GoGoCasino Преглед 2024

GoGoCasinoResponsible Gambling
CASINORANK
6/10
БонусБонус за добредојде 100% до 1.000 евра
Поддржано
Потврдено
Безбедно
GoGoCasino is not available in your country. Please try:
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Bonuses

Bonuses

GoGoCasino бонус понуди

Бонус за добредојде Бонусот за добредојде е вообичаена понуда во GoGoCasino. Иако специфичниот процент може да варира, тој им обезбедува на играчите дополнителни средства за да го започнат своето искуство со игри.

Бонус без депозит За жал, GoGoCasino моментално не нуди бонус без депозит. Играчите ќе треба да направат депозит за да пристапат до достапните бонуси.

Бонус за бесплатни вртења GoGoCasino повремено нуди бесплатни вртења како дел од нивните бонус промоции. Овие вртења може да се користат на одредени изданија на игри, обезбедувајќи им на играчите можност да испробуваат нови игри без да користат сопствени средства.

Барања за обложување Важно е играчите да ги разберат Барањата за обложување кога користат бонуси. Овие барања го одредуваат бројот на пати кога играчот мора да ја обложи сумата на бонусот пред да може да повлече какви било добивки. Во GoGoCasino, овие барања обично се наведени во условите за секоја бонус понуда.

Временски ограничувања Играчите треба да внимаваат на какви било временски ограничувања поврзани со користење на бонуси во GoGoCasino. Некои бонуси може да имаат датум на истекување или ограничена достапност, па затоа е важно да ги искористите во одредената временска рамка.

Кодови за бонус Кодовите за бонуси често се користат во промотивните содржини во GoGoCasino. Овие кодови им обезбедуваат на играчите ексклузивни понуди и попусти кои можат да го подобрат нивното искуство со игри. Внимавајте на овие кодови во билтените или на платформите на социјалните медиуми.

Предности и недостатоци Иако бонусите во казиното можат да ја подобрат играта, важно е да се земат предвид и предностите и недостатоците. Предностите вклучуваат дополнителни средства или бесплатни вртења што им овозможуваат на играчите да истражуваат нови игри и потенцијално да освојат повеќе пари. Сепак, недостатоците може да вклучуваат барања за обложување или временски ограничувања што ја ограничуваат употребливоста на овие бонуси.

Севкупно, GoGoCasino нуди низа примамливи бонуси како што е бонус за добредојде и повремени промоции за бесплатни вртења. Со разбирање како функционираат овие бонуси и внимавајќи на какви било ограничувања, играчите можат да го максимизираат своето искуство со игри во GoGoCasino.

Бонус за бесплатни вртењаБонус за бесплатни вртења
Games

Games

Кога станува збор за онлајн казина, GoGoCasino е меѓу најдобрите во бизнисот поради широката разновидност на игри што ги нуди. Ќе имате пристап до неверојатен опсег на избори - вклучувајќи Видео Покер, Бакара, Блек Џек, Покер и безброј други. Библиотеката за игри на GoGoCasino често се ажурира. Затоа, секогаш можете да најдете нешто свежо за играње. Казиното има врвни игри од водечките провајдери на софтвер, како што е Betdigital, Lightning Box, Barcrest Games . Значи, без разлика какви игри барате, ќе можете да ги најдете лесно и брзо на GoGoCasino .

Software

GoGoCasino: Техничка обиколка на добавувачите на софтвер на казиното

The Powerhouses Behind the Scenes GoGoCasino се здружи со некои од најголемите имиња во софтверската индустрија за да им донесе на играчите исклучително искуство со игри. Со партнерствата со Push Gaming, Pragmatic Play, Play'n GO, NetEnt, Quickspin, Novomatic и повеќе, играчите може да очекуваат неверојатна графика, мазни анимации и извонредни саундтракови.

Разновидна разновидност на игри Благодарение на овие софтверски гиганти, GoGoCasino нуди широк опсег на слотови, игри на маса, игри со дилери во живо и многу повеќе. Играчите можат да се нурнат во возбудливи авантури со слот или да ја пробаат среќата во класичните игри на маса како блек џек и рулет. Опциите се бесконечни!

