Melbet - Responsible Gaming

Age Limit
Melbet
Melbet is not available in your country. Please try:
Методи за депозит
MasterCardVisaNetellerPaysafe Card
Trusted by
Curacao

Responsible Gaming

Коцкањето е форма на забава на која треба да пристапите со некое претходно знаење. Ако добро знаете дека коцкањето може да ви наштети на вашиот живот, би му пристапиле повнимателно.

Првиот чекор што можете да го направите е да го контролирате износот на пари што ќе го депонирате на вашата сметка. Melbet ви овозможува да поставите дневни, неделни и месечни лимити за депозит на вашата сметка. Откако ќе го достигнете износот, нема да можете да направите нов депозит.

Правила за одговорно коцкање

Постојат одредени правила за кои треба да знаете кога станува збор за онлајн коцкање. Сигурни сме дека доколку ги почитувате овие правила нема да имате никакви проблеми на долг рок:

 • Секогаш коцкајте се за забавни цели.
 • Изгубените пари секогаш третирајте ги како аванс за сета забава што сте ја играле.
 • Секогаш поставувајте лимит за депозит и држете се до него.
 • Секогаш поставувајте временско ограничување и држете се до него.
 • Бидете свесни дека е можно да изгубите кога играте онлајн казино игри.
 • Избегнувајте да ја користите вашата кредитна картичка за депонирање средства на вашата сметка во казино.
 • Поминете време со семејството и пријателите и создадете рамнотежа во вашиот живот.
 • Не го зголемувајте облогот за да ги надоместите изгубените пари.
 • Не користете го коцкањето како начин да се справите со стресниот живот.
 • Дознајте за проблематичното коцкање и последиците.

Како проблематичното коцкање влијае на вашиот живот?

Зависноста од коцкање, како и секоја друга зависност, има двоен ефект и влијае на животот на поединецот и неговото најблиско семејство и пријатели.

На почетокот, поединецот е засегнат од овој проблем и во повеќето случаи, лицето чувствува вина и се менува расположението. Штом проблемот ќе почне да предизвикува финансиски проблеми, тогаш сите околу поединецот почнуваат да ги чувствуваат негативните ефекти што може да ги донесе коцкањето.

Откако парите ќе пресушат и ќе се обидете да жонглирате помеѓу плаќањето на животните трошоци и обидот да продолжите со навиката за коцкање, почнувате да вклучувате други луѓе во вашиот хаос. Значи, без разлика дали ќе одлучите да позајмите или да украдете пари, почнувате да вклучувате се повеќе луѓе во вашиот проблем. Како што можете да видите, ова е маѓепсан круг без излез.

Ако познавате некој што се занимава со зависност од коцкање, најдобриот начин е да ги отсечете тие луѓе. Но, во реалноста тоа не е можно, бидејќи обично овие луѓе се сакани еднаш и веројатно ќе сторите се што е можно за да им помогнете. Ајде уште еднаш да видиме кои се проблемите што може да ги предизвика зависноста од коцкање и како тие влијаат на личноста:

 • Проблематичните коцкари не можат да ги контролираат своите емоции - Обично, кога ќе ја изгубите контролата над вашето коцкање, тоа може да предизвика суптилни промени во вашето расположение додека се обидувате да го решите проблемот.

 • Проблематичните коцкари чувствуваат измама и вина - Кога играчите ќе сфатат дека имаат проблем, ќе се обидат да го сокријат од своите најблиски. Ова отвора сосема нов свет на лажење на семејството што води до градење на вина.

 • Проблематичните коцкари чувствуваат фрустрација и лутина - Кога не можете да ја контролирате вашата навика за коцкање и продолжувате да ги лажете вашите најблиски, обично резултира со удари со вашите најблиски.

 • На проблематичните коцкари секогаш им требаат пари – Да се разбереме, коцкањето е скапа форма на забава. Можеш да победиш многу кога се коцкаш, но секогаш постои опција дека и ти може да изгубиш големо.

  Како да се борите против проблемот со коцкање

  За жал, не можеме да кажеме дека има едно решение за овој проблем. Зависноста од коцкање е сложено прашање и треба да се решава според поединецот. Не постои една едноставна формула што можете да ја следите и да се опоравите од овој проблем. Поради таа причина, ќе разгледаме неколку едноставни решенија што можете да ги вклучите:

 • Научете ги знаците на проблем со коцкање – Зависноста од коцкање, како и секоја друга зависност не покажува јасни знаци на почетокот. Обично дознавате дека имате проблем кога работите ќе почнат да излегуваат од контрола. Од таа причина, го советуваме секој играч да научи за зависноста од коцкање дури и пред да почне да игра за вистински пари во казино. Кога знаете кои се знаците на проблематичното коцкање, можете лесно да ги забележите кога првпат ќе почнат да се појавуваат и можете успешно да се борите со нив.

 • Разберете како функционира коцкањето – Ќе треба да ја разберете природата на коцкањето и како тоа функционира. Многу важна работа што треба да ја разберете е дека нема секогаш да победувате кога играте онлајн казино игри. Речиси сите игри во казиното, покрај игрите на маса, ги води генератор на случаен број. Ова значи дека исходот од секое вртење, секој круг е случаен и не можете да направите ништо за да влијаете на исходот на одредена игра. Факт е, работите понекогаш ќе ви одат по ваш пат, а друг пат не, и тоа е чиста шанса.

