Bob Casino - Responsible Gaming

Age Limit
Bob Casino
Bob Casino is not available in your country. Please try:
Методи за депозит
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Trusted by
Malta Gaming Authority

Responsible Gaming

Некои играчи имаат неконтролиран нагон за коцкање иако тоа им носи штета на животот. 

Коцкањето, исто како и дрогата и алкохолот, го стимулира системот на наградување на мозокот и поради таа причина предизвикува голема зависност. 

Играчите треба да бидат многу внимателни кога станува збор за коцкање и во случај да се соочат со некои проблеми можат да контактираат со некоја од следните организации:

Проблемите со коцкањето може да му се случат секому, а она што некогаш беше забавна активност лесно може да стане нездрава опсесија со сериозни последици.

Проблематичните коцкари завршуваат со работи за кои никогаш не помислиле дека ќе ги направат, како што се крадат пари или наплаќаат огромен долг.

Играчите кои се компулсивни коцкари не можат да го контролираат импулсот за коцкање иако тоа има негативни последици за нив и нивните најблиски.

Играчите може да имаат проблеми со коцкањето дури и кога не се целосно надвор од контрола. Проблематичното коцкање се смета за секое коцкање кое го нарушува нечиј живот. На моменти, може да се чувствува како некоја личност да е немоќна, но има многу работи што може да ги направи за да го надмине проблемот.

Првиот чекор би бил да се одделат митовите од фактите:

  • Проблематичните коцкари се коцкаат секој ден – ако коцкањето предизвикува проблеми, тогаш не е важно дали играчот игра секој ден или од време на време.
  • Играчите кои можат да си дозволат да се коцкаат не можат да развијат зависност – Она што не го разбираат коцкарите е дека прекумерното коцкање не предизвикува само финансиски проблеми. Играчите кои поминуваат премногу време на коцкање имаат тенденција да ги нарушат нивните односи, да ја губат работата, па дури и да имаат проблеми со анксиозноста.
  • Неодговорните играчи со слаба волја може да развијат зависност – проблемите со коцкањето можат да влијаат на луѓето од сите нивоа на интелигенција. Значи, секој мора да внимава кога влегува во оваа форма на забава.

Знаци и симптоми на зависност од коцкање

За жал, зависноста од коцкање е позната како „скриена болест и нема очигледни знаци или симптоми. Првото нешто што го имаат проблематичните коцкари е да негираат дека постои вистински проблем.

Секој што чувствува потреба да биде таинствен за своето коцкање има проблем со коцкањето. Моментот кога играчот почнува да лаже за времето и сумата на пари што ги троши на коцкање е знак за активирање дека има проблем.

Секој што има проблем да го контролира своето коцкање веројатно ќе има проблем со коцкањето. Играчите кои едноставно не можат да престанат да се коцкаат додека не ги загубат сите пари, имаат поголема веројатност да развијат зависност ако веќе не го направиле тоа.

Секој што се коцка дури и кога нема пари, веројатно ќе има проблем со коцкањето. Играчите, кои ги трошат сите пари на коцкање, дури и парите што требаше да бидат за нешто друго, веројатно ќе развијат зависност.

Самопомош за проблеми со коцкање

Првиот чекор за надминување на зависноста е да сфатите дека постои вистински проблем со кој треба да се справите. Потрошете многу пари и задолжувањето ќе бара многу работа и храброст за да излезете од ситуацијата.

Играчите не мора да очајуваат, бидејќи многу луѓе го поминале ова и успеале да најдат излез. Никогаш не е доцна да побарате помош, а проблемот на коцкарите треба да го запомнат е дека тоа не е нешто што тие можат да го направат сами. Ќе им треба помош и поддршка од блиските.

Играчите треба да ги ублажат непријатните чувства и да ги заменат со повеќе здрави. Коцкањето може да изгледа како добар начин да поминете некое време кога некој се чувствува досадно или осамено. Но, има и други поздрави работи што човек може да ги прави како вежбање или поминување време со пријатели кои патем не се коцкаат.

Опкружете се со луѓе кои не се коцкаат. Многу е важно да се борите против зависноста со поддршка од најблиските. Обновете некои стари врски и поминете време со семејството или колегите.

Придружете се на група за поддршка. Има многу организации низ светот каде што луѓето кои имаат исти проблеми се собираат заедно и си помагаат.

И, кој може подобро да разбере проблематичен коцкар од некој кој поминал низ истите проблеми?

Анонимните коцкари е многу популарна организација која нуди програма од 12 чекори за да им помогне на проблематичните коцкари. Секој човек треба да најде спонзор, кој е поранешен коцкар и има искуство да остане ослободен од зависност.

Играчите кои се занимаваат со нарушувања на расположението како депресија, стрес или злоупотреба на супстанции, треба да побараат помош. Овие проблеми може да предизвикаат проблеми со коцкањето и да ја влошат ситуацијата уште повеќе.

