EU Casino Преглед 2024 - FAQ

EU CasinoResponsible Gambling
CASINORANK
6/10
БонусБонус 100 бесплатни вртења
ВИП салон
Нови понуди дневно
Едноставен дизајн
Поддржано
Потврдено
Безбедно
ВИП салон
Нови понуди дневно
Едноставен дизајн
EU Casino is not available in your country. Please try:
FAQ

FAQ

Можете да ги најдете сите прашања и одговори што ги имаа играчите на ЕУ Казиното низ годините.

Дали EUcasino нуди безбедна средина за играње?

EUcasino е многу популарно само поради безбедноста што ја нудат на своите играчи. Сите нивни игри се целосно сертифицирани и редовно се проверуваат за правичност од трети лица ревизори.

Дали моите податоци се безбедни?

Сите ваши лични и финансиски информации остануваат 100% безбедни и сигурни. EUcasino прави огромни напори за да обезбеди најдобро искуство за своите играчи. Тие се грижат дека сите трансакции, вклучително и депозити и повлекувања, се вршат безбедно.

На која платформа можам да играм во EUcasino?

Можете да уживате во игрите во EUcasino на различни платформи. Нивниот софтвер е достапен на компјутер, таблети и паметни телефони.

Од кои даватели на игри можам да играм игри?

EUcasino се здружи со некои од најдобрите провајдери на софтвер за да ги донесе најпопуларните игри на вашиот начин, вклучувајќи ги Amaya, NextGen, NetEnt, WMS, Evolution, само за да именуваме некои.

Како да побарате бесплатен бонус?

Ако сте добиле бесплатен бонус, лесно е да го побарате. Само упатете се до Касиерот и пронајдете го делот за бонуси. Внесете го соодветниот код за купон и кликнете на Испрати. Бонусот ќе биде префрлен на вашата сметка за кратко време.

Како да побарате бонус за депозит?

Во EUcasino тие нудат голема разновидност на бонуси за депозит и нивното барање е многу лесно. Секој пат кога ќе направите депозит само вметнете ја шифрата во полето за бонус код и средствата од бонусот ќе бидат префрлени на вашата сметка.

Кои игри можам да ги играм со бонусните средства што ги добив од казиното?

Сето тоа зависи од бонусот што сте го добиле. Некои бонуси се за одредени игри, додека други ќе ви овозможат да ја играте играта по ваш избор. Поради оваа причина, ве советуваме да ја проверите политиката за бонуси пред да започнете да играте. Ако има некои работи што ги правите`Не разбираме, ве охрабруваме да контактирате со поддршката за корисници за дополнителна помош.

Какви бонуси можам да барам во EUcasino?

Има плејада различни понуди што EUcasino ги подготви за своите клиенти. На секој нов играч ќе му биде доделен дарежлив бонус за добредојде за да ги започне работите. Подоцна, можете да добивате различни промоции како што се бесплатни вртења, бонуси за повторно вчитување и специјални натпревари, само за да наведете некои. Исто така, можете редовно да ја проверувате нивната страница со промоции за да бидете сигурни дека ништо не ви недостасува.

Може ли да ги проверам моите барања за обложување?

Да, можете да ги следите барањата за обложување на бонус кога ќе пристапите до Касиерот и ќе отидете во делот за бонуси. Имајте на ум дека барањата за обложување може да се разликуваат од една до друга понуда, затоа треба подобро да ја проверите политиката за бонуси дури и пред да ја побарате понудата.

Дали има програма за лојалност во EUcasino?

Во EUcasino постои ВИП програма која ги наградува играчите што избрале да го поминат своето време во казиното.

Кои методи можам да ги користам за да направам депозит?

Може да се депонира во EUcasino`да биде полесно. Откако ќе одлучите да играте за вистински пари, само упатете се до благајната и ќе видите дека тие ги нудат сите главни начини на плаќање, вклучувајќи кредитни и дебитни картички, е-паричници, само за да наведам некои. Кога ќе отидете во делот Депозит, ќе ги најдете методите што се достапни за вашата земја.