 • Научете како да управувате со вашите пари – Никогаш не трошете повеќе отколку што можете да си дозволите, ова е мантра која важи за се во животот, не само за коцкање. Ако го следите ова едноставно правило, верувајте ни, работите постојано ќе ги имате под ваша контрола.

 • Дозволете Мелбет да ви помогне - Казиното Melbet нуди некои карактеристики за заштита на играчите што треба да ги користите. Тие нудат ограничувања за депозити, периоди на разладување и ограничувања за обложување кои ќе ви помогнат на долг рок. Треба да ги користите овие функции дури и пред да се појави проблем.

 • Научете некои основни вештини – Коцкањето, иако можеби изгледа едноставно, бара малку време за да ги научите правилата на играта што сакате да ја играте. Откако ќе се концентрирате на всушност да ја научите играта што ја играте, ова ќе биде она на што ќе се фокусирате, а бркањето загуби ќе стане минато.

 • Споделете ги вашите маки – Кога имате проблем со коцкањето, најважно е да ги споделите вашите неволји со некој на кој му верувате. Ќе гледаат на проблемот со чиста глава и можат да ви дадат вредни совети.

Можете исто така да стапите во контакт со една од многуте организации кои ќе ви помогнат на кој било можен начин. Можете да ги најдете на следните веб-страници:

Total score9.0
Добрите
Лошите
- Информациите за безбедноста и софтверската ревизија на веб-локацијата не се детални на веб-локацијата

Брзи казино факти

ЈазициЈазици (34)
Јапонски
Азербејџански
Англиски
Арапски
Белоруски
Бугарски
Виетнамски
Германски
Грузиски
Грчки
Дански
Еврејски
Естонски
Казахстански
Кинески
Корејски
Литвански
Македонски
Малезиски
Норвешки
Полски
Португалски
Романски
Руски
Словачки
Српски
Тајландски
Турски
Украински
Унгарски
Фински
Француски
Хинди
Хрватски
БонусиБонуси (4)
Бесплатни спиновиБонус без депозитБонус за добредојдеДепозит бонус
ВалутиВалути (24)
Јапонски јен
Јужноафрикански ранд
Австралиски долари
Американски долари
Бангладешки таки
Бахреински динари
Белоруски рубли
Боливиски боливианос
Боцвански пули
Бразилски реали
Бугарски лева
Бурундиски франци
Дански круни
Дирхами од ОАЕ
Евра
Ерменски драми
Канадски долари
Кинески јуани
Кувајски динари
Новозеландски долари
Норвешки круни
Руски рубли
Турски лири
Швајцарски франци
Видови поддршкаВидови поддршка (1)
ДржавиДржави (72)
Јапонија
Јордан
Јужна Африка
Јужна Кореа
Австралија
Азербејџан
Албанија
Алжир
Аргентина
Бангладеш
Бахреин
Белорусија
Боливија
Босна и Херцеговина
Бразил
Бугарија
Виетнам
Гана
Грузија
Египет
Етиопија
Зимбабве
Индија
Индонезија
Исланд
Казакстан
Канада
Катар
Кенија
Кина
Колумбија
Кувајт
Либија
Македонија
Малезија
Маурициус
Мексико
Мозамбик
Мороко
Мјанмар
Намибија
Непал
Нигерија
Нов Зеланд
Норвешка
Обединети Арапски Емирати
Оман
Пакистан
Парагвај
Перу
Полска
Русија
Саудиска Арабија
Сингапур
Сомалија
Србија
Судан
Танзанија
Тајван
Турција
Уганда
Узбекистан
Украина
Унгарија
Уругвај
Филипини
Хонг Конг
Хрватски
Чешка
Чиле
Швајцарија
Шри Ланка
ИгриИгри (46)
CS:GO
Dota 2
FIFA
Greyhounds
League of Legends
Mortal Kombat
NBA 2K
StarCraft 2
Tekken
World of Tanks
Австралиски фудбал
Амерички фудбал
Атлетика
Бадминтон
Бакара
Бејзбол
Биатлон
БингоБлек Џек
Бокс
Виртуелни спортови
Галски фудбал
Голф
Карлинг
Кено
Кошарка
Крикет
Лотарија
Пикадо
Пинг Понг
Покер
Политика
Рагби
Ракомет
РулетСлотови
Сурфање
Тенис
Трки со коњи
Тротинг
Формула 1
Фудбал
Футсал
Хокеј на мраз
Хурлинг
Шах
ЛиценциЛиценци (2)
Методи за депозитМетоди за депозит (34)
AstroPay
AstroPay Card
AstroPay Direct
BPay
Bank Wire Transfer
Beeline
Bitcoin
Bitcoin Cash
Bradesco
Credit Cards
Crypto
Debit Card
Dogecoin
EcoPayz
Ethereum
Jeton
Litecoin
MasterCard
Megafon
Moneta
Neosurf
Neteller
Payeer
Paysafe Card
Perfect Money
Prepaid Cards
QIWI
Santander
Siru Mobile
Tele2
Visa
WebMoney
Yandex Money
ePay.bg
СофтверСофтвер (6)