Danish Gambling Authority

Основана во 2012 година, Данската управа за коцкање издаде над 20 лиценци на некои од најголемите оператори за игри на интернет. Бидејќи Данска се отвора за повеќе онлајн игри, тоа може да резултира само со издавање на повеќе лиценци за казино. Ова значи подобри прописи за обложување и повеќе можности за безбедно играње онлајн.

Данскиот орган за коцкање е неодамнешен додаток на регулаторната рамка на Данска за коцкање. Ја отвори данската нација за меѓународните онлајн провајдери за коцкање кои бараат лиценци.

Играчите сега можат да уживаат во легално коцкање онлајн и во копнените казина во Данска. Љубителите на коцкање можат да уживаат во огромен спектар на обложувачки активности, како што се слотови, игри на маса, покер и спортско обложување.

Данска продолжува да го проширува својот опсег на онлајн коцкарски активности со Данскиот орган за коцкање кој ја надгледува правичноста и регулативите.

Danish Gambling Authority
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher

За данскиот орган за коцкање

Данската управа за коцкање (DGA) издава лиценци за онлајн казина. Данскиот орган е независен регулатор формиран од Министерството за даноци. Тие имаат за цел да обезбедат дека пазарот на коцкање во Данска е регулиран за да се спречи нелегалната коцкарска активност. Ова значи дека сите коцкање активност во Данска е администриран од Данскиот орган за коцкање. Која вклучува онлајн казина, лотарии, копнени казина и автомати.

По одобрувањето на лиценците, DGA ги следи операторите на онлајн казино за да обезбеди усогласеност со законодавството и да преземе чекори за да обезбеди одговорно коцкање за играчите. Данската управа за коцкање исто така нуди совети за организациите и членовите на јавноста за коцкањето и индустријата. Има сеопфатна веб-страница која го води секој аспект од процесот на аплицирање.

Историја на данскиот орган за коцкање

Данското Министерство за даноци ја формираше Данската управа за коцкање во 2000 година. Во првите десет години, главната улога на органот беше да ја надгледува употребата на машините за коцкање, како што се автоматите за игри на среќа. Овие беа на различни локации низ земјата, како што се аркади, ресторани, пабови и киосци. Со текот на времето, органот за коцкање во Данска и данската влада развија различни закони кои ги покриваат сите видови на коцкање, од онлајн до копнени казина.

Данската управа за коцкање, исто така, ја презеде одговорноста за надзорот на копнените казина. Во тоа време, во земјата имаше седум такви. Друг аспект на коцкањето кој веднаш падна под надлежност на органот беше Данске Шпил, кој до овој момент имаше единствена одговорност за водење на лотаријата и другите услуги за обложување. Нејзиниот монопол на лотарии продолжи, но може да се промени во иднина.

Независни од владата

Данската управа за коцкање можеше да започне со издавање лиценци на даватели на бинго и на добротворни оператори на лотарија. Ова помогна да се прошири пазарот за понови провајдери. Во 2012 година, актуелниот Закон за коцкање стапи на сила во Данска и Управата можеше да започне со издавање лиценци за оператори. Ова не било отсекогаш така бидејќи државата долги години имала голема рака во коцкарските активности во земјата. Локалните лиценци не беа лесно да се добијат за меѓународните оператори. Ова го попречуваше растот на пазарот во земјата долги години бидејќи имаше многу мала конкуренција.

Во 2013 година Управата стана независна од владата и беше именуван директор. Промената се случи на 1 јануари 2013 година. Оттогаш, власта станува од сила на сила и ја надгледува индустријата со своите регулаторни овластувања.

Ова не било отсекогаш така бидејќи државата долги години имала голема рака во коцкарските активности во земјата. Локалните лиценци не беа лесно да се добијат за меѓународните оператори. Ова го попречуваше растот на пазарот во земјата долги години бидејќи имаше многу мала конкуренција.

Онлајн казина лиценцирани од Данскиот орган за коцкање

Било кој онлајн казино со одобрена лиценца од страна на Данскиот орган за коцкање ќе може да понуди специфичен опсег на игри. Вклучува стандардни казино игри како покер и блек џек. Сепак, сè уште постои ограничување на спортското обложување и лотаријата, бидејќи Danske Spil сè уште има монопол на нив. Може да се издаваат лиценци за онлајн казина под услов да нудат игри за кои се потребни вештини и стратешки игри, како што е Табла.