Дали треба да испратам документи пред да можам да побарам повлекување?

EUcasino има безбедносна процедура која бара стандардни документи за верификација првиот пат кога ќе се обидете да извршите повлекување. Тие може да побараат еден од следниве документи:

  • Сметката за комуналии не постара од 6 месеци.
  • Копија од вашата кредитна картичка што ја користевте за да направите депозит.
  • Доказ за лична карта.
  • Доколку побарате повлекување на сметката на eWallet, испратете слика од екранот на вашата сметка вклучувајќи го бројот на вашата сметка и е-пошта.

Казиното ќе ги провери вашите документи веднаш штом ќе ги добијат. Нема да потрае повеќе од 12 часа ако се е во ред со документите што сте ги испратиле.

Колку време ќе биде потребно за да го добијам моето повлекување?

Вообичаено, ќе ја добиете вашата готовина во рок од 24 часа ако сè е во ред со вашата сесија на играта и со вашите документи. Различните начини на плаќање нудат различно време за повлекување, па ако сакате да видите колку време ќе биде потребно за одреден начин на повлекување, посетете го делот Повлекување во Касиерката.

Имам активен бонус на мојата сметка, дали сè уште можам да побарам повлекување?

Ако имате активен бонус на вашата сметка, ќе мора да ги исполните условите за обложување пред да можете да побарате повлекување. Секогаш можете да го проверите напредокот на вашите барања за бонуси во делот Бонуси на Касиерката и штом ќе ги исполните барањата за бонуси, ќе можете да продолжите со вашето барање за повлекување.

Може ли да поставам ограничувања?

Да, ако мислите дека вашето коцкање излегува од контрола или сакате да ги држите работите во ваши раце, можете да поставите некои ограничувања на вашата сметка. Можете да поставите ограничување на депозитите што ги правите или можете да го ограничите пристапот до вашата сметка за одреден период.

Како да знаете дали има некакви такси?

Доколку има одредени надоместоци за повлекувања или депозити, тие ќе бидат јасно прикажани.

Што да правам во случај да ја заборавам мојата лозинка?

EUcasino не`чувајте евиденција за вашата лозинка од безбедносни причини. Значи, ако сакате да ја вратите вашата лозинка, ќе мора да кликнете на 'Заборавена лозинка' што може да се најде под полето со кое се бара вашата лозинка. Ќе треба да одговорите на вашето тајно прашање што сте го поднеле кога сте ја создале вашата сметка. Ќе добиете е-пошта со дополнителни информации во врска со вашата лозинка.

Како да потврдите сметка?

Верификацијата на сметката е многу лесна процедура. По регистрирањето за сметка од вас ќе биде побарано да ја споделите вашата е-пошта. Казиното ќе испрати врска за потврда на вашата е-пошта каде што треба да кликнете на врската и вашата сметка ќе биде потврдена.

Што да правам кога играта ќе ми замрзне?

Ако вашата игра се замрзне среде облог, ќе мора да го затворите софтверот со истовремено кликнување на CTR + ALT + DELETE. Нема ништо да се грижите ако ова ви се случи бидејќи следниот пат кога ќе се најавите, играта ќе продолжи и ќе продолжите таму каде што сте застанале.

Добив порака „Вашиот прелистувач користи шкафче со скокачки прозорци“, што да правам?

Ако сакате да продолжите да играте во EUcasino, ќе мора да овозможите скокачки прозорци за оваа страница. Еве како можете да овозможите скокачки прозорци во Google Chrome:

  • Кликнете на менито Chrome на лентата со алатки на прелистувачот.
  • Изберете Поставки.
  • Кликнете Прикажи напредни поставки.
  • Во делот Приватност, кликнете на копчето Поставки за содржина.
  • Во делот скокачки прозорци, изберете Дозволи сите страници да прикажуваат скокачки прозорци.
  • Кликнете Примени и ОК. Потоа рестартирајте го прелистувачот.