Ексклузивни игри за дополнителна возбуда Казиното се гордее што нуди уникатни и ексклузивни игри кои се достапни само преку нивните партнерства. Овие специјални наслови додаваат дополнителен слој на возбуда во искуството со игрите и ги поттикнуваат играчите да се враќаат за повеќе.

Беспрекорна игра низ уредите Без разлика дали играте на вашиот десктоп или мобилен уред, GoGoCasino обезбедува беспрекорно искуство во игра. Брзината на вчитување на играта е брза и оптимизирана за различни уреди, така што играчите можат да уживаат во омилените игри во секое време и каде било.

Домашни развиени игри Покрај партнерството со реномирани провајдери на софтвер, GoGoCasino може да се пофали и со сопствен сопствен софтвер и игри развиени во куќата. Овие ексклузивни наслови ја прикажуваат посветеноста на казиното за иновации и обезбедуваат освежувачки пресврт на традиционалните казино игри.

Праведноста гарантирана од RNGs За да се обезбеди правичност и случајност во резултатите од играта, сите провајдери на софтвер во GoGoCasino користат генератори на случаен број (RNG). Овие алгоритми гарантираат дека секое вртење или поделена карта е сосема случајно. Дополнително, се спроведуваат редовни ревизии за да се одржи транспарентноста и правичноста во сите игри.

Иновативни карактеристики за подобрено искуство Иако самото казино не го споменува конкретно дека има карактеристики на VR или зголемена реалност, GoGoCasino континуирано се стреми да остане во првите редови на технолошкиот напредок. Играчите можат да очекуваат иновативни карактеристики кои го подобруваат нивното искуство со игри и обезбедуваат уникатна и извонредна атмосфера.

Лесна навигација за беспрекорно истражување GoGoCasino ја разбира важноста на лесната навигација за играчите. Платформата нуди филтри, функции за пребарување и категории кои им помагаат на играчите да ги најдат омилените игри без напор. Без разлика дали сте расположени за слотови или сакате да се испробате во игри со дилери во живо, лесно е да ја пронајдете вашата омилена игра.

Започнете со возбудливо патување со игри со GoGoCasino Со својата импресивна постава на провајдери на софтвер, ексклузивни игри, беспрекорно искуство во игра и посветеност на правичноста и иновациите, GoGoCasino ветува незаборавно патување со игри. Подгответе се да ги фрлите коцките и да нурнете во свет на возбуда!

+16
+14
Затвори
Payments

Payments

GoGoCasino е едно од најдобрите онлајн казина, па затоа нуди сигурни и лесни начини за депонирање и повлекување. Можете да ја финансирате вашата сметка GoGoCasino користејќи еден од методите 0 и да вршите повлекувања брзо и сигурно. Со лесните процеси за депонирање и повлекување, можете да се фокусирате на играње на вашите омилени игри наместо да се грижите за финансиските трансакции.

€10, 10
Минимален депозит
€10, 10
Минимално повлекување

Deposits

Методи за депозит во GoGoCasino: Водич за играчи

Сакате да ја финансирате вашата сметка на GoGoCasino? Имаш среќа! Оваа дестинација за онлајн игри нуди различни опции за депозит кои се грижат за играчи од Шведска, Англија, Финска, Шпанија и Франција. Без разлика дали претпочитате Trustly или Swish, ние ве покриваме. Ајде да се нурнеме во деталите!

Истражете низа опции погодни за корисниците

Во GoGoCasino, практичноста е клучна. Затоа тие обезбедуваат широк спектар на методи за депонирање за да одговараат на преференциите на секој играч. Од дебитни/кредитни картички и е-паричници до припејд картички и банкарски трансфери, има по нешто за секого. Плус, тие нудат дури и различни методи за оние кои сакаат да размислуваат надвор од рамката.

Безбедноста на прво место со најсовремени безбедносни протоколи

Кога станува збор за онлајн трансакции, безбедноста е најважна. Бидете сигурни дека GoGoCasino сериозно ја сфаќа безбедноста со користење на најсовремени протоколи како што е шифрирањето SSL. Вашите лични и финансиски информации ќе бидат заштитени на секој чекор од патот.

