Најдобрите 10 онлајн казина во Италија

Дали барате легитимни и доверливи онлајн казина во Италија? Иако многу онлајн казина прифаќаат италијански играчи, коцкарите треба да имаат на ум дека не треба да им се верува на секое онлајн казино во Италија.

Ако сте во потрага по најдоброто искуство за коцкање што можат да го понудат онлајн казина со италијанска лиценца, дојдовте на вистинското место. Ние ги рангираме и прегледуваме само најдоверливите и најбезбедните италијански онлајн казина, за да можете да бидете спокојни и да го изберете вашето омилено.

Прочитајте за да најдете корисни совети, како и историјата на коцкањето во Италија.

Најдобрите 10 онлајн казина во Италија
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

Онлајн казина во Италија

Како италијански жител, можете да посетите само 5 легално лиценцирани земјишни казина во земјата. Сепак, има над 100 легални онлајн казина на ваше располагање лиценцирани од Автономната управа на државните монополи во земјата.

Тоа значи дека Италијанците имаат луксуз да избираат помеѓу десетици онлајн казина со врвен квалитет на нивниот домашен јазик. Уште повеќе, италијанските онлајн казина нудат некои од најдобрите игри на пазарот, донесени од водечките провајдери на игри на пазарот.

Додека читате понатаму, ќе дознаете повеќе за италијанската коцкарска сцена, видовите опции за плаќање за онлајн казина, разновидноста на игрите и точната правна ситуација во земјата.

Ако сакате да започнете веднаш, само погледнете ја нашата листа на онлајн казина со италијанска лиценца.

Секое казино што го прикажуваме е прегледано од глава до пети од нашиот стручен тим, што значи дека сè што треба да направите е да изберете, да се регистрирате, да депонирате и да играте.

Историја на коцкањето во Италија

Како и со секоја земја која може да се пофали со долга, богата историја, коцкањето е присутно во италијанското општество со векови. Всушност, првите записи датираат од Римската империја, кога римските легионери уживале во Ludus Duodecim Scriptorum, основата на модерниот табла.

Многу други игри потекнуваат од Италија, иако е тешко да се каже со сигурност дали тие биле под влијание на други култури. Се вели дека Baccarat бил измислен во Италија некаде во текот на 15 век.

Во истиот период, Италијанците уживаа во играта со наслов Lo Giuoco del Lotto D'Italia, игра на среќа со неверојатна сличност со бинго, поради што се вели дека бингото е измислено и во Италија.

Во 1638 година, во градот Венеција, беше отворена првата коцкарница во земјата. Се викаше Ридото, каде што се уживаа игри како Бириби и Басета.

Меѓутоа, бидејќи куќниот раб во овие игри беше превисок и само граѓаните од повисока класа можеа реално да си дозволат да играат, Ридото беше забранет во 1774 година.

Ова само резултираше со пораст на нелегални места за коцкање, наречени „казина“. Така, зборот казино потекнува и од Италија.

Во модерното време, италијанскиот кривичен закон генерално го смета коцкањето како нелегална активност. Сепак, спортското обложување и лотаријата се сметаат за игри на вештина наместо игри на среќа и се легални во многу форми низ целата земја.

Денешните италијански закони за коцкање се изненадувачки либерални, па дури и на одредени земјишни казина им беше дозволено да добијат лиценца. Сепак, само 5 копнени казина се присутни на италијанско тло.

 • Казино во Санремо
 • Казино во Campione d'Italia
 • Казино Сен Винсент
 • Казино Венеција
 • Казино де ла Вале

Минималната возраст за коцкање е 18 години, а од играчите се бара да го потврдат својот идентитет со лична лична карта при влез во казиното. Казината може да се пофалат со многу игри на маса како што се Блек Џек, Рулет, Бакара и покер.

Коцкање во денешно време во Италија

Во однос на онлајн коцкањето, пазарот беше во голема мера либерализиран во 2006 година, кога Европската комисија утврди дека италијанските прописи против коцкање ја прекршиле Директивата 98/34/ЕЗ на Европската унија поврзана со одредбите за информации во областите на техничките прописи.

Поради ова, во 2010 година, Италија направи важни измени на нивните закони за коцкање, отстранувајќи вкупно 621 веб-страници за коцкање на црната листа и дозволувајќи им на странските оператори за онлајн коцкање да им служат на италијанските клиенти, се додека имаат стекнато соодветна лиценца.

Во 2011 година, беше направен уште еден пробив, а новата регулатива дозволи легална игра на покер и казино игри за вистински пари. Претходно, во 2007 година, само покер турнирите беа легализирани.