Како да престанете да коцкате за добро

Не е тешко да се пресече врвката и да се откажете од коцкањето, но останувањето во закрепнување е. Во денешно време, коцкањето е лесно достапно, што им отежнува на зависниците кои се опоравуваат да избегнат релапс.

Како и да е, сè уште е можно да се држите подалеку од коцкањето, а за да го направите тоа, проблематичните играчи треба да се опкружуваат со луѓе на кои им веруваат и со кои се чувствуваат безбедно, да избегнуваат примамливи средини и веб-страници и да најдат поздрави активности за да им го окупираат умот.

Справување со желби за коцкање

Сосема е нормално да се чувствува нагон за коцкање, но бидејќи проблематичниот коцкар развива поздрави навики и наоѓа силна мрежа за поддршка, полесно ќе се одолее на желбите.

Има неколку работи што играчите треба да ги имаат на ум кога се појавуваат желби за коцкање:

  • Не останувајте сами дома – секогаш кога играчот чувствува желба за коцкање, треба да најде личност со која ќе помине некое време или да оди на состанок на анонимни коцкари.
  • Одложете го коцкањето – секогаш кога играчот добива нагон за коцкање, тој треба да почека некое време, а нагонот може да помине или да стане доволно слаб за да се спротивстави.
  • Визуелизирајте – секогаш кога играчот добива нагон за коцкање, тој треба да визуелизира што ќе се случи ако навистина попушти.
  • Најдете друга активност – секогаш кога играчот добива нагон за коцкање, тој треба да најде некоја друга активност, како гледање филм или одење во теретана.

Третман на зависност од коцкање

Барањето помош не значи дека човекот е слаб, туку само дека е во таа фаза од животот кога му треба стручна помош.

Секој коцкар е уникатен и му треба програма специјално прилагодена на нивните потреби. Постојат многу различни опции за третман, а некои од нив го вклучуваат следново:

  • Програми за рехабилитација – овие програми се наменети за играчи со тешка зависност од коцкање кои не се достапни за да избегнат коцкање.
  • Третман за основните состојби – оваа програма е комбинација од терапија, лекови и промени во животниот стил. Проблемот со коцкањето може да биде резултат на биполарно растројство, така што терапевтот треба да го исклучи тоа.
  • Програма за когнитивно-бихејвиор – оваа програма има за цел да го промени нездравото однесување и ги учи коцкарите како да се борат со нагоните за коцкање.

Како да му помогнете на некој со зависност од коцкање

Ако познавате некој кој има проблем со коцкањето, постојат некои работи што можете да ги направите за да му помогнете. Зависноста од коцкање е надвор од обична ситуација која влијае не само на коцкарот туку и на оние околу нив.

Како личност, познавајќи некој со зависност од коцкање можеби имате измешани чувства и тоа е сосема нормално.

Ова ќе потрае многу енергија и одзема време, но добрата вест е дека има светлина на крајот од тунелот. Наидовме на многу луѓе кои минале низ кошмар поради нивното коцкање, но на крајот го надминале проблемот.

Она што треба да го запомните е дека не можете да убедите некого да престане да се коцка, тоа мора да биде нивна одлука, но можете да го охрабрите и да се обидете со се што е можно за да му помогнете да ја надмине зависноста.

Четири совети за луѓето кои познаваат некој со зависност од коцкање

Имате право на себе и емотивно и финансиски. Не можете да дозволите туѓата зависност да доминира во вашиот живот и да ги игнорирате вашите сопствени потреби.

Понекогаш, може да се чувствувате огромно да се справите со зависноста од коцкање на некој близок. Од таа причина, многу е важно да се посегне по поддршка. Откривањето дека многу семејства минуваат низ истата ситуација како и вие, ќе ви помогне да се чувствувате малку подобро и ќе ви помогне да почувствувате дека не сте сами во ова.

Грижете се за семејните финансии. Ова не значи дека треба да се грижите за сè, туку ќе ви помогне да се осигурате дека вашите финансии и кредит не се изложени на ризик.

Лимит на депозит

Боб Казиното се грижи играчите да бидат заштитени во секое време. Од таа причина, тие нудат неколку различни карактеристики што играчите можат да ги користат за да им помогнат да го контролираат нивниот нагон за коцкање.

Многу е важно да се знае за последиците од коцкањето, а тоа ќе им помогне на играчите повнимателно да пристапат кон оваа активност.

Една многу важна алатка е поставување на лимит за депозит. Ги советуваме играчите да постават лимит за депозит дури и пред да започнат со коцкање. Ова ќе им помогне да ги контролираат своите финансии. Играчите можат да постават лимит за депозит за еден ден, една недела или еден месец.

Ограничување на загубата

Играчите треба да одлучат колку пари се подготвени да изгубат во казино за еден ден, недела или месец. Загубата се заснова на почетниот депозит, а не на припишаните добивки, така што ова може да биде малку збунувачки за некои играчи.

Да речеме дека играчот прави депозит од 50 долари и поставува лимит за загуба од 20 долари. Во текот на играта, ако на крајот освојат огромна сума, да речеме 500 долари, и ако продолжат да играат, може да изгубат повеќе од 20 долари од салдото од 500 долари, бидејќи лимитот за загуба се базира на првичниот депозит.