ВИП поволности: Побрзи повлекувања и ексклузивни бонуси

Дали сте ВИП член на GoGoCasino? Потоа, подгответе се за некои прекрасни поволности! ВИП членовите уживаат побрзо повлекување за да можете да ги добиете вашите добивки за кратко време. Згора на тоа, ексклузивни бонуси за депозит се исто така достапни. Се исплати да се биде дел од елитниот клуб!

Значи, без разлика дали сте искусен играч или нов во светот на онлајн казината, GoGoCasino ви се врати кога станува збор за методите за депонирање. Изберете ја претпочитаната опција со сигурност знаејќи дека вашите трансакции се безбедни и уживајте во дополнителните поволности доколку сте ВИП член.

Среќно играње!

SwishSwish

Withdrawals

Повлекувањето на вашите добивки е исто толку важно како и вложувањето, а GoGoCasino нуди различни безбедни и практични методи за повлекување. Процесот на повлекување е јасен со кориснички интерфејс кој ви овозможува лесно да управувате со вашите трансакции. Сепак, бидете внимателни да ги потврдите условите и условите пред да поднесете барање за повлекување, бидејќи некои начини на плаќање може да имаат ограничувања за повлекување или можеби дури и некои такси. Може да му верувате на GoGoCasino да ги обработи вашите повлекувања навремено и без мака - безбедно, сигурно и доверливо.

Глобална достапност

Глобална достапност

Земји

+145
+143
Затвори

Валути

Американски долариUSD
+7
+5
Затвори

Јазици

+1
+-1
Затвори
Доверба и безбедност

Доверба и безбедност

GoGoCasino: доверлива платформа за онлајн игри

Лиценцирање и регулирање GoGoCasino е регулирано од страна на Управата за игри на среќа на Малта и шведската управа за коцкање, со што се осигурува дека нивното работење е надгледувано од реномирани власти. Ова значи дека играчите можат да веруваат дека казиното работи во согласност со строгите прописи, обезбедувајќи безбедна и фер средина за игри.

Мерки за шифрирање и сајбер безбедност За да ги заштити податоците на играчите и финансиските трансакции од љубопитните очи, GoGoCasino користи најсовремена технологија за шифрирање. Тие користат напредна SSL шифрирање за да ги заштитат чувствителните информации, осигурувајќи дека тие остануваат доверливи и безбедни.

Ревизии и сертификати од трета страна GoGoCasino е подложен на редовни ревизии од трета страна за да ја потврди правичноста на нивните игри и безбедноста на нивната платформа. Овие ревизии ги спроведуваат независни организации за да се обезбеди транспарентност и да се одржуваат високи стандарди на интегритет.

Политики за податоци за играчите Казиното е транспарентно за собирање, складирање и користење на информации за играчите. Тие имаат строги политики за приватност за да ги заштитат личните податоци. Играчите можат да бидат сигурни знаејќи дека со нивните информации се постапува одговорно во согласност со важечките закони.

Соработка со реномирани организации GoGoCasino ја покажува својата посветеност на интегритет преку соработка со реномирани организации во индустријата за игри. Со партнерство со познати субјекти, тие дополнително го подобруваат својот кредибилитет како доверлива платформа за онлајн игри.

Повратните информации од Real Players Word на улица во врска со доверливоста на GoGoCasino се огромно позитивни. Вистинските играчи го фалат казиното за неговата фер игра, брзите исплати, одличната услуга за клиентите и целокупното пријатно искуство.

Процес за решавање спорови Во случај играчите да имаат проблеми или проблеми, GoGoCasino има цврст процес за решавање спорови. Тие сериозно ги сфаќаат сите поплаки и се стремат да ги решат навремено додека одржуваат отворени канали за комуникација со играчите во текот на целиот процес.

Достапност за поддршка на клиентите Играчите можат лесно да се обратат до тимот за поддршка на клиентите на GoGoCasino за какви било грижи за доверба или безбедност. Казиното нуди повеќе опции за контакт, вклучувајќи разговор во живо, е-пошта и телефонска поддршка. Нивниот тим за поддршка на клиентите е многу одговорен и посветен на навремено решавање на прашањата на играчите.