За разлика од многу други европски земји, општите пазари за коцкање и онлајн коцкање во Италија се малку над останатите, и можеме да очекуваме уште поголем напредок во иднина.

Мобилните казина се исто така тренд што можеме да видиме дека се засилува во Италија. Не заборавајте да го проверите најдоброто италијански казино за мобилни телефони.

Сигурно, италијанската влада ќе се обиде да ги искористи даночните придобивки од порастот на онлајн коцкањето, а уште повеќе, се чини дека на хоризонтот ќе биде попустливо законодавство.

Дали онлајн казината се легални во Италија?

Во многу случаи, да, казината, па дури и онлајн казината се легални во Италија.

Сепак, обложувањето на офшор онлајн казина лиценцирани од страна на органите за игри на среќа на Малта, Кипар, Гибралтар, Комисијата за коцкање на Обединетото Кралство и други, е нелегално.

Онлајн казина кои имаат за цел легално да им служат на италијанските клиенти мора да добијат лиценца од Автономната управа на државните монополи (AASM), официјалниот италијански орган за коцкање и лиценцирање.

Овие лиценци покриваат многу форми на онлајн коцкање, како што се:

 • Игри на вештина
 • Казино игри
 • Обложување со коњи
 • Бинго
 • Покер
 • Турнири во покер
 • Обложување со фиксни коефициенти
 • Пасијанс покер игри

Операторите кои сакаат да добијат лиценца од ААМС, мора да управуваат со игри на европско тло и да се пофалат со обрт од најмалку 1,5 милиони евра во изминатите две фискални години.

Тие исто така мора да платат еднократна такса од 350.000 евра на ААМС за „администрација, надзор и техничко управување“.

Најстрогото правило на ААМС е дека вкупниот број на италијански лиценци за онлајн коцкање не може да надмине 200, што става пригушување на многу нови онлајн казина кои сакаат да се впуштат на италијанскиот пазар.

Дали ова значи дека не можете да се коцкате на локации кои не се лиценцирани од ААМС? Иако ова е технички незаконски, ниту еден поединец не е кривично гонет за таква активност. Без исклучок, италијанската влада ги гони само операторите, а не играчите.

Во иднина, се надеваме дека ќе видиме понатамошна либерализација на пазарот и олабавување на строгите критериуми за лиценцирање на ААМС, главно со отстранување на лимитот од вкупно 200 лиценци. Позитивни сме дека работите се движат во вистинската насока, особено кога ќе размислиме колку популарно станува коцкањето преку Интернет низ целиот свет.

Омилените игри на италијанските играчи

Италија е извор на неколку популарни игри на коцкање во кои се ужива низ целиот свет, но сепак земјата нема премногу преференции за една или две игри на коцкање. Многу играчи имаат различни преференции, а јавноста ужива во многу форми на коцкање.

Бингото и лотаријата биле историски популарни во земјата и остануваат такви до ден-денес. Нагласено е и обложувањето на спортот, особено што фудбалот е многу популарен во земјава.

Казино игри како што се Блек Џек, Рулет, и Покер се истакнати од италијанските казина и претпочитани од многу ентузијасти за коцкање.

Сите овие форми на коцкање може да се уживаат и на интернет. Се разбира, Италијанците исто така сакаат автомати, а особено видео слотови. Италија Онлајн казина лиценцирани од AAMS имаат слобода да им понудат на италијанските жители многу форми на казино игри и обложување воопшто:

 • Видео слотови
 • Класични слот машини
 • Джакпот слотови
 • Блек Џек
 • Рулет
 • Бакара
 • Покер и покер турнири
 • Спортско обложување
 • Кено, бинго, лотарија, картички за гребење

Како ги избираме најдобрите италијански онлајн казина

Прекрасната одлука на италијанските власти да го формираат ААМС доведе до тоа стотици водечки италијански онлајн казино брендови да добијат лиценца за опслужување на италијански клиенти.

Ова значи дека вашите избори се практично неограничени, и како почетник во светот на онлајн коцкањето, може да се изгубите каде да играте. Ова е причината зошто ние сме тука да помогнеме со нашите рецензии за казино.

За таа цел, ќе ги разгледаме и најважните аспекти што ги разгледуваме кога ги разгледуваме италијанските онлајн казина и ќе ви дадеме краток преглед на тоа како овие казина генерално функционираат на пазарот.

Безбедност на италијанските онлајн казина

Безбедноста е најверојатно примарна грижа за секој новодојденец во онлајн коцкањето, дури и во денешно време. Едноставно, сè уште не сме навикнати на „слепо“ да ги ставаме нашите пари во рацете на непознати субјекти.

