Популарни азиски казино игри за играње во 2021 година

Игри

2021-01-22

Коцкање и казина биле извор на забава за азиските луѓе со векови. Всушност, Макао, малото крајбрежје на Кина, сега се смета за светска престолнина на коцкањето, благодарение на неговите активности со високи ролери. Како и другите играчи на казино ширум светот, азиските играчи сакаат да уживаат во казиното игри како рулет, бакара, блек џек, глупости, покер, и слотови. Сепак, она што е популарно во Европа или Америка можеби не е популарно во Азија. Значи, ајде да разговараме за некои популарни азиски казино игри за играње оваа година.

Популарни азиски казино игри за играње во 2021 година

Бакара

Иако не е конкретно азиска игра, baccarat останува најпознатата казино игра во Макао. Без разлика дали сакате да играте бакара онлајн или во копнено казино, бакарата е широко популарен во Азија. Претходно оваа казино игра беше посебна резерва за гејмерите со дебели паричници. Сепак, работите се сменија денес, бидејќи играта е достапна за сите видови на играчи.

Од витално значење е да се запамети дека не постои победничка стратегија за бакара. Тоа е затоа што шансите обично се 50/50, слично како фрлање паричка. Но, имам трик за вас; секогаш обложувајте на раката на банкарот. Овој облог има најниска предност на куќата (1,06%) на масата, во споредба со раката на играчот, која има повеќе од 1,24% предност на куќата. Друга работа, никогаш не се обложувајте на нерешено, кое има предност на куќата од 14,36%.

Сик Бо

Сик Бо е вистински одраз на кинеската коцкарска култура. На кинески, „Sic bo“ значи „пар со коцки“. Како и бакара, победата во оваа игра главно зависи од среќата и неколку стратегии овде и таму. Очигледно, оваа игра брзо станува позната меѓу повеќето западни коцкари и на некои казино подови во Невада.

Сик Бо има два основни аспекти на играта. Треба да ги фрлите коцките и да ставате облози на масата Sic Bo, слично на популарната маса за рулет. Збирот генериран од тројните коцки одредува кој ќе победи на облогот. Интересно е тоа што играчите можат да стават до 50 различни облози. Можете исто така да се обложувате на вкупниот резултат од сите три коцки. Генерално, останува една од најпрофитабилните азиски игри на коцкање со коефициент до 180:1.

Паи Гоу

Паи Гоу е уште еден омилен на навивачите меѓу кинеските казино аматери и професионални играчи. На кинески, „Pai Gow“ значи „Направи девет“, што е точно со оглед на максималниот резултат од девет. Изненадувачки, на дилерот му е дозволено да им дава насоки на играчите кога тие се мачат за време на играта.

Брзо се движи напред, Pai Gow има сет од до 32 домино или плочки. Секој учесник добива четири плочки, поделени во парови високи и ниски раце. Постои строг редослед за рангирање кој се состои од Вонг, Гонг, пар и 9 до 0. Овде, ќе победите ако ги надминете рацете на двете дилери. Може да играте најмногу 30 раце на час.

Mahjong

Сигурен сум дека знаете нешто или шест за оваа. Ако не, Mahjong е многу сакана казино игра на големиот континент. Играта се игра со најмногу четири играчи и содржи до 136 титули. Пред да ги поделат плочките меѓу играчите, тие се ставаат на масата и темелно се мешаат. Секој играч добива 13 домино.

Откако ќе ги примите плочките, можете да ги свртите со лицето нагоре и да започнете да ги спарувате во комплети од 3 x 4. Главната цел е да изградите ѕид и да ставите облози пред да делите плочки. Можете исто така да ставате облози после секое коло и да изберете дополнителна плочка. Ако избраното домино ја комплетира раката со 14 плочки, вие ја добивате играта. Ако не, почекајте го следниот круг.

Заклучок

Се разбира, има многу други популарни игри за коцкање во кои азиските играчи можат да уживаат. Може да играте Keno, Yee Hah Hi и многу повеќе. Не заборавајте стандардните казино игри како што се видео слотови, покер, блек џек и гребење картички се исто така достапни. И да, слободно додадете на нашата листа!

Најнови вести

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет
2022-09-27

Крајниот водич за шансите за подобри резултати во рулет

Новости