Сè уште е случај дека аркадите за игри и казината се најпопуларната опција за коцкање. Законот за коцкање го прави законски услов за организацијата да аплицира за лиценца пред да може да работи со нивните услуги за коцкање. До денес, данската управа за коцкање има издадено повеќе од 25 лиценци. Тие се издадени и на дански организации и на оператори од други земји.

Казина со данска лиценца

Данската управа за коцкање веќе одобри неколку онлајн казина. Тие го вклучуваат следново:

  • 888 Данска - познат на повеќето играчи како 888Casino.
  • Г-дин Грин – е популарен по својата палета на слот игри.
  • Unibet – едно од најдолго воспоставените онлајн казина.

Тоа се казино компаниите кои поминаа низ долг процес на аплицирање за лиценца, ги поминаа сите релевантни проверки и ги платија таксите во Данска. Некои од најпознатите онлајн казина беа успешни во аплицирањето за лиценца и почнаа да се етаблираат во индустријата за коцкање во Данска. Како дел од ЕУ, Данска мора да се придржува кон европското законодавство и има развиено сопствено законодавство за да и овозможи да ги исполни своите обврски.

Аплицирање за лиценца

Првиот чекор е да ги погледнете деталите на веб-страницата на Данската управа за коцкање. Некои чекори мора да ги следи секој што сака да води онлајн казино во Данска. Не е можно едноставно да пополните формулар и да добиете лиценца. Операторите мора да исполнат неколку критериуми, вклучително и обезбедување онлајн услуги на дански, плаќање на релевантните такси, подготвеност за инспекции и ревизии и обезбедување дека тие се усогласени со актуелното законодавство за коцкање во секое време.

Пример за еден од критериумите е дека операторот мора да му даде пристап на Данската управа за коцкање до складиштето на податоци што мора да се користи за да се чуваат личните информации на играчот безбедни.

Добрите и лошите страни на аплицирање до Данскиот орган за коцкање

Има многу предности за аплицирање за лиценца од Данскиот орган за коцкање:

  • Управата го надгледува регулирањето на индустријата и сака да остане во тек со технолошкиот напредок во индустријата.
  • Управата нуди совети и на операторот и на корисникот, нудејќи поддршка за да и помогне на секоја страна безбедно да ги користи услугите.
  • Управата се фокусира на промовирање услуги за данскиот народ на дански јазик.
  • Се преземаат мерки за спречување на промовирање нелегални услуги за коцкање во земјава.

Исто така, има неколку недостатоци за аплицирање за соодветните лиценци за коцкање од Данската управа за коцкање:

  • Трошоците за аплицирање за лиценца се значителни. Компаниите кои сакаат да инвестираат во данскиот коцкарски сектор треба да бидат подготвени да платат дополнителни пари на данската влада. Овој процес значи дека е тешко секој да постави онлајн казино.
  • Лиценците не се издаваат на неодредено време и мора да се обновуваат на секои пет години, со дополнителни трошоци.
  • И покрај законодавството ширум Европа што ги води данските власти, компаниите кои се успешни во аплицирањето за лиценца во Данска нема да можат да го користат ова за да основаат казина во други земји. Тие ќе треба да поднесат апликации во секоја земја каде што сакаат да работат.

Домашни закони и ограничувања поставени од Данскиот орган за коцкање

Различни закони се применуваат за различни области на коцкање во Данска. Данската управа за коцкање може да обезбеди копии од најсовремените верзии на законодавството на компаниите и поединците кои ги бараат.

Главното законодавство е Данскиот Закон за коцкање, кој е познат и како Закон за консолидација бр. 1303. Ова ги опфаќа сите активности на коцкање.

За онлајн казина, следниот дел од законодавството што е важен е Извршниот налог бр. 1274. За казината кои исто така нудат спортско обложување, ќе биде потребен и Извршен налог бр. 1276.

Законодавство за некоцкање

Компаниите се исто така погодени од други закони кога водат онлајн казино. Еден од нив е Законот за спречување на перење пари, кој е познат и како Закон за консолидација бр. 316. Во врска со ова, Извршна наредба бр. 727 ги прикажува игрите што се изземени од Законот за спречување перење пари.

Данската управа за коцкање е основана според Извршниот налог бр. 1121. Таа произведува свои упатства за законодавството. Компаниите треба да ги проверат поединечните категории на коцкање за да добијат насоки што се релевантни за нив.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)