Меѓутоа, во ерата на интернетот, нема шанси некое сомнително онлајн казино да го види светлото на денот, бидејќи информациите се шират како шумски пожар, а овие казина брзо се ставаат на црната листа на заедницата.

Тоа е што се однесува до заедницата, но она што навистина треба да ги смири вашите стравови е ААМС, италијанското тело за лиценцирање и регулирање на онлајн казина.

Оваа државна филијала применува строги стандарди за фер игра за сите оператори на казино кои имаат за цел да им служат на италијанските клиенти, што значи дека е практично невозможно да ве измамат од вашите пари.

Бидејќи италијанските онлајн казина се лиценцирани во самата земја, вие исто така имате право на кривично гонење во случај на погрешен третман.

Поголема причина да ги смирите вашите грижи е фактот што ААМС има правна основа за доделување високи парични казни на секој оператор кој не ги почитува нивните строги услови за фер игра и безбедност.

Во екстремни случаи, на операторите може да им биде отстранета лиценцата, за која на прво место морале да платат 350.000 евра.

Играјте со евра (ЕУР) во италијанските казина

Италија, земја позната по својата богата историја, волшебните пејзажи и културните богатства, исто така има посебно место во срцата на љубителите на игри. Во ова сеопфатно истражување, истражуваме во динамичниот екосистем на онлајн казино на Италија, каде што еврото (EUR) сјае како валута на избор. Придружете ни се додека патуваме низ различните места за казино во Италија, каде што ве чека возбудата од игрите.

Откривање на местата за казино во Италија

Панорамата на онлајн казиното во Италија нуди возбудлива низа опции за играчите кои бараат разновидност на игри. Од безвременски класици на маса до врвни видео слотови и интерактивни искуства во казино во живо, италијанските казино сајтови обезбедуваат широко мени за забава. Привлечноста е зајакната со користењето на еврото (EUR), обезбедувајќи беспрекорни финансиски трансакции и авантура за игри без проблеми.

Предности на ЕУР на сајтовите за онлајн казина во Италија

Ангажирањето со еврото (EUR) во италијанските онлајн казина отклучува неколку придобивки:

Погодност за валути: EUR ја елиминира потребата за конверзија на валути, давајќи ви прецизна контрола врз вашиот буџет за игри без грижа за флуктуирачки девизни курсеви.

Безбедни трансакции: Италијанските онлајн казина даваат приоритет на најголемата сигурност за финансиските зделки, нудејќи стабилни начини на плаќање кои се придржуваат до строгите регулаторни стандарди.

Рационализирано искуство со игри: Многу италијански казино сајтови нудат опции за плаќање приспособени на локалните параметри, поедноставувајќи го управувањето со сметките и повлекувањата за оптимизирано корисничко искуство.

Јазик во италијанските онлајн казина

Секако, сите италијански онлајн казина се достапни на италијански јазик и го нудат EUR како примарна валута.

Сепак, многу од казината што им се продаваат на Италијанците се достапни и на англиски и на други заеднички европски јазици, доколку поради некоја причина сакате да играте на друг јазик.

Поддршка на клиенти за италијански играчи на онлајн казино

Златниот стандард за сите успешни модерни онлајн казина е поддршката за разговор во живо, која сите италијански казина видно ја имаат.

Поддршката за разговор во живо значи дека играчите можат да бидат сигурни дека нивните сесии за игри можат да поминат што е можно понепречено. Обично, кога клиентот бара помош преку разговор во живо, времето на одговор е минута или две.

Уште повеќе, тимовите за поддршка во италијанските онлајн казина се професионални, пријателски расположени и желни да им помогнат на новите и на постоечките играчи.
Многу италијански казина исто така може да се пофалат со поддршка на клиентите, додека поддршката за е-пошта е минималниот минимум, со време на одговор од 12 до 24 часа.

Избор на софтвер и игри во италијанските онлајн казина

Репертоарот на провајдери на софтвер е одличен показател за видот на квалитетот на игрите што можете да го очекувате во секое онлајн казино. Италијанските онлајн казина често се напојувани од индустриски поставувачи на барови како што е Net Entertainment, Игдрасил, играјте N GO, Betsoft, и Microgaming.

Ова значи дека можете да очекувате стотици добро платени наслови кои се врв на квалитетот на модерните казино игри од сите аспекти – естетика, потенцијал за исплата и разновидност.

Нашиот дел за прегледи секогаш става силен акцент на изборот на игри, истакнувајќи ги сите добри и лоши аспекти, за да ви даде јасна слика за тоа што точно можете да очекувате во однос на понудените игри.

