затоа што, во 2009 година, украинската влада донесе закон за забрана на сите коцкарски активности во земјата, откако во пожар во казино загинаа девет лица кои беа внатре во зградата. Како резултат на тоа, неколку субјекти и многу луѓе во Украина побараа коцкањето да биде нелегално. На крајот беше донесен закон за забрана на коцкање.

Меѓутоа, во 2020 година, владата донесе нов закон со кој одредени видови на коцкање повторно се легални. Казината и онлајн казината сега можат легално да се отвораат сè додека работат според специфични правила. Лиценците што ги добиваат казината траат пет години, а главните активности што ги дозволува оваа лиценца вклучуваат:

  • Слот машини
  • покер
  • Обложување
  • Онлајн казина

Пронајдете ги критиките на Украинската лиценца за коцкање подолу.

Ukrainian Gambling License
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Зошто коцкањето било незаконски и Предлог-законот

Како што беше наведено претходно, смртоносниот пожар во казиното во 2009 година предизвика усвојување на законот за сите коцкање во Украина да бидат незаконски. И покрај тоа што овој пожар се случи во копнено казино, онлајн коцкањето исто така беше забрането. Оваа забрана беше соодветна за секоја игра каде што едно лице мораше да се обложи со свои пари. Бидејќи лотариите технички не се сметаат за обложување, тие не беа вклучени во оваа забрана. Затоа, им беше дозволено да продолжат според новите закони за коцкање.

Во 2010 година, украинската влада објави нешто што се нарекува Предлог-закон. Овој закон дозволи регулираното коцкање да се случи повторно. Ова вклучуваше зони за игри, што значи дека одредено организирано коцкање било дозволено на одредени локации, како што се бродови за крстарење и ексклузивни хотелски соби. Сепак, лиценците за коцкање не беа лесно да се добијат и чинеа милиони долари. Покрај тоа, самите играчи беа предмет на опсежна проверка на финансиската и криминалната позадина.

Казино барања

Онлајн казина функционираат сосема поинаку од казина со седиште во земјата, бидејќи тие не работат од комерцијален имот. Сепак, тие сè уште работат од вистинска локација. Еден услов за да имате украинско онлајн казино е името на доменот да завршува со .ua за да ја означи локацијата на веб-страницата.

Условот за домен .ua вклучува и копнени казина кои имаат веб-страница. За да отворите казино, сопственикот на казиното мора да има минимален капитал од 1,1 милиони долари. Тие треба да имаат украинска банка која е подготвена да биде гарант за нив.

Добрата вест е што активностите на коцкање се дозволени и онлајн и офлајн поради новите закони во Украина. За да започнете да играте онлајн веднаш, подолу се наведени неколку врвни казина кои нудат и неверојатни бонуси за пријавување:

  • Играјте Million нуди до 100 евра како бонус за пријавување
  • 21 казино, кој нуди до $300 како бонус кога се регистрирате во онлајн казиното
  • Играј Гранд, кој нуди до 300 долари при пријавувањето

Луѓето со седиште во Украина и заинтересирани за коцкање можат веднаш да се пријават во овие и други онлајн казина и да почнат да играат. Тие нудат нешто од онлајн слотови игри до турнири во покер. Тие се многу полесни за пристап отколку копнените казина, обложувалниците и турнирите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)