Mastercard Debit наспроти кредитни картички за онлајн депозити во казино

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Колку повеќе онлајн казина таму, толку е поголема потребата за модерни безбедни начини на плаќање - за депонирање и повлекување готовина. Затоа, не е ни чудо што MasterCard е еден од најчестите начини за финансирање на сметки за игри, со оглед на глобалното прифаќање и пристапност на картичката.

Играчите можат да прават депозити и повлекувања во казина кои прифаќаат Mastercard користејќи два вида картички: дебитна и кредитна. Но, која е соодветната опција за најдобрата казино игра на интернет?

Дознајте подолу за главните разлики помеѓу двата од најдобрите начини на плаќање што можете да ги користите во онлајн казина на MasterCard и видете кој е најдобар за вас!

Mastercard Debit наспроти кредитни картички за онлајн депозити во казино

Дебитни и кредитни картички на MasterCard

Од суштинско значење е прво да се разбере природата на дебитните и кредитните MasterCard пред да се нурне во нивните разлики.

Со MasterCard дебитна картичка, можете да пристапите до парите на вашата банкарска сметка на кој било банкомат низ светот или на кое било место каде што зема MasterCard. Само салдото во поврзаната сметка е достапно за користење од страна на корисникот.

Од друга страна, MasterCard отвора кредитна сметка од која корисникот може да повлече средства до овластен максимум. Кредитната картичка му овозможува на својот корисник веднаш да купува и подоцна да ги отплати трошоците за тие купувања плус камата.

Очигледно, во најдобрите казино сајтови на MasterCard, двете безбедни начини на плаќање се подеднакво прифатени и добро примени во име на операторот.

Дебитни картички на MasterCard

Неопходно е да се измери добрите и лошите страни на користење на MasterCard дебитна картичка за депонирање во казино MasterCard онлајн. Еве ги главните точки:

Предности на MasterCard дебитни картички за онлајн депозити во казино

 • Бидејќи парите за дебитна картичка MasterCard се земаат директно од поврзаната сметка, никогаш не треба да размислите за каматните такси.
 • Можете да го потрошите само износот што е достапен на вашата тековна сметка, со користење на дебитна картичка за финансирање на вашата сметка за онлајн игри прави едноставно следење на парите што ги трошите.
 • За разлика од кредитната картичка, дебитната картичка MasterCard може да се користи само за купување до расположливото салдо на поврзаната чековна или штедна сметка. Прекумерното трошење и акумулацијата на долгови може да се избегнат со овој тип на картичка.

Недостатоци на MasterCard дебитни картички за онлајн депозити во казино

 • Пристапот до фондот е ограничен на салдото во поврзаната сметка. Ова може да го попречи лицето кое сака да направи голем депозит.
 • Иако MasterCard дебитните картички нудат одредена сигурност од кражба, таа заштита може да биде поограничена од кредитните картички. Може да биде потребно повеќе време за враќање на изгубените пари поради измамни активности.

MasterCard кредитни картички

Исто така, важно е да се земат предвид добрите и лошите страни на користење на MasterCard кредитна картичка, особено кога планирате да направите голем депозит во онлајн казино што прифаќа MasterCard:

Предности на MasterCard кредитните картички за онлајн депозити во казино

 • Со кредитна картичка MasterCard, можете да подигнете пари до износот на кредитот на вашата картичка. Играчите кои сакаат да направат поголеми депозити, но ги немаат потребните пари на нивната банкарска сметка, можеби ќе ја сакаат оваа функција.
 • Кредитните картички издадени од MasterCard нудат поголема безбедност од лажни трошоци отколку дебитните картички. Сопствениците на картички може да имаат побрза шанса да ги вратат парите ако нивната картичка е изгубена, украдена или искористена без нивна дозвола.
 • Некои кредитни картички на MasterCard доаѓаат со поволности како враќање на готовина, милји со летови или поени што може да се заменат за други поволности, само за користење на картичката.

Недостатоци на MasterCard кредитните картички за онлајн депозити во казино

 • Ако месечниот износ не се подмири целосно, каматите на кредитната картичка MasterCard може брзо да се соберат. Со текот на времето, ова може да доведе до значително зголемување на долгот.
 • Способноста да се стекнуваат пари со кредитна картичка е оружје со две острици бидејќи може да доведе до акумулација на долгови доколку корисникот не е внимателен со своите навики за купување.

Фактори што треба да се земат предвид при изборот помеѓу MasterCard дебитни и кредитни картички

Има неколку работи за кои треба да размислите кога се одлучувате помеѓу различни MasterCard дебитни и кредитни картички пред вас играјте ја најдобрата онлајн казино игра, вклучувајќи:

 • Размислете внимателно за вашата моментална финансиска состојба и дали можете или не да користите кредитна картичка за да извршите плаќање.
 • Прекумерното трошење може да има корист од користењето дебитна картичка, која ги ограничува купувањата на износот достапен на банкарската сметка што е поврзана со картичката.
 • Колку е поголем вашиот кредитен резултат, толку е поголема веројатноста да ви биде одобрена кредитна картичка со поволни услови, како што се намалена каматна стапка или повредни бонуси.

Размислете за вашиот ризик и дали сакате или не да изградите долг на кредитна картичка пред да одлучите дали да користите кредитна картичка или не.

Разлики помеѓу дебитни и кредитни картички во казино на врвни MasterCard

Кредитните картички на MasterCard ви овозможуваат да позајмувате средства до одреден максимум и да ги враќате со текот на времето со камата, додека дебитните картички може да се користат само за купување до износот што е достапен во поврзаната сметка.