Слот машини

Слот машините се убедливо најпопуларната игра меѓу онлајн казино гејмерите. Тие доаѓаат во неколку форми: класични слотови, видео слотови и прогресивни џекпот.

Класичните варијанти на слот имаат структури со 3 ролни и потсетуваат на игрите што се играле пред неколку децении.

Сепак, овие слот машини кои предизвикуваат носталгија добро се држат до ден-денес благодарение на нивната едноставна механика и големиот потенцијал за исплата.

Игри на маса

Игрите на маса како што се Блек Џек, Рулет, Зарове, Бакара и покер се главно вклучување на секое италијанско онлајн казино.

Уште повеќе, покрај основните верзии на овие популарни игри, можете да наидете и на десетици уникатни варијанти на игри кои можат да се сретнат само во онлајн сферите на коцкањето.

Видео покер

Видео покерот е популарен избор за многу онлајн коцкари, а во секое италијански онлајн казина видно се прикажани игри како што се Deuces Wild, Jacks or Better, Joker Poker, Aces and Eights и слични наслови.

Казино во живо

Казиното во живо е без сомнение најизвонредното искуство со игри што може да се постигне додека играте онлајн.

Италијанските онлајн казина, често напојувани од Evolution Gaming, нудат табели за дилери во живо со неспоредлив квалитет.

Овозможени од преноси со висока дефиниција, професионални и привлечни домаќини на маса и огромен број функции за квалитетот на животот, масите со дилери во живо се нешто што мора да го доживее секој ентузијаст за игра на вештини.

Бонуси во италијанските онлајн казина

Бонусите често се фактор број еден кон кој се привлекуваат играчите кога одлучуваат во кое ново казино да се приклучат, и со право. Со оглед на тоа што казиното ги задоволува барањата за безбедност на индустријата, бонусот често ќе биде причина за разликата за повеќето гејмери.

Онлајн казина во Италија честопати ќе го удвојат вашиот првичен фонд преку бонусот за добредојде, но може да ви понудат и повторливи промоции во форма на бесплатни вртења и бонуси за враќање на готовина.

Повремено, можете да уживате и во многу бараниот бонус без депозит.

Бонуси за добредојде

На бонус за добредојде често е највредниот бонус што можете да го барате во кое било онлајн казино. Овој бонус обично ќе одговара на вашите први или првите неколку депозити за 100% до 100 евра, ефективно двојно зголемување на вашата банка.

Во многу случаи, казиното тројно ќе го зголеми вашиот субсидиум, па дури и ќе понуди многу поголеми суми за бонуси, како што се 500 евра. Сепак, имајте ги предвид барањата за обложување кога барате бонус. Бонусот од 500 евра може да изгледа добро во теорија, но обложувањето може да се покаже како долг процес, дури и со фер барања за обложување.

Бонуси за бесплатни вртења

Бонусите за бесплатни вртења се прилично самообјаснети и претставуваат бесплатни игри на одредена слот игра од група слот игри кои подоцна се претвораат во бонус готовина. Парите освоени од бесплатните вртења ќе треба да се обложуваат исто како и секој друг бонус, со некои исклучоци. Бесплатните вртења често се поврзуваат со готовинските понуди за бонус за добредојде или се претставени како самостојни промоции за време на клучните настани во годината.

Бонуси без депозит

Бонуси без депозит се реткост, но сè уште се достапни од време на време за италијанските играчи. Овие бонуси не бараат депозит од страна на играчот, што значи дека е целосна без ризик шанса за освојување пари.

Секако, бонусите без депозит имаат строги правила на места, како што се ограничувањата за наплата (обично поставени на 100 евра) и барања за обложување повисоки од вообичаените.

Одговорно коцкање

За оние кои сакаат да прочитаат повеќе за одговорното играње или имаат потреба од помош со зависноста, посетете ги овие веб-локации подолу.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Дали има казина во Италија?

Да, Италија има регулирано казина каде што играчите можат да уживаат во различни игри како што се слотови и игри на маса.

Дали треба да плаќам даноци за добивки од онлајн коцкање во Италија?

Не, личните добивки од коцкање не се оданочуваат во Италија.
Фискалниот план на италијанската влада за 2020 година предлага даночна стапка од 12% за сите лични добивки од коцкање под 500 евра. Сепак, ова допрва треба да стапи на сила, а не се знае дали воопшто ќе стапи во сила, затоа жителите на Италија засега не се обврзани да плаќаат никакви даноци. Што се однесува до операторите, онлајн казината се обврзани на данок од 25% од нивниот GGR (Бруто приходи од игри), компаниите за онлајн спортско обложување мора да платат 24% од нивниот GGR, додека објектите базирани на земја подлежат на даночна стапка од 20% од нивниот GGR .

