Популарни типови Mahjong

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Mahjong постои долго време, а многу варијации на оваа иконична игра не се достапни на интернет. Но, сè уште има некои варијации што можеме да ги најдеме во онлајн казина.

Ако играчите се заинтересирани да дознаат повеќе за варијации на човеч, тие можат да го прочитаат нашиот сеопфатен водич, кој ги вклучува варијациите на кинескиот човеч и другите. Останатите варијанти ги има во огромни количини, затоа прочитајте до крај.

Популарни типови Mahjong

Кинески варијанти

Чангша Маџонг

Во провинцијата Хунан често се игра Чангша Маџонг. Играчите мора да купат уникатен Јонг направен исклучиво од плочки од 2, 5 или 8 за да играат Вухан човеч. Кога се игра Changsha Mahjong, забранети се специјални плочки кои прво се избираат од површината за играње, како и употреба на ветрови. Победниците од секоја рунда учествуваат во специјален лотарија за бонуси, што често го удвојува нивниот резултат.

Кинески класичен Mahjong

Најстариот тип на Mahjong кој сè уште се игра денес е кинескиот класичен Mahjong, кој првпат стана популарен во Америка во 1920-тите под неколку наслови. Иако малкумина го играат во Азија, има мал, но посветен следбеник на Запад. Секој играч постигнува гол и победничкиот резултат може да се надмине.

Конкуренција Mahjong

Одредени општества за човечко човече го прифатија меѓународниот стандард за човечко човечко тело. Основана е од Се-кинеската спортска федерација во јули 1998 година за натпревари и, во некои случаи, за обична игра. Ги нагласува пресметките и стратегијата со вклучување на широк опсег на правила за алтернативни резултати.

Други варијанти

Филипински Mahjong

Во филипинскиот човеч џонг има шеснаесет рачки за плочки. Плочките во некои случаи може да се сметаат за диви. Покрај тоа, почестите се сметаат за дополнителни придобивки.

Тајвански Mahjong

Најпопуларната форма на маџонг во Тајван се нарекува тајвански човеч, кој користи раце од шеснаесет плочки, им нуди стимулации на дилерите и ги повторува дилерите и им овозможува на многу играчи да победат од едно отфрлање.

Јапонски Mahjong

Mahjong е стандардизиран во Јапонија и Јужна Кореја како јапонски Mahjong, кој исто така често се гледа во видео игрите. Правилата на Ричи и Дора се карактеристични карактеристики на оваа верзија. Исто така, за сметка за време на играњето, отфрлените плочки внимателно се ставаат пред секој играч по редослед на отфрлање. За конечно да се зголеми нивната вредност, некои правила заменуваат одредени плочки со број 5 за црвени плочки.

Корејски Mahjong

Корејскиот Mahjong е фантастична варијанта за тројца играчи која е карактеристична на многу начини. Сезоните и една облека се целосно отсутни. Играта е побрза, а постигнувањето бодови е полесно. Употребата на маскирани раце е широко распространета и не се дозволени претопени џвакања. Риичи игра клучна улога и во играта.

Pussers Bones

Морнарите во Кралската австралиска морнарица создадоа варијација која се движи со брзо движење наречена коски на коцки. Наместо да ги користи термините Исток, Југ, Запад и Север, тој користи термини како Еди, Семи, Воли и Норми.

Сингапурски Mahjong

Хонгконг и сингапурскиот човеч се две тесно поврзани сорти. Во сингапурскиот човеч џонг се користат четири бонус плочки за животни, а ги има неколку алтернативни методи на бодување кои обезбедуваат награди на средината на играта доколку се задоволени специфичните критериуми, како конг. Melds, исто така, може да дојде во формат што е различен од повеќето други верзии.

Виетнамски Mahjong

Осум специјализирани шегаџии се претставени на виетнамски човеч. Сепак, има само уште осум цвеќиња за вкупно 160 плочки. Во современа варијација, џокерите се тројно или четирикратни за вкупно 176 или 184 плочки.

Западен класичен Mahjong

Џозеф Б. Овие денови, зборот најмногу се однесува на регулативите Рајт-Патерсон, кои ги користи американската војска, и други тесно поврзани варијации направени од Америка.

Најпознатата варијација на Mahjong

Најпознатата варијанта на Mahjong е Solitaire Mahjong, игра за совпаѓање за еден играч која користи сет на плочки човеч наместо карти за играње. За разлика од тоа што е физичка игра на маса, таа почесто се игра на компјутер. Иако е сосема поинаква од играта на човеч со четири играчи, името го зема од таа.

Заклучок

Видовите на човеч се масивни, па затоа е подобро играчите да не го пробуваат секој од нив. Иако сите не се толку различни, само резултатот може да биде различен.

Идеалниот избор е да изберете една игра или максимум два и да ги совладате. Кога на играчот му е здодевно таа игра, може да премине на следната верзија. Оние кои сакаат да играат сами можат да го пробаат Solitaire Mahjong.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Кои се различните видови на човеч?

Постојат многу различни видови на човеч. Кинески варијанти, како што се Changsha Mahjong, Chinese Classical Mahjong, Fujian Mahjong итн. Постојат и други варијанти освен кинески, како што се американски Mahjong, Филипински Mahjong и многу повеќе.

Која верзија на Mahjong е најдобра?

Најчестиот вид Mahjong се нарекува Хонг Конг Mahjong и е доста близок до кинеската традиција, но можеби американскиот, кинескиот и јапонскиот Mahjong се најдобри.

Дали американскиот Mahjong се разликува од кинескиот Mahjong?

Додека американскиот Mahjong се игра со осум дополнителни џокер-плочки и различни картички за резултати, традиционалните кинески комплети Mahjong вклучуваат 144 плочки.

Дали јапонскиот и кинескиот Mahjong се исти?

Овие не се исти; Јапонскиот Mahjong е варијација на добро познатата кинеска игра со неколку разлики.

Mahjong Melds Essentials

Mahjong Melds Essentials

Mahjong е едноставна игра која се состои од 144 плочки. Секој играч добива 13 плочки, додека дилерот ќе добие 14. Играчите треба да формираат спој со пополнување на легална рака. Многу играчи сè уште не знаат како да формираат спој, затоа го подготвуваме овој водич за да им кажеме повеќе за тоа.

Mahjong плочки - Сè што треба да се знае

Mahjong плочки - Сè што треба да се знае

Mahjong е една од најиграните игри во онлајн казината и е единствена. Но, што го прави Mahjong толку интересен? Одговорот е едноставен. Со Mahjong Tiles, пофасцинантно е да се игра. 

Погодување во Mahjong

Погодување во Mahjong

Mahjong не е тешка игра, но информациите за паметење понекогаш може да бидат малку премногу. Па затоа некои луѓе не се свесни како да постигнат гол во човеч. Има само некои работи што треба да се запаметат ако играчите сакаат да играат само една варијација.

Совети и трикови за Mahjong - работи што треба да се запаметат

Совети и трикови за Mahjong - работи што треба да се запаметат

Mahjong не е игра на чиста среќа. Играчите треба да ги запаметат правилата и стратегиите за да ја играат играта. Но, има уште една клучна работа која повеќето играчи ја игнорираат. Кога играчот научи како да игра Mahjong, следниот чекор е да знае за сите главни совети и трикови.