CasinoCasino Преглед 2024 - Withdrawals

CasinoCasinoResponsible Gambling
CASINORANK
8/10
БонусБонус 100 долари
Бонус за враќање на готовина
Широк асортиман на slingo
Секогаш 10% враќање на готовина
Поддржано
Потврдено
Безбедно
Бонус за враќање на готовина
Широк асортиман на slingo
Секогаш 10% враќање на готовина
CasinoCasino is not available in your country. Please try:
Withdrawals

Withdrawals

Постојат неколку начини за повлекување што се достапни во CasinoCasino: · банкарски трансфер · Neteller · Виза · Skrill

Времето на повлекување е различно за секој метод. Кога користите е-паричници, периодот на повлекување е 24 часа. За кредитни и дебитни картички, периодот на повлекување е некаде помеѓу 3 и 5 дена. За банкарски трансфер, периодот на повлекување е од 3 до 7 дена. Периодот на чекање за сите трансакции е 24 часа.

Како да направите повлекување?

Како да направите повлекување?

За да направите повлекување, треба да се најавите на вашата сметка. Потоа треба да го изберете начинот на повлекување и да поднесете барање. Секое барање за повлекување се исполнува во рок од 24 часа од понеделник до петок.

Нема доплата кога правите депозит или повлекување. Ние само ги советуваме играчите да се воздржат од чести и мали плаќања бидејќи може да подлежат на одредени такси за обработка.

Ако вашето повлекување не е успешно, тоа може да се случи поради неколку причини: · Имате активен бонус на вашата сметка. Ова значи дека не сте ги исполниле условите за обложување од вашиот бонус · Немате доволно средства. За да направите повлекување, треба да имате одредена сума на добивки. Минималниот износ за повлекување е јасно наведен. Исто така, не можете да повлекувате од вашите бонус средства, само од вашиот готовински фонд. · Користите различен метод за повлекување. Повеќето казина бараат да го користите истиот метод за депозити, а подоцна и за повлекување. Во случај вашиот начин на повлекување да не е достапен, тогаш треба да ја изберете опцијата Банкарски трансфер.

Кога ќе ги испробате сите овие опции и проблемот сè уште опстојува, тогаш треба да контактирате со поддршката за корисници и тие ќе ве водат низ процесот.