Casino Extra Преглед 2024 - Responsible Gaming

Casino ExtraResponsible Gambling
CASINORANK
8/10
БонусДобредојдовте Bonsu до 350 € + 100 бесплатни вртења
Брзи и сигурни депозити и исплати
ВИП и програми за лојалност во понуда
Дневен пад и победи
Поддржано
Потврдено
Безбедно
Брзи и сигурни депозити и исплати
ВИП и програми за лојалност во понуда
Дневен пад и победи
Casino Extra is not available in your country. Please try:
Responsible Gaming

Responsible Gaming

Зависноста од коцкање е сериозен проблем што не треба да се занемари. Ако мислите дека се занимавате со ова прашање, тогаш треба да преземете некоја итна акција. Има многу различни организации кои ќе ви помогнат со насоки и совети.

Ги советуваме сите играчи да преземат некои мерки на претпазливост уште пред да започнат со коцкање. Има многу функции кои Casino Extra ги вклучува за да им помогне на играчите да го контролираат износот на пари и времето што го трошат играјќи игри.

Кога ја поставувате вашата сметка, треба да го ограничите износот што го депонирате дневно, недела или месец. И, штом ќе ја достигнете таа сума, не треба да се обидувате да ја зголемите границата, туку треба да чекате да помине времето.

Тест за самооценување

Зависноста од коцкање, исто како и секоја друга зависност, на почетокот не покажува јасни знаци. Веројатно верувате дека сè што правите е нормално додека не сте премногу длабоки и не можете да го видите излезот.

Кога се обидувате да го намалите коцкањето, но без успех, тоа е првиот јасен знак дека можеби развивате зависност. Ве советуваме да преземете дополнителни активности за да се борите со оваа зависност бидејќи таа може да стане проблем не само за вас туку и за сите околу вас.

Погрижете се да знаете каде стоите сега за да можете да донесете поинформирана одлука за тоа што да правите следно. Тестот за самооценување ќе ви помогне да знаете каде стоите и дали треба да побарате помош или не. Ова е збир на прашања на кои треба искрено да одговорите за подобро да го одредите вашето ниво на зависност:

  • Дали се обложувате повеќе отколку што можете да си дозволите да изгубите?
  • Дали чувствувате потреба да се коцкате со поголеми суми пари за да го добиете истото чувство на возбуда?
  • Дали се враќате на коцкање за да ги вратите парите што веќе сте ги изгубиле?
  • Дали позајмувате пари за да се коцкате?
  • Дали некогаш сте размислувале да ги украдете или продадете вашите лични работи за да ја финансирате вашата навика за коцкање?
  • Дали луѓето ги критикуваат вашите навики за коцкање?
  • Дали некогаш се чувствувате виновни откако вашата сесија за игри е завршена и сте ги изгубиле сите пари?
  • Дали чувствувате вознемиреност поради вашите навики за коцкање?
  • Дали сте доживеале финансиски проблеми за вас или вашето домаќинство?

Ако повеќето од вашите одговори беа позитивни, тогаш очигледно е дека имате некои проблеми со контролирањето на вашиот нагон за коцкање. Во некои случаи, можеби ќе треба да побарате стручна помош и ви предлагаме да го сторите тоа што е можно поскоро.

Ако тоа е случај со вас, тогаш треба да изберете да се исклучите од коцкање. Ако мислите дека не можете да се држите настрана од коцкањето, треба да ја затворите вашата сметка некое време. Кога ќе се исклучите од коцкање, нема да можете да депонирате средства на вашата сметка и да играте за вистински пари.

Ако мислите дека немате проблеми со коцкањето, но ви треба пауза од коцкањето, можете да земете период на одмор. Ова е одлична функција која ќе ви помогне да ја затворите вашата сметка 24 часа, 7 дена или да ја блокирате вашата сметка на 6 месеци.

Ако споделувате компјутер со некој што е малолетник, тогаш ви предлагаме да спречите пристап до вашата сметка и банкарски податоци. Проверете дали имате силна лозинка и секогаш кога ќе завршите со играњето треба да се одјавите од вашата сметка. За дополнителна помош, можете да инсталирате софтвер кој ќе спречи малолетно лице да пристапува до сајтовите за коцкање. Можете да пробате едно од овие две NetNanny и Сајбер патрола.

Казино Екстра се грижи никој помлад од 18 години да не може да отвори сметка. Од таа причина, секој играч мора да помине низ процедура за верификација. Ќе треба да испратите копии од правни документи за да докажете дека сте полнолетни за коцкање.