Како заклучок, лиценцирањето и регулирањето на GoGoCasino од реномирани власти, строги безбедносни мерки, ревизии од трети страни, транспарентни политики за податоци, соработка со индустриски организации, позитивни повратни информации од играчите, ефикасен процес за решавање спорови и пристапна поддршка на клиентите, придонесуваат за тоа да стане име да верувате во светот на онлајн игрите.

Security

Безбедност и безбедност во GoGoCasino: Вашиот водич за безбедно искуство со игри

Кога станува збор за онлајн казина, безбедноста секогаш треба да биде главен приоритет. Во GoGoCasino, сериозно ја сфаќаме вашата безбедност и имплементиравме различни протоколи за да обезбедиме безбедно опкружување за игри за сите наши играчи.

  1. Лиценцирано од Органот за игри на среќа на Малта и шведскиот орган за коцкање: Нашето казино поседува лиценци од реномирани регулаторни тела, осигурувајќи дека работиме според строгите упатства и се придржуваме до високите стандарди на правичност и безбедност.

  2. Најсовремена технологија за шифрирање: ние користиме најсовремена технологија за шифрирање за да ги заштитиме вашите лични информации. Бидете сигурни дека вашите податоци се чуваат доверливи и заштитени од неовластен пристап.

  3. Сертификации од трета страна: За дополнително да се всади доверба во фер-плејот, GoGoCasino доби сертификати од трети страни кои гарантираат за интегритетот на нашите игри.

  4. Транспарентни одредби и услови: Ние веруваме во јасни правила за среќните играчи. Нашите правила и услови се лесно достапни, без скриени ситни букви во врска со бонуси или повлекувања.

  5. Алатки за одговорни игри: промовираме одговорно коцкање нудејќи алатки како што се лимити за депозит и опции за самоисклучување. Овие карактеристики ви овозможуваат да останете под контрола на вашите навики за играње.

  6. Позитивна репутација на играч: Немојте само да го прифаќате нашиот збор за тоа - слушнете што велат другите играчи! Виртуелната улица бучи со позитивни повратни информации за посветеноста на GoGoCasino за безбедност, што нè прави доверлив избор меѓу ентузијастите на онлајн казино.

Во GoGoCasino, ви даваме приоритет на вашата безбедност пред сè друго, за да можете да уживате во возбудливо искуство со игри со мир на умот.

Responsible Gaming

Кога станува збор за игрите, GoGoCasino се залага за поттикнување етичко однесување. GoGoCasino се обврзува да се погрижи неговите корисници да имаат позитивно и безбедно искуство со игри. Благодарение на посветеноста на казиното за заштита на играчите и етичкото обложување, тоа е популарно место за оние кои бараат токму такви услови.

Алатки за самоограничување

  • Алатка за ограничување на депозити
  • Алатка за самоисклучување
  • Алатка за време на ладење
  • Алатка за самооценување
About

About

GoGoCasino е возбудливо казино кое нуди одличен избор на игри, безбедни опции за плаќање и професионална поддршка на клиентите. Сајтот работи од 2019 , и има изградено солидна репутација дека е доверлив и доверлив провајдер.

Кратки факти

Компанија: LeoVegas Gaming plc
Година на основање: 2019

Account

Создавањето сметка е првата фаза од вашата авантура со играње Онлајн Казино . Кај GoGoCasino , процесот на создавање сметка е едноставен и може да се заврши со само неколку едноставни чекори. Откако ќе се регистрирате за сметка, можете да уживате во сè што нуди оваа врвна страница за коцкање преку Интернет. Поминете низ голем избор на игри, земете тони интересни понуди и потпирајте се на професионална поддршка.

Support

Преглед за поддршка на корисници на GoGoCasino

Брза и ефикасна поддршка за разговор во живо

Ако барате брза помош, функцијата за разговор во живо на GoGoCasino е менувач на играта. Како страствен ентузијаст на онлајн казино, бев воодушевен кога открив дека нивната поддршка за разговор во живо обично одговара за неколку минути. Тоа е како да имате пријателски помошник веднаш на дофат на раката!

Без разлика дали имате прашања во врска со поставувањето на сметката, начините на плаќање или правилата на играта, информираните агенти за поддршка брзо даваат јасни и корисни одговори. Тие навистина ја разбираат важноста од брзо решавање на проблемите за да можете да се вратите на уживањето во вашето искуство со игри.

