Вести

December 5, 2022

Прочитајте ги овие чудни митови за онлајн казино пред да играте!

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Индустријата за онлајн коцкање е сектор од повеќе милијарди долари, со многу играчи и казина кои секојдневно учествуваат. Но, како и во секоја друга индустрија, некои заблуди и лаги можат да ги исплашат новите играчи. На пример, постои вообичаена лага дека онлајн казино игрите се нефер. 

Прочитајте ги овие чудни митови за онлајн казино пред да играте!

Овој водич го разоткрива ова суеверие и многу други митови за онлајн казино со тврдоглави факти. По читањето, треба лесно да правите разлика помеѓу фактите и митовите. 

Мит бр. 1: Онлајн казино игри со опремување

Колку пати сте ја слушнале оваа лага? Повеќето играчи кои се колнат во нивните омилени копнени казина веруваат дека онлајн казино игрите не се транспарентни и фер. Но, за да бидеме фер кон овие играчи, невозможно е да се види како игрите како слотови, блек џек, покер и повеќе, создаваат резултати во позадина. Ќе ги вртите само ролните и ќе го чекате исходот. 

Но, тука е работата; онлајн казино игри користете генератори на случаен број или RNG за да генерирате милијарди резултати во секунда. Овој систем ги создава резултатите дури и кога автоматот е во мирување. Ова значи дека никој во казиното не може да ги намести резултатите за да се фаворизираат себеси бидејќи алгоритмите постојано се менуваат. 

Тоа не е се. Најдобрите онлајн казино сајтови се лиценцирани од реномирани тела како UKGC, MGC и Curacao e-Gaming. Овие регулаторни тела гарантираат дека сите RNG игри се тестирани за правичност од независни компании како eCOGRA, iTech Labs и Gaming Associates пред да ги издадат нивните лиценци. Значи, ако играте во казино што ги штиклира сите овие кутии, игрите се 100% фер и транспарентни.

Мит бр. 2: Не можете да се коцкате онлајн во нелегална јурисдикција

Легалното онлајн коцкање брзо се шири. Во Европа, на пример, земјите-членки на ЕЕА (Европска економска област) ги изменија своите закони за iGaming за лиценцирање на офшор обложувалници во согласност со договорот за прекугранична трговија. Соединетите Американски Држави се, исто така, обемна јурисдикција за онлајн коцкање, со повеќе од половина од државите кои го легализираат спортското обложување откако PASPA беше поништена во 2018 година.

Но, онлајн коцкањето не е легално насекаде, вклучително и во Нов Зеланд, Канада, Индија и некои држави во САД. Во овие региони, технички е нелегално да се коцкате преку Интернет бидејќи законот не ја покрива оваа активност. Но, тоа е дупката што офшор операторите ја користат за да прифатат обложувачи. Биткоин казината се исто така познати по прифаќањето играчи од нелегални јурисдикции.

Ако сакате да одите во офшор казино, осигурајте се дека правно тело лиценци тоа во ОК, Канада, Малта, Гибралтар, Курасао или Алдерни. Исто така, добијте повеќе информации за репутацијата на казиното од поранешните и сегашните играчи. Запомнете, никој нема да ве уапси затоа што играте во офшор казино. 

Мит бр. 3: Куќата секогаш победува

Веројатно сте ја слушнале оваа реченица за коцкање неколку пати од играчите и блоговите за коцкање. Вистината е дека казиното секогаш има предност, без оглед на играта што ја играте. Оваа математичка предност ги уверува во нивниот удел без разлика дали ќе го освоите џекпотот или ќе изгубите облог. Тоа е уште една причина зошто казината не ги лажираат резултатите од играта. 

Но, добрата вест е дека гејмерите можат да користат неколку стратегии за да го намалат работ на куќата и да ги зголемат своите шанси за победа. Ова е особено точно во игрите како блек џек и покер, каде што играчите можат да се поделат, удвојат, бројат карти и многу повеќе. Можно е да се намали работ на куќата на помалку од 0,50% во овие игри со карти. 

Исто така, вреди да се напомене дека куќниот раб станува активен само по околу илјада облози. Ова значи дека играчите ги имаат сите шанси да добијат облог ако играат рано и агресивно. Сепак, дури и 0,50% работ на куќата е доволен за да изгубите многу пари на долг рок. 