 1. Како да ги разликувате картичките: Дали вашата MasterCard е дебитна или кредитна картичка, јасно означува неговиот дизајн. Припејд MasterCard е онаа која јасно ја кажува нејзината цел. Кредитната картичка MasterCard ќе го има зборот „кредит“ во своето име.
 2. Скокање од една карта на друга: Можно е отворено да изберете помеѓу MasterCard дебитна или MasterCard кредитна картичка. Сепак, пред да донесете конечна одлука, разгледајте ги финансиските импликации на секој избор.
 3. Безбедност и брзина во најдобрите онлајн казина на MasterCard: Пред да скокнете на најдобрите казина кои прифаќаат депозити на MasterCard, треба да запомните дека MasterCard е сигурна и доверлива опција, а депозитите обично се завршуваат веднаш. Иако прецизното време потребно за да се појават средствата на вашата сметка може да се разликува од едно онлајн казино MasterCard до друго, тоа обично трае од неколку минути до неколку часа.

Заклучок

Важно е да се мери нечија позиција, шеми на депонирање, кредитен рејтинг и ниво на удобност со ризик кога се одлучува кој тип на MasterCard да се користи во најдобрите MasterCard казина.

Од клучно значење е да се разгледаат добрите и лошите страни на двата избора пред да се решите на еден. Погрижете се да депонирате и обложувате во рамките на вашите можности и внимателно по која рута ќе одите во казино што прифаќа MasterCard.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Може ли да користам припејд картичка MasterCard за депозити на онлајн казино?

Можете да депонирате во онлајн казина користејќи припејд MasterCard, но само ако вашата картичка има функција за онлајн банкарство. Сепак, MasterCard е меѓу најдобрите начини на плаќање, што значи дека можете да користите повеќе картички - во зависност од вашите потреби.

Дали има некакви такси поврзани со користење на MasterCard картичка за депозити на онлајн казино?

Специфичната употреба на вашата MasterCard може да предизвика такси, вклучително и странски пари, повлекување готовина и промени во салдото. Ве молиме стапете во контакт со вашиот давател на кредити за повеќе информации за применливите трошоци и такси.

Може ли да ги повлечам моите добивки на мојата MasterCard картичка?

Во зависност од правилата на казиното, можеби нема да можете да ја повлечете вашата заработка на MasterCard. Добијте ги фактите од поддршката за корисници во вашето избрано казино MasterCard пред да продолжите.

Може ли да ја користам мојата MasterCard картичка за депозити на онлајн казино во која било земја?

Ако имате прашања за тоа дали вашата MasterCard е препознаена во одредена земја, треба директно да го контактирате давателот на картичката.

Што треба да направам ако се сомневам дека има измама на мојата MasterCard картичка?

Веднаш контактирајте со вашиот добавувач на картичката ако мислите дека вашата MasterCard е користена на измама. Тие можат да ви помогнат да ја замрзнете вашата картичка, да спроведете истрага за измама и да ги вратите вашите средства. Треба веднаш да го контактирате давателот на вашата картичка ако забележите каква било сомнителна активност на сметката на вашата картичка.

MasterCard наспроти други начини на плаќање во онлајн казина

MasterCard наспроти други начини на плаќање во онлајн казина

Во текот на изминатите неколку години, порастот на онлајн казина ја зголеми потребата за безбедни начини на плаќање преку Интернет за сите видови трансакции. Овде, ќе погледнеме како MasterCard се спротивставува на некои од најпопуларните алтернативи, вклучувајќи виза, е-паричници, банкарски трансфери и криптовалути.

Добрите и лошите страни на користење на Mastercard за онлајн казино

Добрите и лошите страни на користење на Mastercard за онлајн казино

Препорачливо е да се користат најдобрите начини на плаќање во казино кога играте онлајн казино игри за вистински пари. Mastercard е начин на плаќање со седиште во САД, лансиран во 1966 година за да нуди безготовински плаќања. Овие картички се поврзуваат директно со вашата банкарска сметка, овозможувајќи ви да правите безбедни трансакции со онлајн казино.

Како да депонирате и повлечете средства користејќи MasterCard во онлајн казина

Како да депонирате и повлечете средства користејќи MasterCard во онлајн казина

Mastercard е еден од најдобрите начини на плаќање казино. Оваа платежна картичка им овозможува на онлајн коцкарите да прават сигурни и сигурни депозити и повлекувања во казино директно до и од банкарска сметка. Сепак, започнувањето во најдобрите казина кои прифаќаат депозити и повлекувања на Mastercard може да го збуни почетникот. Овој туторијал зборува за тоа како брзо да извршите плаќање на казино на Mastercard, плус неколку совети за депонирање и повлекување со користење на оваа платежна картичка.

Награди и бонуси на Mastercard за корисници на онлајн казино

Награди и бонуси на Mastercard за корисници на онлајн казино

Повеќето онлајн казина нудат бонуси и награди за нови и постоечки играчи. Но, играчите често мора да направат минимален депозит за да го побараат бонусот, иако тоа не е случај со бонусите без депозит. И еден начин да се направи квалификуван депозит е преку Mastercard. Оваа платежна картичка е еден од најприфатените казино банкарски методи за поддршка на депозити и повлекувања. Така, во овој напис, ќе научите како да барате бонуси и награди во најдобрите казина кои прифаќаат депозити на Mastercard и неколку совети како да го искористите максимумот од овие награди.