Вести

September 1, 2022

Како да играте рулет - целосен водич

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Постојат повеќе казино игри за избор и играње во најдобрите онлајн казина. Повеќето почетници се во потрага по нешто едноставно, забавно и наградувачко. Тоа е она што привлекува нови играчи и ги одржува да се враќаат. 

Како да играте рулет - целосен водич

Земете рулет како пример. Рулет е класична игра на маса каде играчите го предвидуваат бројот, бојата, редот или комбинацијата во која паѓа топката. Кратко објаснување, но не е толку едноставно како што звучи. 

Играчите мора да научат да ставаат разумни облози за да имаат какви било шанси за победа. За да го направите ова, разбирањето на играта е одлична почетна точка. Денес ќе научите како да играте рулет, за тркалото на рулетот, изборот на вистинскиот облог и достапните стратегии за почесто да добивате. Ајде да ги истражиме правилата на рулет!

Како да се игра Водич за рулет

 1. Правила за рулет маса
 2. Знајте го тркалото на рулетот
 3. Изберете ги вистинските облози
 4. Ефективни стратегии за рулет
 5. Среќни броеви во рулет
 6. Рулет за забава
 7. Топ провајдери на софтвер за рулет
 8. Резиме

Правила за рулет маса

Сите игри со рулет имајте минимален и максимален износ што можете да го вложите по круг. На пример, табела за плаќање на рулет може да наведе 10 долари како минимум за надворешни облози и максимум 1.000 долари. Работата е што табелите за плаќање варираат, во зависност од развивачот на софтвер и онлајн казиното. Користете ги овие бројки за да го одредите вашиот стил на играње. 

Како висок валјак, можеби ќе сакате да изберете табела што ви овозможува да ризикувате повеќе. Буџетските играчи можат да избираат маси за рулет со минимален облог од 5 долари или дури 1 долари. Можете дури и да играте рулет со пени, како што се Auto Roulette by Evolution и Pearl Roulette by Playtech. Некои програмери вклучуваат и плакат на кој се прикажуваат најжешките и најстудените броеви. 

Со првиот список кој е надвор од патот, да продолжиме…

Како работи тркалото на рулетот

Пред да го активирате рулетот, неопходно е да знаете како оди играта. Тоа е затоа што куќата има математичка предност во сите облози на рулет, исто како и во секоја друга онлајн казино игра. Вообичаено, играчите добиваат исплата 35:1 на американските и европските тркала. Па, која е разликата?

Европските маси доаѓаа со до 37 нумерирани и обоени слотови, вклучително и еден џеб со нула (0). Ова значи дека вашата веројатност за победа е 1 спрема 37, што и дава предност од 2,70%. Од друга страна, американското тркало има 38 слотови, вклучително и дополнителен двоен џеб со нула (00). Сега тоа го турка работ на куќата малку повисоко на 5,26%. И знаете дека повисокиот раб на куќата не е погоден за управување со субсидирам, нели?

Сега со малку разбирање за масата и тркалото за рулет, ајде да продолжиме со тоа како да ги избереме вистинските облози кога играте рулет.

Изберете ги вистинските облози

Сега кога знаете на кое тркало да играте, време е внимателно да ги изберете облозите за рулет. Рулетот има неверојатен број на опции за обложување. Но, без разлика дали играте на американска или европска маса, секогаш обложувајте се однадвор над внатрешните. 

Но, зошто се обложуваат однадвор? Овие облози им даваат на играчите речиси 50% шанса да предвидат правилно. На пример, облозите коефициенти/пари, црвено/црни и високи/ниски облози имаат 48,65% шанси за победа на европското тркало и 47,37% на американската игра. Забележете, сепак, дека исплатата е мала во 1:1.

Но, ако сте амбициозни, одете на внатрешни облози, кои вклучуваат предвидување конкретни бројки или групи на броеви. Најчестиот тип е облогот директно или со еден број, каде што едноставно предвидувате дека топката ќе слета на одреден број. Иако шансите за победа за овој облог се 2,7%, исплатата е поголема од 35:1. Но, ќе ви треба сериозна среќа за да го освоите овој облог. 

Да преминеме на следното прашање.

Дали постои ефикасна стратегија за рулет?