Може ли да играм со евра во онлајн казина?

Апсолутно.
Со оглед на тоа што еврото е примарна валута на Европската унија и на сите европски онлајн казина, италијанските играчи нема да имаат проблем да ја користат домашната валута во најдобрите онлајн казина наоколу.

Дали е безбедно да се игра во италијанските онлајн казина?

Совршено е безбедно и легално да се коцкате во кои било италијански онлајн казина лиценцирани од Италијанската автономна управа на државните монополи (AASM).
Земјата има строги прописи за коцкање и можете да бидете сигурни дека ќе играте во едно од најуверливите онлајн казина во светот.

Може ли да играм бесплатно во италијанските онлајн казина?

Да.
Многу провајдери на игри нудат опција „Играј за забава“ на нивните казино игри. Ова е одличен начин да се запознаете со некоја игра пред да ја играте за вистински пари. Игрите во забавен режим се идентични со нивните колеги со вистински пари и нема временски ограничувања за тоа колку можете да играте.
Во некои случаи, ќе треба да креирате сметка за казино за да играте бесплатно, но не се потребни депозити.

Може ли да очекувам бонуси во казина во Италија?

Апсолутно, сите италијански онлајн казина ги пречекуваат новодојденците со дарежливи бонуси, почнувајќи од бонусот за добредојде. Како играч, можете да очекувате и бонуси за бесплатни вртења, понуди за враќање на готовина и разни промоции во текот на годината.

Дали има такси за повлекување во италијанските онлајн казина?

Италијанските онлајн казина ретко наплаќаат такси за депозити и повлекувања.
Наместо тоа, ова ќе зависи од изборот на начинот на плаќање. Давателите на кредитни и дебитни картички имаат само мали надоместоци доколку е вклучена конверзија на валута. Електронските паричници наплаќаат минимални такси за трансакции кои обично се помеѓу 1% и 3% од износот на вашата трансакција. Ако се повлекувате преку банкарски трансфер, можете да очекувате повисоки фиксни провизии, затоа најдобро е да ја избегнете оваа опција за плаќање.

Што треба да направам за да ги добијам моите добивки?

Според стандардните прописи за безбедност на онлајн коцкањето, од сите играчи на онлајн казино се бара да го потврдат својот идентитет пред да побараат повлекување.
Ова е стандардна процедура во светот на онлајн казиното и обично се завршува со испраќање фотографија или скенирање на вашата лична лична карта заедно со фотографија или скенирање на сметка за комунални услуги не постара од 3 месеци. Процесот на верификација трае неколку дена, па затоа ви препорачуваме да го започнете веднаш штом ќе креирате сметка во казино. На овој начин, вашите повлекувања ќе бидат обработени што е можно побрзо.

Колку време ќе помине пред да ги добијам моите добивки?

Уште еднаш, ова зависи од вашиот начин на плаќање. Повлекувањето на кредитни и дебитни картички, како и исплатите на банкарски трансфери, трае најдолго за да се обработат. Вашите добивки преку овие методи обично ќе бидат потребни од 3 до 7 работни дена за целосно да се обработат. Спротивно на тоа, исплатите на е-паричник ретко траат подолго од 24 часа. Во многу случаи, ќе ви бидат исплатени веднаш или за неколку часа.

Кои начини на плаќање се достапни во италијанските онлајн казина?

Италијанските играчи имаат придобивка да избираат помеѓу огромен број опции за плаќање, вклучувајќи кредитни и дебитни картички, е-паричници и припејд картички. Стандардните начини на плаќање достапни за повеќето Европејци се на располагање на италијанските играчи. Ова ги вклучува VISA, MasterCard, Maestro, Neteller, PayPal, Skrill, Paysafecard, Trustly. Можете исто така да ги искористите предностите на некои италијански ексклузивни опции за плаќање како PostePay или Bancomat.

Секогаш препорачуваме користење на е-паричници поради нивната леснотија на користење и брзината на трансакциите. Можете исто така да побарате припејд картичка од Neteller и Skrill и директно да ги подигнете вашите готовина преку банкомат со вклучени минимални трошоци. Алтернативно, поврзувањето на вашата банкарска сметка со вашиот давател на е-паричник е исто така опција. Како средство за депозит, Paysafecard е исто така одлична, економична опција, бидејќи сè што треба да направите е да купите физичка картичка од едно од илјадниците продажни места низ земјата.