21casino Преглед на казино - Responsible Gaming

21casinoResponsible Gambling
CASINORANK
8/10
БонусБонус за добредојде до 1000 € + 100 FS
Широк избор на слотови
Чист дизајн
Најнови игри
Поддржано
Потврдено
Безбедно
Широк избор на слотови
Чист дизајн
Најнови игри
21casino is not available in your country. Please try:
Responsible Gaming

Responsible Gaming

Зависност од коцкање

Знаци и симптоми на зависност од коцкање

Коцкањето е забавен и возбудлив начин да одвоите малку време и да заработите вистински пари на пат. Но, оваа забавна активност лесно може да стане зависност, што ќе влијае на животот и на коцкарот и на неговото семејство и пријатели. Зависноста од коцкање е позната и како „скриена болест“. Причината зад ова име е затоа што нема очигледни физички знаци или симптоми како што има во некои други форми на зависност. Во еден момент, коцкарите не се ни свесни дека имаат проблеми, често затоа што го минимизираат проблемот и не го сметаат за сериозен.

Ако имате некои од следниве симптоми или проблеми, тогаш може да имате проблем со коцкањето: · Ако се коцкате, но не го споделувате тоа со вашите пријатели и семејството. Поради некоја причина се обидувате да бидете таинствени за коцкањето. Обично чувствувате потреба да скриете колку губите, но се чувствувате толку среќни и споделувате секој пат кога ќе завршите со голема победа. · Можеш ли да престанеш да се коцкаш кога сакаш? Или, сакате да го потрошите последниот долар обидувајќи се да ги вратите изгубените пари. · Дали можеш да си дозволиш да се коцкаш? Видете, коцкањето треба да се смета за забавна активност, а вие треба да се коцкате само со пари што можете да си ги дозволите. Ако почнете да трошите пари што ги немате - пари треба да платите сметки и да купите храна. Уште полошо е желбата да позајмите пари за коцкање, да продавате работи што ви требаат, па дури и да имате желба да крадете само за да можете да си дозволите да се коцкате. · Ако вашите пријатели и семејството се загрижени за вас, ако забележале одредени промени во вашето однесување, тогаш можеби имате проблем со коцкањето. Негирањето нема да ве однесе никаде и секогаш можете да побарате помош. Тоа не е знак на слабост, иако можеби така се чувствувате. Само запомнете, секогаш можете да се чистите со вашето семејство и никогаш не е доцна да направите некои промени на подобро.

Лимит на депозит

Лимит на депозит

Максималниот износ што можете да го депонирате во 21Casino е 100.000 долари, а добрата вест е дека нема ограничување за повлекување.

На вас е да ги поставите тие граници онака како што сакате. Можете да поставите дневни, неделни, па дури и месечни ограничувања. На овој начин ќе знаете колку пари сте потрошиле.

Дневните лимити за депозит се пресметуваат како 24 часа, неделните лимити на депозити се 7 дена и месечните лимити за депозити се 28 дена.

Тест за самооценување

Тест за самооценување

Тестот за самооценување не е тест кој има точни или погрешни одговори, туку е тест кој ќе ви помогне да научите за себе и за вашите навики за коцкање. Затоа, кога ќе одговорите на овие прашања, обидете се да бидете што е можно поискрени, ако не сте, не си помагате себеси.

  1. Дали се коцкате кога ви е досадно и сте депресивни?
  2. Кога губите пари додека се коцкате, дали чувствувате очајна потреба да ги вратите тие пари, повторно со коцкање?
  3. Дали се коцкате додека не ви исчезнат сите пари, а не останете со празни џебови?
  4. Дали лажете колку време и пари трошите на коцкање?
  5. Дали вашето коцкање се меша во вашиот социјален живот? Дали претпочитате коцкање отколку да поминувате време со семејството и пријателите?
  6. Откако ќе ги изгубите сите ваши пари, дали се чувствувате очајни повторно да се коцкате што е можно поскоро?
  7. Дали сакате да се коцкате кога се чувствувате разочарани или сте се скарале?
  8. Дали имате самоубиствени мисли поради вашето коцкање? Ако вашиот одговор е „да“ дури и на едно од прашањата, веројатно е дека имате проблем со коцкањето или го развивате. Се препорачува да побарате стручна помош. Можете дури и да го контактирате тимот за поддршка на корисници или службата за поддршка на проблеми со коцкање и тие ќе направат сè што е во нивна моќ за да ви помогнат. Може да размислите и за самоисклучување, што може да се смета за последен чекор, во случај ништо друго да не ви помогнало претходно.
Самоисклучување