Длабока поддршка за е-пошта со мало задоцнување

Иако поддршката за е-пошта на GoGoCasino можеби не е толку брза како нивната функција за разговор во живо, таа секако длабински ја надополнува. Кога се обратив преку е-пошта со некои конкретни прашања за условите и условите за бонус, добив сеопфатен одговор во рок од 24 часа.

Иако чекањето за еден ден може да се чувствува малку незгодно кога сте желни за одговор, квалитетот на нивната поддршка за е-пошта повеќе од компензира за доцнењето. Деталните одговори ги опфатија сите мои грижи и дадоа дополнителни информации кои ми помогнаа да донесам информирани одлуки додека играм.

Заклучок: Сигурна и корисна поддршка за корисници

Генерално, каналите за поддршка на клиентите на GoGoCasino се сигурни и корисни. Нивната функција за разговор во живо обезбедува брзи решенија за итни работи, додека нивната поддршка за е-пошта нуди длабинска помош за посложени прашања. Без разлика дали претпочитате инстант одговори или не ви пречи да чекате малку подолго за темелни одговори, GoGoCasino ве опфати.

Како некој што ја цени одличната услуга на клиентите во онлајн казина, топло препорачувам да го пробате GoGoCasino!

Разговор во живо: Yes

Tips & Tricks

За да го искористите максимумот од вашето искуство со игри Онлајн Казино , има неколку совети и трикови што можете да ги следите: * Пробајте различни игри. Можеби ги имате вашите омилени игри, но треба да истражувате и да пробате нови бидејќи никогаш не знаете што би можело да ви се допадне. * Изберете игри со висок RTP. Пропорцијата на пари што играта им ги дава на играчите со текот на времето се нарекува враќање на играчот (RTP). Најдете игри со висок процент на RTP за да го подобрите вашиот победнички потенцијал. * Земете GoGoCasino специјални понуди. Ако ги следите овие чекори, значително ќе го подобрите вашето искуство со коцкање и вашите шанси за победа во GoGoCasino . * Играјте Онлајн Казино игри со буџет. Ограничете ги загубите на износ што можете да си дозволите да го изгубите и не се обидувајте да ги вратите парите со повеќе обложувања. * Направете паузи и опуштете се. Правењето чести паузи е од суштинско значење за одржување на менталното и физичкото здравје.

Promotions & Offers

GoGoCasino: Откривање на крајните бонуси и промоции

Добредојдовте во светот на GoGoCasino!

Ако сте во потрага по воодушевувачки бонуси во казиното, не гледајте подалеку од GoGoCasino! Како новодојденец, ќе бидете пречекани со неодолив бонус за добредојде што ќе ве остави без зборови. Но, тоа не е сè - има и бонус без депозит кој чека само за вас! Да, добро слушнавте - бесплатни пари без дури и да направите депозит.

Многу бесплатни вртења!

Сакате да ги вртите тие макари? Подгответе се да ве воодушеви бонусот за бесплатни вртења на GoGoCasino. Со оваа фантастична понуда, можете да уживате во безброј вртења на вашите омилени слотови без да потрошите пара. Тоа е како да имате сопствен рај за автомати!

Лојалноста наградена како никогаш досега

Во GoGoCasino, лојалноста се негува и наградува на најпријатниот можен начин. Како посветен член, подгответе се за ексклузивни промоции и настани што ќе го направат вашето искуство со игри навистина незаборавно. Од специјални турнири до ВИП третман, тие имаат сè покриено.

Барањата за обложување станаа кристално јасни

Знаеме дека барањата за обложување понекогаш може да бидат збунувачки, но не плашете се! Во GoGoCasino, транспарентноста е клучна. Тие даваат јасни објаснувања за тоа што подразбираат овие барања за да нема изненадувања на патот. Можете да им верувате да ги одржуваат работите фер и чесни.

Споделете ги наградите за забава и жнеење

Споделувањето е грижа во GoGoCasino! Ако ги запознаете вашите пријатели со оваа возбудлива онлајн казино авантура, и двајцата ќе добиете неверојатни поволности како дел од нивната програма за упатување. Раширете го зборот и гледајте како вашите награди се множат!