Некои играчи се колнат во популарните системи за обложување рулет за да го скратат работ на куќата. Веројатно сте читале книги или написи кои препорачуваат стратегии како Мартингејл, Д'Алемберт, Џејмс Бонд и Фибоначи. Добар пример е стратегијата Мартингејл, што вклучува удвојување на вашиот првичен облог по загуба. Оваа стратегија за рулет продолжува додека не постигнете победа. 

Треба да знаете и дека нема доказ дека овие стратегии функционираат бидејќи Рулетот во голема мера е игра заснована на среќа. Затоа, загубите или победите може да траат дури 5, 10 или 20 рунди. Покрај тоа, потребен ви е голем субсидирам за овие системи за обложување рулет да работи. Па дури и со тоа, казиното секогаш има предност пред вас. Затоа, немојте само да се залагате за стратегии. 

Можеби, заедно со вашиот среќен број, може да се случи нешто посебно. Кој знае 🤷🏼‍♂️

Дали има среќни броеви?

Ова е веројатно најчестото прашање што го поставуваат играчите на рулет. Одговорот е јасен; суеверија не работат во рулет или коцкање, за таа работа. Тоа е затоа што секој број на кој се обложувате има еднакви математички шанси да се појави на тркалото. Случајно некои бројки постојано се појавуваат на победите на играчите.

Но, вистината е таа некои бројки се покажаа како поуспешни од другите. Бројот 17 е можеби најпопуларниот број на рулет меѓу играчите. Причина? Овој број лежи во центарот на таблата, што ја прави голема веројатност да се појави. Легендарниот тим на MIT дури го опиша како „најслучаен број на рулет“ 

Играчите на рулет ги сакаат и броевите 7, 3 и 13, кои играчите ги сметаат за најнесреќен број. Но, генерално, нема подобар број во Рулет. 

Ако сте стигнале до тука, не се сомневам дека сте во тоа да го освоите. Затоа што тука доаѓа најважниот дел…

Играјте рулет за забава

Како што споменавме погоре, Рулетот е строго игра базирана на среќа. Затоа, ниту една стратегија не може да ги навалува шансите во ваша корист. Размислете за ова; највисок шанса за победа облогот за рулет е 48,65% на надворешни облози. Сега, што значи ова? Тоа значи дека вашите шанси за губење на облогот се повисоки на 51,35%. 

Имајќи ги на ум тие бројки, треба да играте Рулет само за забава. Секогаш избегнувајте да играте онлајн казино игри со пари што не можете да ги изгубите. Ова може да бидат пари за вашето здравствено осигурување, изнајмување куќа или деловен заем, вие наречете ги. 

Дополнително, не вложувајте повеќе од 5% од вкупниот влог на еден облог. И друга работа е да поставите ограничување за стоп-загуба или да си заминете откако ќе додадете одредена сума на вашата почетна банка. Верувале или не, ова е единствената работна стратегија за рулет.

Среќен сум што успеавте досега. Уште една работа пред да го завршиме денешниот водич.

Софтвер за рулет

Повеќето играчи на онлајн рулет ја превидуваат оваа витална карактеристика. Играњето во погрешно казино и развивач на софтвер само ја продолжува вашата серија на губитници. Јавна тајна е дека некои сајтови за коцкање можат да соработуваат со непријателските развивачи на игри за да ги искриват резултатите од играта. Значи, треба да играте рулет само во лиценцирано и регулирано онлајн казино за ваша сопствена безбедност. Казината треба да покажат доказ за тестирање на играта од независни тела како што се:

 • Gaming Associates, 
 • еКОГРА, и 
 • iTech Labs.

Во краток преглед

Се надеваме дека знаете како да играте рулет! Погрижете се вие играјте игри со рулет со сигурни развивачи на игри. Има повеќе врвни компании во iGaming, како што се Evolution Games, Ezugi, Playtech, Betsoft и Authentic Gaming. Зошто? Тие имаат репутација што вреди да се заштити. Овие типови провајдери на софтвер ги преземаат неопходните чекори за да останат во согласност со прописите на пазарите. 

И на крај, не заборавајте да играте игри со рулет со подолго времетраење помеѓу обложувачките рунди (најмалку 20 секунди) за да го заштитите вашиот субсидирам. Брзината убива во рулет!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Навигација низ напливот на онлајн казина: Водич за безбедно и пријатно играње
2024-04-18

Навигација низ напливот на онлајн казина: Водич за безбедно и пријатно играње

Вести