Ограничување на сесијата

Играчите можат да постават ограничување на времето што го поминуваат на коцкање. Ова ќе им помогне да не донесуваат избрзани одлуки и да сфатат дека има уште еден ден за играње игри.

Самоисклучување

Самоисклучувањето е пауза од коцкањето. Играчите можат да постават ограничување за самоисклучување за 6 месеци, 9 месеци или 1 година. За тоа време, играчите нема да можат да направат депозит и да играат за вистински пари во казиното. Уште повеќе, казиното нема да испраќа никакви промотивни е-пошта, така што играчите нема да се чувствуваат во искушение да се коцкаат.

За да се самоисклучат од коцкањето, играчите треба да контактираат со поддршката за корисници и тие ќе им помогнат во процесот.

Ги советуваме играчите да контактираат со една од следниве организации доколку веруваат дека имаат проблем со коцкање:

Одговорно играње

Коцкањето во онлајн казино треба да биде забавна активност, а не причина за дополнителен стрес. За жал, постои одреден процент на луѓе кои губат контрола над навиките за коцкање и развиваат зависност. Многу е важно уште пред да започнете да играте да сфатите една важна работа, а тоа е дека коцкањето не треба да се гледа како извор на приход.

Во моментот кога играчот ќе сфати дека троши пари што не можат да си дозволат да ги загубат, или кога игрите почнуваат да му пречат во нивната нормална дневна рутина, треба да размислат за преземање чекори како ограничување на количината на време и пари што ги трошат.

Total score8.1
Добрите

Брзи казино факти

Year foundedYear founded: 2017
ЈазициЈазици (8)
Јапонски
Англиски
Германски
Грчки
Португалски
Руски
Француски
Шпански
БонусиБонуси (5)
Бесплатни спиновиБонус за добредојде
Бонус за натпревар
ВИП бонусДепозит бонус
ВалутиВалути (7)
Американски долари
Евра
Канадски долари
Новозеландски долари
Норвешки круни
Полски злоти
Руски рубли
Видови поддршкаВидови поддршка (2)
ДржавиДржави (163)
Јамајка
Јапонија
Јемен
Јордан
Јужна Африка
Јужна Кореа
Џибути
Авганистан
Австрија
Азербејџан
Албанија
Алжир
Ангола
Андора
Аргентина
Аруба
Бангладеш
Барбадос
Бахами
Бахреин
Белизе
Бенин
Бермуда
Боливија
Босна и Херцеговина
Боцвана
Бразил
Брегот на Слоновата Коска
Брунеи
Бугарија
Буркина Фасо
Бурунди
Бутан
Венецуела
Виетнам
Габон
Гамбија
Гана
Гватемала
Гвајана
Гвинеја
Германија
Гибралтар
Гренада
Гренланд
Грузија
Грција
Данска
Доминиканска Република
Египет
Еквадор
Ел Салвадор
Еритреја
Ерменија
Етиопија
Замбија
Зимбабве
Индија
Индонезија
Ирак
Иран
Ирска
Исланд
Казакстан
Камбоџа
Камерун
Канада
Катар
Кајмански Острови
Кенија
Кејп Верде
Кина
Кипар
Киргистан
Кирибати
Колумбија
Комори
Конго
Коста Рика
Куба
Кувајт
Лаос
Лесото
Либан
Либерија
Луксембург
Мадагаскар
Макао
Македонија
Малави
Малдиви
Малезија
Мали
Малта
Маурициус
Мексико
Мозамбик
Молдавија
Монако
Монголија
Мороко
Мјанмар
Намибија
Науру
Непал
Нигер
Нигерија
Никарагва
Нов Зеланд
Норвешка
Обединети Арапски Емирати
Оман
Остров Ман
Пакистан
Палау
Палестински територии
Панама
Папуа Нова Гвинеја
Парагвај
Перу
Полска
Руанда
Русија
Самоа
Сан Марино
Саудиска Арабија
Свазиленд
Сенегал
Сејшели
Сиера Леоне
Сингапур
Сомалија
Србија
Судан
Суринаме
Танзанија
Тајван
Тајланд
Таџикистан
Того
Токелау
Тонга
Тувалу
Тунис
Туркменистан
Уганда
Узбекистан
Украина
Унгарија
Уругвај
Филипини
Финска
Фиџи
Хаити
Холандија
Хонг Конг
Хондурас
Хрватски
Црна Гора
Чад
Чиле
Швајцарија
Шри Ланка
ИгриИгри (9)
ЛиценциЛиценци (1)
Методи за депозитМетоди за депозит (16)
EcoPayz
GiroPay
Interac
MaestroMasterCard
Neosurf
NetellerPaysafe Card
QIWI
Skrill
Trustly
Visa
WebMoney
Yandex Money
Zimpler
instaDebit
Придружна програмаПридружна програма (1)
СофтверСофтвер (44)