Значи, без разлика дали сте нови во онлајн казина или искусен играч кој бара непобедливи промоции, GoGoCasino има се што ви треба. Подгответе се за возбудливо патување исполнето со неверојатни бонуси и промоции - време е да го постигнете џекпотот!

FAQ

Какви видови игри нуди GoGoCasino? Во GoGoCasino, ќе најдете широк спектар на игри за да одговараат на вкусот на секој играч. Од возбудливи слотови со возбудливи теми и бонус функции до класични игри на маса како блек џек, рулет и покер, има по нешто за секого. Можете исто така да уживате во игри со дилери во живо за извонредно искуство во казино.

Како GoGoCasino дава приоритет на безбедноста на играчите? Безбедноста на играчите е главен приоритет на GoGoCasino. Тие користат напредни методи за шифрирање за да се осигураат дека сите ваши лични и финансиски информации се чуваат безбедни и безбедни. Дополнително, тие имаат строги политики за приватност за да ги заштитат вашите податоци од неовластен пристап.

Кои опции за плаќање се достапни во GoGoCasino? GoGoCasino нуди низа практични опции за плаќање и за депозити и за повлекувања. Можете да користите популарни методи како што се кредитни/дебитни картички, е-паричници како Skrill и Neteller или банкарски трансфери. Тие се стремат да обезбедат брзи и без мака трансакции за нивните играчи.

Дали има ексклузивни бонуси за нови играчи во GoGoCasino? Да! Како нов играч во GoGoCasino, ќе бидете пречекани со ексклузивна понуда за добредојде или промоција. Овие бонуси може да вклучуваат бесплатни вртења на избрани слотови или бонус средства за да го зголемат вашиот првичен депозит. Внимавајте на нивните најнови промоции за да го искористите најдоброто од вашето искуство со игри.

Колку е одговорна поддршката за корисници на GoGoCasino? Во GoGoCasino, поддршката за корисници е многу одговорна и посветена на обезбедување помош секогаш кога ви е потребна. Можете да допрете до нив преку различни канали како што се разговор во живо или е-пошта. Нивниот информиран тим за поддршка се стреми веднаш да ги реши сите прашања или грижи за да можете да уживате во непрекината игра.

Може ли да играм на мојот мобилен уред во GoGoCasino? Апсолутно! GoGoCasino нуди беспрекорно искуство со мобилни игри за да можете да ги играте вашите омилени казино игри во секое време и каде било. Без разлика дали имате уред со iOS или Android, едноставно пристапете до казиното преку вашиот мобилен прелистувач и уживајте во широк избор на игри во движење.

Дали GoGoCasino е лиценциран и регулиран? Да, GoGoCasino е целосно лиценциран и регулиран од реномирани власти. Ова осигурува дека тие работат во согласност со строгите прописи за да обезбедат фер и безбедни искуства за игри. Можете да верувате дека вашата игра во GoGoCasino е безбедна и доверлива.

Колку време е потребно за да се повлечат моите добивки од GoGoCasino? Процесот на повлекување во GoGoCasino е дизајниран да биде брз и ефикасен. Откако вашето барање за повлекување ќе биде одобрено, времето потребно за да стигнат средствата зависи од избраниот начин на плаќање. Повлекувањата од е-паричник обично се обработуваат во рок од 24 часа, додека банкарските трансфери може да потраат неколку работни дена.

Може ли да поставам ограничувања на мојата коцкарска активност во GoGoCasino? Апсолутно! Во GoGoCasino се охрабрува одговорното коцкање. Тие обезбедуваат алатки за играчите да постават ограничувања на нивните депозити, загуби или времетраење на сесиите. Овие самонаметнати ограничувања помагаат да се осигурате дека ќе останете во контрола на вашите активности за коцкање и ќе промовирате безбедно опкружување за игри.

Дали GoGoCasino нуди награди за лојалност или ВИП програми? Да! Како лојален играч во GoGoCasino, ќе имате пристап до ексклузивни награди за лојалност и ВИП програми. Овие програми често вклучуваат поволности како што се персонализирани бонуси, побрзо повлекување, посветени менаџери на сметки, покани за специјални настани и многу повеќе. Колку повеќе играте во GoGoCasino, толку се поголеми шансите да ги отклучите овие возбудливи придобивки.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)