Мит бр. 4: бонусите во казиното се бесплатни пари

Еве уште една вообичаена заблуда во сцената на онлајн коцкање. Играчите често добиваат подароци како бесплатни вртења, бонуси за депозити, бонуси без депозит и враќање на готовина. Овие бонуси за онлајн казино привлечете играчи и оставете ги лојалните да копнеат за повеќе. Но, дали онлајн казината се толку дарежливи што на сите им нудат бесплатни пари?

Казината се бизниси исто како и сите други. Сите токени дадени на играчите се добро обмислени за да се осигура дека казиното нема да излезе како губитник. Повеќето од овие бонуси имаат барања за обложување за да се обезбеди дека играчите ги користат своите пари пред да ги повлечат добивките од бонусот. На пример, казиното може да пречека играчи со пакет од 100 долари со услов за обложување 10 пати. Во тој случај, играчите мора да обложуваат 1.000 УСД (100 УСД x 10) пред да ги уплатат своите добивки од бонус. 

Како тоа да не е доволно, казината знаат дека сите игри имаат куќен раб што функционира во нивна полза. Колку повеќе ги вртите ролните користејќи ги бесплатните вртења, толку повеќе рабовите на куќата влегуваат во игра. На крајот, може да освоите ништо или многу малку од бонусите. Значи, потврдете го куќниот раб на играта пред да ја побарате наградата.

Мит #5: Несреќни и среќни броеви во рулет

Онлајн рулетот е една од најиграните игри на маса во кое било казино. Оваа игра е јасна, а гејмерите само ја предвидуваат бојата, бројот или комбинацијата на броеви каде ќе застане топката. Но, искусните играчи на рулет веруваат дека некои броеви на онлајн рулет имаат повеќе среќа од другите. Истото може да се каже и за глупости. Дали е ова точно?

Бројот 17 е еден од најиграните броеви, а легендарниот Блек Џек Тим на MIT го опишува како најслучаен број. Броевите 7 и 3 се други омилени броеви меѓу играчите, при што повеќето обложувачи веруваат дека добрите вести доаѓаат во три. Од друга страна, броевите 13, 17 и нули се сметаат за „цицачки“ броеви.

Реалноста е дека ова се обични митови за онлајн казино. Сите бројки на онлајн рулетот имаат исти шанси да дојдат. Случајно е што одредена бројка се појавува почесто од другите. Со тоа, вашите шанси за победа се зголемуваат ако се обложувате на парни облози како црвено/црно, непарно/парно и високо/ниско. Овие облози имаат повеќе од 45% шанси да постигнат.

Мит бр. 6: Системите за обложување не функционираат

Постојат многу системи за обложување во светот на онлајн коцкањето. Играчите можат да ја користат стратегијата Мартингејл за да ги покријат загубите со удвојување на влогот секој пат кога ќе изгубат облог. Целта е да се повратат сите загуби по една победа. Други стратегии за обложување вклучуваат D'Alembert, Paroli, Fibonacci, James Bond и Flat Betting. 

Но, ќе се изненадите кога ќе најдете дека повеќето обложувачи ги отфрлаат овие стратегии. Тие тврдат дека коцкањето е чисто засновано на среќа, така што овие системи за обложување нема да направат многу за да помогнат. Тажно е да се согласиме, но реалноста е дека системот за обложување никогаш нема да ја намали предноста на куќата дури и за 0,01%. 

Но, интелигентните обложувачи мислат на овие системи како начин за управување со нивните банкроти. Овие стратегии ќе ги водат играчите за износот на влогот по облог и ќе ги додадат во нивните банкроти во добар ден. Исто така, користете систем за обложување на облози со парни пари на рулет, блек џек и игра на зарове. И што е најважно, буџетот за игри треба да биде значаен за да покрие низа загуби пред да постигнете победа.

Збирот

Дали добивте нешто? Се надевам! Митови за онлајн казино се обични суеверија без факти. Треба да бидете фактички играч на казино и да ја одделите вистината од фикцијата. Ако имате долга серија на порази, тоа е поради лоша среќа или користење на погрешна стратегија. Не верувајте во заблуди!

About the author
Priya Patel
Priya Patel

Потекнувајќи од живописните пејзажи на Нов Зеланд, Прија Пател е истражувачката динамо зад длабинските увиди на OnlineCasinoRank. Нејзиниот прецизен пристап кон податоците и трендовите го револуционизираше начинот на кој гејмерите го перцепираат и се движат низ пејзажот на онлајн казиното.

Send email
More posts by Priya Patel

Најнови вести

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација
2023-11-24

Револуционизирање на онлајн казина: мобилни игри, зголемени шанси, подобрена безбедност и 3D анимација

Вести