Самоисклучување

Ако сметате дека вашето коцкање е надвор од контрола, тогаш само-исклучувањето може да биде одговорот. Да се разбереме, зависноста е вистински проблем и не ви треба само поддршка од семејството, туку и стручна помош. На ваше барање, казиното ќе ве спречи да ја користите вашата сметка на одреден временски период, повторно одреден од вас. За тоа време нема да можете да отворите друга сметка. Откако ќе истече периодот, вашата сметка ќе биде повторно отворена.

Можно е да го откажете вашето самоисклучување пред истекот на периодот на самоисклучување. Ќе бидете интервјуирани и ако откажувањето е успешно, тогаш вашата сметка ќе биде повторно отворена по минимум 24 часа. Овој период од 24 часа се нарекува период на разладување по вашето барање.

Можно е вашата сметка да биде самоисклучена на неодреден период. Ако се предомислите, треба да го контактирате тимот за поддршка на корисници и да поднесете барање. Ваквото барање се применува по период на чекање од 7 дена, а доколку вашето откажување е успешно, тогаш вашата сметка ќе биде повторно отворена.

Самоисклучувањето е заеднички напор и посветеност помеѓу вас и казиното. Казиното ќе направи се што е во нивна моќ за да ја задржи вашата сметка затворена, но и вие мора да вложите големи напори. Во овој временски период не треба да се обидувате повторно да ја отворите постоечката сметка или да се обидувате да отворите нови сметки.

Кога барате самоисклучување на вашата сметка, треба да потврдите дека ги разбирате ограничувањата за исклучување. Потоа треба да кликнете на врската што ќе ве однесе до нова страница каде што треба да ја изберете временската рамка што сакате да ја исклучите вашата сметка, а потоа кликнете на „испрати“. Ако сè е според прописите, ќе добиете е-пошта што ќе потврди дека само-исклучувањето е на сила.

Ако не можете да го завршите овој процес, вашата сметка ќе остане активна. Мора да имате предвид дека доколку побаравте самоисклучување преку е-пошта, тоа нема да биде моментално. Можеби ќе потрае некое време и ќе добиете потврдна пошта кога само-исклучувањето е на сила. Ако не сте избрале временска рамка за вашето самоисклучување, тогаш периодот автоматски ќе се постави на 6 месеци.

Откако ќе се активира периодот на само-исклучување, казиното нема да ви испраќа никаков материјал поврзан со коцкање, во врска со специјалните понуди и бонуси. Но, ние нема да бидеме одговорни ако сè уште добивате е-пошта од кој било партнер маркетинг од трета страна. Казиното нема контрола над нив.

Ако продолжите да се коцкате за време на периодот на самоисклучување, со отворање нови сметки, казиното нема обврска да врати какви било депозити или да плати какви било добивки.

Одговорно играње

Одговорно играње

21Casino, како дел од нивната Политика за одговорно коцкање, ви обезбедува можност да го контролирате и ограничите времето што го поминувате на коцкање. Можете привремено да одморите или да се исклучите и да ја затворите вашата сметка некое време. Ако сакате да проверите повеќе детали за тоа како можете да го контролирате вашето коцкање, можете да кликнете на оваа врска и да ја посетите нивната веб-страница за повеќе информации.

Проверка на реалноста

Проверка на реалноста

Друга работа што е достапна на веб-страницата на 21Casino е проверка на реалноста. Откако ќе се најавите на вашата сметка, казиното ќе ве потсетува секој час за времето што сте го потрошиле, вкупните облози и вкупните загуби за тој период. Имате опција да престанете или да продолжите да играте, зависи од вас.